چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۷ شهریورماه ۱۳۵۸ (برابر با ۶ شوال ۱۳۹۹، ۲۹ اوت ۱۹۷۹) نقل شده است
دستورالعمل امام درباره کردستان و آزادی مطبوعات
امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران دیشب طی دستورالعملی، دادستان‌های دادگاه‌ها را موظف ساخت، مجددا در احوال روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران تحقیق و رسیدگی کنند تا روزنامه‌هائی که مضر بحال مصالح ملی کشور نباشند، در کمال آزادی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
امام در این دستورالعمل، همچنین مردم را از تعرض به کتاب‌فروشی‌ها بر حذر داشته است امام تاکید کرد در صورتیکه دادستان‌های دادگاه‌ها نشریاتی را مضر به انقلاب و مصلحت کشور تشخیص دادند. وظیفه دارند از انتشار آنها جلوگیری کنند. دستورالعمل امام بشرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
۱ـ هماهنگی در قوای انتظامی (ارتش ـ ژاندارمری ـ سپاه پاسداران) بطور قاطع باید ادامه پیدا کند. متخلفین مجرم شناخته می‌شوند و مواخذه می‌کردند.
۲ـ با سران حزب منحله دمکرات و دیگر سران که خائنان به ملت و کشور اسلامی هستند و قیام بر ضد حکومت مرکزی نمودند. با شدت، عمل می‌شود و جوانان عزیز و برومند کرد، آنان را گرفته و تحویل نیروهای انتظامی دهند.
۳ـ علمای اعلام اهل سنت، مکلفند شرعا با قوای انتظامی همکاری کنند و مخفی‌گاه خائنان را در صورتی‌که می‌‌دانند، به آنان نشان دهند و یا آنان معامله مرند از اسلام نمایند تا نزد خدا مسئول نباشند. ۴ـ … .

۴ جاسوس اسرائیلی در کردستان بدام افتادند
خبرگزاری یونایتدپرس دیروز به نقل از سخنگوی دولت گزارش داد که در جریان درگیری ۴ جاسوس اسرائیلی نیز دستگیر شدند.
به گزارش یونایتدپرس صادق طباطبائی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی کشورمان در یک گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری در مورد اوضاع کردستان گفت: ۴ جاسوس اسرائیلی در برخورد‌های ارتش جمهوری اسلامی و حزب منحله کردستان دستگیر شدند و این امر نشان می‌دهد صهیونیست‌ها قصد دارند یک اسرائیل تازه در منطقه بوجود بیاورند.
دیروز نیز از سوی سپاه پاسداران اعلام شده بود که دو افسر عراقی در پاوه دستگیر و به تهران اعزام شدند.

میزگرد آزادی‌بیان و اندیشه تشکیل شد
به ابتکار صادق طباطبائی سخنگوی دولت، و با شرکت دکتر ناصر میناچی وزیر ارشاد ملی، دکتر صدر حاج سید جوادی وزیر دادگستری، صادق قطب‌زاده، سرپرست صدا و سیمای جمهوری اسلامی، شمس آل‌احمد و گروهی از نویسندگان و صاحبنظران میزگرد «آزادی و بیان و اندیشه» بعد‌ازظهر دیروز تشکیل شد. در این میزگرد که بمدت ۲ ساعت ادامه داشت مسائل مربوط به تعطیل مطبوعات بازداشت نویسندگان آیندگان، قانون مطبوعات و رویدادهای سیاسی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دستور دستگیری حماد شیبانی صادر شد
«حماد شیبانی» عضو برجسته سازمان چریک‌های فدایی خلق، از سوی دادستان اسلامی مرکز، تحت تعقیب قرار گرفت. «حماد» که پس از دستگیری جنجال‌برانگیزش در فرودگاه مهرآباد، به قید ضمانت از زندان انقلاب آزاد شده بود، این‌بار نیز به فعالیت‌های چریکی و مخرب شده است.
پاسدارانی که به حکم دادستان انقلاب، دیروز، برای دستگیری «حماد» به خانه‌اش مراجعه کرده بودند، اگر چه «حماد» را ندیدند تا دستگیر کنند، اما در محل زندگی او، مقدار زیادی دارو یافتند که در کارتن‌های مخصوص دارو و برای فرستادن به نقده، گنبد، کرمانشاه و بندر ترکمن، (شاه‌‌سابق) آماده شده بود.
داروها، بوسیله پاسداران ضبط و به بهداری زندان اوین تحویل شد.
خبرنگار ما می‌نویسد: دیروز دکتر شیخ‌الاسلام‌زاده وزیر پیشین بهداری و بهزیستی که پس از محکومیت اکنون در زندان وین، کار مداوای زندانیان را به عهده دارد، دیروز ضمن تحویل گرفتن این داروها به بررسی آنها پرداخت.

code

نسخه مناسب چاپ