چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۴ شوال ۱۳۹۹، ۶ سپتامبر ۱۹۷۹) نقل شده است
حمله دموکرات‌ها به سردشت

خلیل بهرامی ـ خبرنگار اعزامی اطلاعات به کردستان: شهر مهاباد را باید شهر شایعات نام داد، چرا که با هر کس برخورد کنی شایعه‌ای تازه در اختیار دارد. مهاباد با این همه نگرانی، رفته رفته فعال می‌شود، دیروز حدود نیمی از مغازه‌های شهر، باز بود و در همین حال تانکرهای مواد سوختی، یکی پس از دیگری خود را به شهر می‌رسانند و محموله خود را تخلیه می‌کنند. تبریز ـ خبرنگار اطلاعات: حدود ساعت ۲۴ دیشب، گروهی از اعضای حزب منحله دموکرات کردستان، با تانک و دیگر سلاح‌های سنگین، به سردشت حمله کردند و پس از یک درگیری با عده انگشت شماری از پاسداران محلی مستقر در شهربانی و پادگان و خلع سلاح کردن آنان، کلیه سلاح‌های موجود در شهربانی را با خود بردند. دموکرات‌ها قبلا انبار مهمات پادگان سردشت را خالی کرده و با خود برده بودند.

دانشگاه‌ها مهرماه گشوده می‌شود

وزیر فرهنگ و آموزش عالی امروز در گفتگویی با اطلاعات اعلام کرد علیرغم همه شایعات موجود، دانشگاه‌ها در مهرماه گشوده خواهند شد و فعالیت‌های آموزشی را از سر می‌گیرند. این گفتگو در پی انتشار اطلاعیه‌ای از سوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی صورت گرفت. در این اطلاعیه از دولت و دانشجویان خواسته شده بود تا ترم نخست دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید به منظور انجام فعالیت‌های جهاد سازندگی تعطیل شود.

تدارک وسیع برای تجلیل از شهدای ۱۷ شهریور

بیش از دویست گروه و دسته و حزب و انجمن سیاسی و اسلامی آمادگی خود را برای بزرگداشت هفده شهریور، روز شهادت و خون اعلام کردند. از هم اکنون تدارکات وسیعی برای برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم بزرگداشت خاطرة هزاران زن و مرد و پیرو جوانی که بخاطر آرمان‌های والای خویش لبیک گویان به جانب مرگ شتافتند و شهادت سرخ را بر اسارت ترجیح دادند، آغاز شده است. مراسم هفده شهریور در میدان شهدا انجام می‌پذیرد.

امام: اگر کردستان آرام شود طرح‌های عمرانی پیاده خواهد شد

علمای اهل سنت ترکمن و نیز افراد کمیته شمیرانات، دیروز و پریروز با امام خمینی ملاقات کردند. در این دیدار‌ها امام بیاناتی ایراد کرد که گزیده‌هایی از آنرا می‌خوانید. امام خطاب به علمای اهل سنت گفت: یکی از برکات این نهضت، اجتماع علمای تشیع و تسنن در زیر یک سقف می‌باشد، تا مسائلی که ما داریم و خلافش را تبلیغ می‌کنند، بگوش آقایان برسد…

ما می‌خواستیم ببینیم که علمای کردستان و اهالی کردستان و سایر بلاد که برادران اهل سنت هستند، در این پنج، شش ماهی که جمهوری اسلامی است چه مطلبی دیده‌اند و نسبت به کردستان و بلوچستان و سیستان و سایر جاها چه عملی شده است که برخلاف مصالح آنها باشد؟…الان طرح هست، هم برای اطراف شما و هم برای اطراف خوزستان و بلوچستان و سایر جاها. طرح‌ها هست و تصویب هم شده است و انشاء‌الله عمل خواهد شد. البته اگر این مفسدین بگذارند، چون می‌دانید که کار کردن باید در یک محیط آرام باشد، تا بشود در کردستان یک کاری کرد. وقتی محیط را اینطور متشنج می‌کنند، می‌ریزند بیمارستان را خراب می‌‌کنند، و به آتش می‌کشند. می‌ریزند و سر اشخاصی که مجروح بودند می‌برند و مردم را در مضیقه گذاشته‌اند، با این وضع، نمی‌شود کار کرد، اما انشاء‌الله، وقتی شر اینها کنده شد، کارها شروع می‌شود و انشاء‌الله همه چیز مطابق میل آقایان انجام خواهد شد ـ انشاء‌الله.

استقبال مردم اشنویه از لشکر ۶۴ ارومیه

در پی دعوت‌های مکرری که از جانب مردم شهر اشنویه و نمایندگان آنها بعمل آمد، دیروز ستون‌هائی از لشکر ۶۴ ارومیه در حالیکه جمشید حقگو استاندار آذربایجان‌غربی و سرتیپ ظهیر‌نژاد و فرمانده لشکر ۶۴ ارومیه در پیشاپیش این ستون حرکت می‌کردند. از نقده عازم اشنویه گردید که در مسیر اطراف از سوی اهالی دهات و قصبات بین راه مورد استقبال گرم قرار گرفته و مردم با شعار «ارتش برادر ماست» و نثار گل و قربانی‌کردن گوسفند از ارتش استقبال می‌کردند. در اشنویه نیز کلیه قشرها و طبقات پلاکاردهایی که شعارهای گرم و برادرانه در آن به چشم می‌خورد و با گل و قربانی گوسفند به پیشواز ارتش آمدند.

code

نسخه مناسب چاپ