چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۹ شوال ۱۳۹۹، ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۹) نقل شده است
امام: طالقانی برای اسلام به منزله ابوذر بود

به مناسبت درگذشت حضرت‌آیت‌الله سید محمود طالقانی دیروز پیامی از سوی امام خمینی خطاب به ملت ایران صادر شد بخشی از متن پیام به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون‌ (و منهم و من قضی نعبه و منهم من ینتظر عمر طولانی این عیب را دارد که هر روز عزیزی را از دست می‌دهد و به سوگ شخصیتی می‌نشیند و در غم برادری فرو می‌رود. مجاهد عظیم‌الشان و برادر بسیار عزیز، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین، آقای طالقانی از بین ما رفت و به ابدیت پیوست و به ملاء اعلی با اجدادگرامش محشور شد… او برای اسلام به منزله حضرت ابوذر بود. زبان گویای اشتر بود. برنده بود و کوبنده، مرگ او زودرس بود و عمر او با برکت، رحمت خداوند بر پدر بزرگوار او که در راس پرهیزکاران بود و بر روان خودش که بازوی توانای اسلام.

آیت‌الله طالقانی، رئیس شورای انقلاب بود

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون، اذامات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لایسه‌ها شیئی.

با مرگ عالم شکاف و خلایی در اسلام به وجود می‌آید که هیچ چیز نمی‌تواند جای آنرا بگیرد. شورای انقلاب اسلامی ایران فاجعه‌ی بزرگ دردناک و فقدان جبران ناپذیر رئیس شورای انقلاب و یکی از درخشنده‌ترین چهره‌های علم و فضیلت و مبارزه حضرت‌آیت‌الله حاج سید محمود طالقانی طاب‌ثراه را به حضور ولی‌عصر عجل‌الله تعالی فرجه شریف و رهبر عالی‌قدر انقلاب دامه‌ظله و عموم ملت ایران و همه آزادی خواهان جهان تسلیت می‌گوید و برای بزرگداشت این عالم مجاهد بزرگ امروز را تعطیل و سه روز را عزای عمومی اعلام می‌کند.

دیروز تعطیل عمومی اعلام شد

در رابطه با درگذشت جانگداز حضرت‌آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان، نخست‌وزیر، اطلاعیه‌ای منتشر کرد و طی آن دیروز را تعطیل عمومی و ۳ روز را عزای عمومی اعلام کرد.

جنازه آیت‌الله طالقانی بین قطعات ۱۷ و ۱۹ بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد

جنازه آیت‌الله طالقانی ساعت ۶ بامداد امروز به وسیله یک دستگاه آمبولانس از سردخانه گورستان به قطعه ۱۷ انتقال یافت و در میدانگاهی بین قطعه‌های ۱۷ و ۱۹ در وسط چهار راه، همانجائی که چهار روز پیش آیت‌الله طالقانی خطبه نماز جمعه را ادا کرده بود دفن گردید.

ایران، در سوگ بزرگ

ضعایعه جانگداز و اسف‌انگیز رحلت حضرت‌آیت‌الله سید محمود طالقانی نستوه بزرگ در سراسر ایران با اندوه فراوان روبرو شد و دیروز شهرهای کوچک و بزرگ کشورمان عزادار بود.

با اعلام اطلاعیه‌ نخست‌وزیر دولت موقت جمهوری اسلامی ایران درباره درگذشت حضرت آیت‌الله طالقانی، از سحرگاه دیروز کلیه سازمان‌های اداری و مغازه‌ها در سراسر کشور تعطیل شد و بر سر در بانکها و بازارهای شهرستانها، پارچه سیاه کشیده شد.اهواز ـ مرگ ناگهانی حضرت آیت‌الله سید محمود طالقانی شهر اهواز را در ماتم فرو برد و این شهر دیروز یکپارچه تعطیل گردید و بیش از سیصد هزار نفر در مراسمی که به مناسبت فوت این مجاهد نستوه در حسینیه اهواز برپا شده بود شرکت کردند.

مهاباد ـ خبرنگار اطلاعات

به مناسبت درگذشت حضرت آیت‌الله طالقانی دیروز مهاباد یکپارچه تعطیل شد و به همین خاطر مجالس ترحیم در مسجد جامع و دیگر مساجد شهر برپا گردید.

عظمت طالقانی، جهان را به حیرت انداخت

درگذشت آیت‌الله طالقانی و تشییع جنازه وی با شرکت میلیون‌ها ایرانی ماتم‌زده در رسانه‌های گروهی سراسر جهان و سیما انعکاس یافت و مهم‌ترین خبر دیروز و دیشب جهان بود.

code

نسخه مناسب چاپ