چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۲۱‌شهریورماه ۱۳۵۸ (برابر با ۲۰ شوال ۱۳۹۹، ۱۲‌سپتامبر ۱۹۷۹) نقل شده است
طالقانی، نگران قانون اساسی بود
بمناسبت بزرگداشت مجاهد کبیر و معلم قرآن، حضرت آیت‌الله طالقانی عصر دیروز مراسم باشکوهی با شرکت صد‌ها هزار نفر از طبقات مختلف مردم، در دانشگاه تهران برگزار شد.
در این مراسم که افراد خانواده آیت‌الله طالقانی آقای مهندس بازرگان و اعضای هیات دولت، نمایندگان مجلس خبرگان، نمایندگان اقلیت‌های مذهبی، سفرای کشورهای خارجی در ایران، فرماندهان نیروهای ارتش، رهبران احزاب گروه‌ها، سازمان‌ها و جمعیت‌ها شرکت داشتند، ابتدا به منظور تجلیل از آیت‌الله طالقانی یک دقیقه سکوت اعلام شد و پس از قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید مهندس مهدی بازرگان نخست‌وزیر، طی سخنانی اجتماع و ازدحام طبیعی و صمیمی و توام با سوز و شیون پریروز و دیروز مردم در سوگ روانشاد آیت‌الله طالقانی را بدون سابقه در تاریخ دنیا یاد کرد.
… مهندس بازرگان گفت: طالقانی مردی انقلابی و مجاهد بود و طرفدار اداره و مشورت و طرفدار اسلام پاک و آزاد و مبتنی بر قرآن و عفت و خالی از عصبیت و طرفدار آزادی عقیده و اداره و مشورت و تقلید و تبلیغ صحیح، طرفدار مبارزه با استبداد و مخالف با سنت و قشری‌بودن و صنفی و طبقاتی‌بودن و مخالف، با تقلید و تاثیرهای نابجای فرهنگ و سیاست خارج اسلام و ایران، چه غربش و چه شرقش. خلاصه تجسم آنچه که ایران شرق مسلمان، احتیاج داشت و انقلاب ایران داشته و دارد بود و آخرین پاداشش آن آراء سنگین و عظیمی بود که در انتخابات مجلس بررسی قانون اساسی بدست آورد و او را در اواخر بدلایلی نگران کرده بود که قانون اساسی از آنچه یک عمر او در راهش مبارزه کرده بود و نظر اولی و اصلی و وعده‌های مکرر مرجع عالیقدر انقلاب ما بوده، از آن راه منحرف بشود و توی خطهائی بیفتد که در بالا ذکر شد.

دادگاه‌های انقلاب، کمیته‌ها و پاسداران حق دخالت در کارهای دولت ندارند
علی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی ایران در اجرای فرمان امام خمینی، با صدور اطلاعیه‌ای، کلیه دادسراها و دادگاه‌های انقلاب، پاسداران و کمیته‌ها را در سراسر کشور از دخالت در امور دولت منع کرد و تائید کرد که هیچکس حق ندارد در زمینه عزل و نصب کارمندان و کارگران و دستور مستقیم بازداشت و تغییر و لغو مقررات اقدام کند.
ملاقات دکتر چمران و قطب‌زاده با امام
دکتر چمران، معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب به اتفاق صادق قطب‌زاده، سرپرست صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دیروز به اقامتگاه امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران رفتند و ضمن عرض تسلیت درگذشت آیت‌الله طالقانی، به مدت یکساعت با امام خمینی به مذاکره پرداختند.
در این دیدار آقای دکتر چمران ضمن عرض تسلیت گزارشی از وضع کردستان و پاکسازی در منطقه سردشت به عرض امام رسانید.

اصول ۳ و ۴ و ۶ قانون اساسی تصویب شد
در جلسه عمومی عصر روز یکشنبه گذشته مجلس بررسان نهائی قانون اساسی که به ریاست آیت‌الله بهشتی، تشکیل شد، اصول ۳ و ۴ و ۶ به تصویب رسید. اصل هفتم نیز در جلسه عصر روز یکشنبه به تصویب نهائی این مجلس رسید.
بر اساس این اصل، در جمهوری اسلامی، آراء مردم در همه سطوح، انتخاب رئیس‌جمهوری، نمایندگان واجد شرایط برای مجلس شورا و شوراهای استان‌ ـ شهرستان ـ شهر ـ بخش ـ روستا و نظایر اینها نقش بنیادی دارد.در پایان جلسه آیت‌الله منتظری و آیت‌الله دکتر بهشتی درباره اساسی‌بودن مسئله شوراها صحبت کردند در این جلسه فقید سعید آیت‌الله طالقانی نیز تا آخر جلسه حضور داشت.
اصل ۵ قانون اساسی که قرار است در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گیرد، مربوط به ولایت امر و امامت امت است. این اصل با تغییراتی صبح امروز تکثیر و در اختیار نمایندگان قرار گرفت و عصر در جلسه علنی بحث و بررسی آن آغاز شد.

code

نسخه مناسب چاپ