چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۹ جمادی‌الثانی ۱۳۹۹، ۱۶مه۱۹۷۹) نقل شده است
امام: مطبوعات باید آنچه ملت میخواهند بنویسند
روزنامه کیهان دیروز در چهار صفحه، و در روالی متفاوت با گذشته منتشر شد. پس از انتشار روزنامه در ۴ صفحه، کارگران و کارمندان روزنامه کیهان برای ملاقات با امام خمینی رهسپار قم شدند تا در مورد وضع روزنامه گزارشی به ایشان بدهند.
علت تغییر وضع عادی در روزنامه کیهان این بود که صبح دیروز از ورود بیش از بیست نفر از اعضای تحریری این روزنامه و سیل کارگران و کارمندان مؤسسه کیهان جلوگیری شد. در پی این اقدام کلیه کارمندان تحریری کیهان از کار خودداری کردند.
پس از قرائت بیانیه کارگران و کارکنان کیهان امام خمینی در پاسخ گفتند:
بسم‌الله‌الرحمن الرحیم
نقش مطبوعات در کشورها منعکس کردن آرمانهای ملت است. مطبوعات باید مثل معلمین باشند که مملکت را و جوانان را تربیت می‌کنند و آرمان ملت را منعکس می‌کنند در مملکتی که آنهمه خونریزی شد و آنهمه ملت ما خون دادند تا آنکه یک جمهوری اسلامی موافق آرای اکثریت قریب به اتفاق محقق شد و دست خائنین کوتاه گردید و دست چپاولگران قطع شد. اگر مطبوعات بخواهند باز به پشتیبانی از جنایتکاران و خیانتکاران چیزی بنویسند این مطبوعات ما نیست. این خیانت است. (صحیح است ۳مرتبه) باید مطبوعات آنچه که ملت می‌خواهند بنویسند نه آنچه که برخلاف مسیر ملت است.

همه استانداران از مشکل بیکاری شکایت کردند
در دومین روز برنامه کار کنفرانس استانداران سراسر کشور که ساعت ۸ صبح امروز آغاز شد طرح مشکل مسکن و خانه‌سازی در رابطه با فرمایشات رهبر انقلاب، و طرح مسائل مربوط به کمیته‌های انقلاب در ارتباط با شرح وظایف و حدود اختیارات آن‌ها، مطرح گردید. غیر از این مسئله‌یی که اکثر استانداران آنرا درد و مشکل اصلی استان حوزه مأموریت خود قلمداد کردند، مسئله بیکاری است که در بحث‌ها گفته میشد ادامه آن به ضد انقلاب فرصت تجلی بیشتری می‌دهد.

رادیو لندن بیشرمانه دروغ میگوید
رادیو لندن که نقش نفاق‌افکنانه و موضع ضدانقلاب اسلامی ایران آن، اکنون دیگر بر همه آشکار شده است،‌ بتدریج از روش روزهای اول خود که بصورتی ظاهراً ملایم و معتدل و با تفسیرهای مغرضانه و تحریف اخبار، در کار انقلاب اخلال میکرده دست برداشته و اینک دیگر آشکار و بیشرمانه درباره انقلاب ایران، دروغ انتشار میدهد. از جمله شب گذشته در خبری مربوط به وضع مطبوعات ایران پس از یک سلسله شایعه‌پردازی و تحریف حقایق گفته است:
«از دو روزنامه مهم ایران یعنی اطلاعات و کیهان، اطلاعات هم‌اکنون تحت نظر یک روحانی برجسته یعنی حجت‌الاسلام مفتح اداره میشود!»

امام: بازرگان پس از تشکیل مجلس شورا کنار میرود
بعدازظهر دیروز نمایندگان دانشجویان دانشکده‌های وابسته به دانشگاه اصفهان به حضور امام رسیدند و ضمن تبریک مجدد برای برقراری جمهوری اسلامی بار دیگر همبستگی خود را به رهبر بزرگ انقلاب ابراز داشتند.
امام خمینی سپس سخنانی به این شرح ایراد کردند:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
این دوره‌ای که اکنون ما در آن هستیم دوره انتقالی است، یعنی انتقال آن قدرت شیطانی به قدرت دیگر، دولت ما دولت انتقالی است نه دولت استقراری، مجلس مؤسسان لازم داریم تا قانون اساسی را تصویب کند، بعد از آن هم مجلس شورا لازم است تا آنهم بامور کشور رسیدگی بکند و یک حکومت مستقل و مستدام ایجاد گردد. در دوره‌های انتقالی باید همه کارها در این دوره انجام شود، چنین چیزی ممکن نیست. دوره انتقالی همان است که ما از اول به آقای مهندس بازرگان مأموریت دادیم تا سه مطلب را تشکیل دهد و آن این بود که رفراندوم را بانجام برساند و بعد هم مجلس مؤسسان و پس از آن مجلس شورا، وقتی این کارها تمام شد ایشان هم کنار میرود و…

متهمان دادگاههای انقلاب میتوانند وکیل داشته باشند
آیت‌الله آذری‌قمی، دادستان انقلاب اسلامی تهران، در یک مصاحبه مطبوعاتی، مسایل و مطالب مهمی را در ارتباط با دادگاه‌های انقلابی، دستور اخیر امام درباره دادگاهها و اعدام‌های انقلابی تشریح کرد. آیت‌الله آذری‌قمی، در مورد دستور امام گفت: بدنبال انتشار دستور امام، شایعات بسیاری بر سر زبان‌ها افتاد مبنی بر اینکه جز کسانی که مستقیماً در قتل و شکنجه شرکت نداشته‌اند، نباید مجازات شوند. در حالی که امام در دستور اخیر خود، حرفی را که پیش از این هم در مجازات افراد زده بودند، رد نکردند. دلیل اصلی صدور دستور اخیر امام این بود که شایعاتی در داخل و خارج وجود داشت که برخی از اعدام‌شدگان، از جمله علامه وحیدی، به دلیل اهانت به امام خمینی، به اعدام محکوم شده‌اند. در حالی که دادگاهها هرگز، کسی را به این جرم، محکوم نکرده‌اند. آیت‌الله آذری‌قمی در پاسخ این سئوال یکی از خبرنگاران که پرسیده بود،‌ به چه جهت متهمان نمی‌توانند وکیل اختیار کنند، گفت: دادگاه خوشحال میشود که وکیلی از متهمان دفاع کند، اما چون این‌قبیل وکلا،‌ به علت دفاع از متهمان مورد غضب مردم واقع می‌شوند، خودشان حاضر به وکالت نمی‌شوند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ