چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۵۸ (برابر با ۱۲ شوال ۱۳۹۹، ۴ سپتامبر ۱۹۷۹) نقل شده است
گزارش لحظه به لحظه عملیات ارتش در درگیری‌های مهاباد
در حالی که قوای نظامی و پاسداران،‌از دو هفته پیش خود را برای یک درگیری شدید در مهاباد و اطراف آن، آماده کرده بودند بعد از ظهر دیروز، ارتش و پاسداران در پی عملیاتی حساب شده و بی آنکه به مردم شهر آسیب‌های عمده برسد وارد شهر شدند و بیدرنگ در نقاط حساس شهر، استقرار یافتند. نقاط حساس شهر مهاباد، قبلا در یک شورای جنگی روی نقشه شناسایی شده بود و با ورود ارتش و پاسداران به شهر، قوای انتظامی، به سرعت، نقاط حساس مهاباد را متصرف شد.همزمان با ورود قوای ارتشی و پاسداران به شهر، هلیکوپتر‌های نظامی با آرایش جنگی، قوای انتظامی را زیر پوشش حفاظتی خود قرار دادند و تا زمانی که محل‌های حساس شهر، به تصرف قوای انتظامی درآید، بطور مستمر، برفراز مهاباد، پرواز می‌کردند.

شریف امامی، از هاری و بختیار به دادسرای انقلاب احضار شدند
احمد آذری قمی،‌دادستان دادسرای انقلاب اسلامی مرکز، با صدور یک آگهی به نخست‌وزیران و اعضای کابینه‌های شریف امامی، از هاری و بختیار ابلاغ کرد، خود را به دادسرای انقلاب معرفی کنند. متن این آگهی، به شرح زیر است:به کلیه نخست‌وزیران و اعضای متواری کابینه‌های شریف امامی و ازهاری و شاهپور بختیار ابلاغ می‌شود که ظرف ده روز جهت رسیدگی به وضعیت و اتهامات خود را به دادسرای انقلاب اسلامی استان مرکز واقع در زندان اوین معرفی نمایند در غیر اینصورت غیابا تحت تعقیب قرار گرفته و برای کیفر، تسلیم دادگاه انقلاب خواهند شد.

قیمت سکه طلا۸۰۰تومان شد
بانک ملی ایران امروز قیمت فروش سکه را مجدداً افزایش داد و بهای یک سکه آزادی را ۸۰۰تومان و نیم‌سکه را ۴۰۰تومان تعیین کرد.بانک ملی ایران چند روز پیش قیمت سکه را از ۷۶۰ به ۷۸۰تومان ترقی داده بود.

پاکستان، بمب اتمی نساخته است
آقاشاهی، وزیر خارجه پاکستان که برای شرکت در کنفرانس کشورهای غیر متعهد به هاوانا آمده است، در گفتگوئی باخبرگزاری پارس، با تأکید به اهمیت ویژه‌ای که پاکستان برای گسترش و تحکیم مناسبات خود با ایران قائل است، خاطر نشان کرد که دولت متبوع وی، از آغاز انقلاب اسلامی ایران، همواره از آن جانبداری کرده است. آقای شاهی خبر ساختن بمب اتمی توسط پاکستان را که در شماره اخیر نیوزویک به آن اشاره شده بود، بی‌اساس دانست و گفت: ما اصولا مخالف ورود به جرگه کشورهائی که بمب اتمی دارند، بویژه کشورهای جنوب شرقی آسیا هستیم. ما به هند و دیگر کشورها اطمینان داده‌ایم درصدد ساختن بمب اتمی نیستیم و اعلام داشته‌ایم که این برنامه، فقط در جهت مقاصد صلح‌آمیز خواهد بود.

دکتر مکری: درباره کردستان اسناد فراوانی
همراه آورده‌ام
بعدازظهر دیروز دکتر مکری سفیر ایران در مسکو وارد تهران شد و در باویون دولتی فرودگاه مهرآباد مورد استقبال داریوش فروهر دبیر کل حزب ملت ایران و وزیر کار و امور اجتماعی و همسرش و گروهی از مقامات حزب و وزارت کار قرار گرفت.
خبرنگار سیاسی روزنامه اطلاعات که بعنوان تنها روزنامه‌نگار در پاویون دولتی حضور داشت و بین ورود دکتر مکری به تهران و تلاش‌های فروهر برای ختم برادرکشی در کردستان ارتباطی پیدا کرده بود از دکتر مکری خواست که نظر خود را به عنوان یک ایرانی کرد در مورد وقایع کردستان بگوید. دکتر مکری گفت: ـ من تا ملاقاتی با امام و دولت انجام ندهم هیچ توضیحی به شما روزنامه نگاران نخواهم داد، اما آنچه که برای من مسلم است عوامل خارجی و نوکران سرسپرده صهیونیسم در ‌آتش افروزی کردستان دخالت دارند، من با خود اسناد و مدارکی آوردم که نشان می‌دهد چگونه بعضی از خائنین به مملکت در لباس آزادی‌خواهی هدف تجزیه کردستان را دارند.

code

نسخه مناسب چاپ