کاربرد میکرو ارگانیسم ها در صنعت
 

میکروارگانیسم ها در زندگی انسان ها، حیوانات، گیاهان و به طور کلی در چرخه حیات نقش مهمی را ایفا می کنند. ولی اهمیت آنها محدود به محیط زیست نیست، بلکه در فن آوری و صنعت هم دخالت دارند. یک میکروارگانیسم موجود زنده ای است که بدون میکروسکوپ قابل دیدن نباشد. میکرو ارگانیسم ها به دو دسته تقسیم می شوند: یوکاریوتی مانند قارچ ها و جلبک ها و پروکاریوتی مانند باکتری ها و

ویروس ها. برخی از میکروارگانیسم ها بیماری زا هستند، ولی باید دانست که بیشتر آنها بی خطر و مفیدند و در خاک، آب و هوا زندگی می کنند. آنها در حاصلخیزی خاک، تجزیه گیاهان و جانوران مرده و نیز رشد سایر گیاهان و جانوران نقش دارند. از سوی دیگر کاربرد میکروارگانیسم ها در صنعت به بشر کمک فراوانی کرده و دارای جایگاهی خاص و متمایز در صنعت است.

در فعالیت های پژوهشی در حیطه ژنتیک از جمله انتقال ژن، همانندسازی ها، تهیه واکسن ها و داروهای مختلف، همچنین در کنترل حشرات و بیماری های ویروسی و ژنتیکی، این میکروارگانیسم ها هستند که به یاری بشر می آیند. در مهندسی ژنتیک با در اختیار داشتن حامل ها یا فاکتورهایی که بتوانند ژن مورد نظری را که دارای ویژگی های متمایز است به درون سلول باکتری وارد کنند، از میکروارگانیسم ها استفاده می کنند که می توانند سبب تکثیر باکتری شوند. همچنین در ساخت داروهای حاصل از مهندسی ژنتیک به کار می روند؛ داروهایی که به دلیل نداشتن توانایی بدن در ساخت یک نوع پروتئین خاص برای درمان بیماری های ژنی ساخته می شوند. در تهیه واکسن ها به روش مهندسی ژنتیک می توان ژن مربوط به آنتی ژن یک بیماری زا را به «دی ان ای» یک باکتری یا ویروس

غیر بیماری زا وارد کرد. باکتری یا ویروس غیر بیماری زا در این حالت تغییر کرده و دستور ساخت پروتئین سطحی عامل بیماری زا را به میزان کم در سطح خود می دهد. از این عامل می توان برای تهیه واکسن استفاده کرد.

علاوه بر واکسن ها، از میکروارگانیسم ها مانند برخی گونه های باکتریایی «استرپتومایسز» که نوعی باکتری رشته ای موجود در خاک است، برای تهیه آنتی بیوتیک ها هم استفاده می شود. از آنجا که بخش عمده زمین از آب پوشیده شده سهم میکروارگانیسم هایی مانند جلبک ها در فتوسنتز بسیار مهم است و حیات بدون فتوسنتز امکان پذیر نیست. این موجودات زنده در برقراری چرخه های زیستی، پاکسازی محیط و تهیه کودهای گیاهی هم نقش دارند. کار تجزیه پیکر گیاهان و جانوران توسط باکتری ها و قارچ ها و نیز تثبیت دوباره مواد بر عهده آنها است. چرخه عناصر شیمیایی مانند کربن و نیتروژن در طبیعت بدون عمل تجزیه و پوسیدگی که میکروارگانیسم ها انجام می دهند کامل نمی شود.از دیگر موارد کاربرد میکروارگانیسم ها می توان به تخمیر لاکتیکی، تولید اسید استیک، تخمیر کپکی، تولید حلال های صنعتی مانند «استن- بوتانول»، تولید آنزیم ها، همچنین استفاده از باکتری ها در استخراج معادن و پاکسازی محیط، تهیه کود بیولوژیکی از جلبک ها و استفاده از جلبک ها برای درمان بیماری های گیاهی اشاره کرد.

بالاخره این که جلبک ها قابلیت سازگاری با انواع بسیار زیادی از ساختارهای هندسی ساده مانند مثلث و مربع و اشکال بسیار پیچیده سه بعدی با هزاران حفره منفرد را دارند. بیش از ۱۰۰ هزار قطعه متفاوت از آغازیان در طبیعت شناخته شده است که بعضی از آنها دارای اندازه ای حدود ده ها نانومتر هستند و تمامی آنها می توانند خیلی سریع توسط تقسیم سلولی تکثیر یابند. پژوهشگرهای موسسه فن آوری «جورجیا» امیدوارند که این نانوساختارها را در آینده در جهت توسعه و گسترش اجزای پیچیده مدارهای الکترونیکی به کار گیرند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ