کارگروه ورزشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد تشکیل شد
 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی نقش مؤثری در پیشگیری از اعتیاد دارند و می‌توانند یاریگر ما باشند.

دکتر اسکندر مؤمنی در دیدار جمعی از پیشکسوتان و قهرمانان ملی ورزش با هدف هم‌اندیشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد، افزود: بر اساس آمار شیوع‌شناسی دومیلیون و ۸۰۰هزار مصرف‌کننده دائمی و یک میلیون و ۶۰۰مصرف‌کننده تفننی مواد مخدر در کشور وجود دارند که در مجموع آمار مصرف‌کنندگان مواد مخدر به بالای چهارمیلیون می‌رسد.

وی افزود: جمهوری اسلامی در کنار کشوری – افغانستان- قرار دارد که تولید مواد مخدرش در سال ۲۰۰۱میلادی، ۲۰۰تن بود اما امروزه به بیش از ۹هزار تن رسیده و به رشد ۵۰برابری رسیده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: اعتیاد، وکیل، قاضی، دکتر، ورزشکار و… نمی‌شناسد، هر کسی ممکن است معتاد شود. اگر غفلت کنیم، اعتیاد در خانه ما را هم می‌زند.

مؤمنی گفت: مبارزه و مقابله با مواد مخدر همواره بوده است و ادامه دارد اما در کنار این حوزه، باید برنامه‌های پیشگیرانه هم انجام شود تا جوانانمان گرفتار اعتیاد نشوند؛ پس راه اصلی در مبارزه با مواد مخدر، توجه به حوزه پیشگیری از اعتیاد است تا کسی به سمت اعتیاد نرود.

وی، اعتیاد را بیماری صعب‌العلاج دانست و تاکید کرد: تفاوت بیماری اعتیاد و سرطان در آن است که سرطان، فقط خود فرد را گرفتار می‌کند و واگیردار نیست اما اعتیاد، چند خانواده را گرفتار می‌کند. پس در کنار اقدامات مقابله‌ای و درمانی باید اقدامات پیشگیرانه همچون آگاه‌سازی و آموزش را هم انجام داد.

وی افزود: جامعه ورزش نزد مردم محبوب است و مردم احترام خاصی برای قهرمانان خود قائل‌اند و در این جلسه قصد داریم با هم‌اندیشی، در حوزه پیشگیری از اعتیاد، اقدامات و مداخلات پیشگیرانه مؤثری را انجام دهیم.

مؤمنی، پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی را از گروه‌های مرجع جامعه خواند و گفت: این گروه‌ها نقش مؤثری در پیشگیری از اعتیاد دارند و می‌توانند یاریگر ما باشند.

مؤمنی ادامه داد: نباید منتظر فرد یا نهادی برای کمک بود، باید از هر ظرفیتی که در اختیار داریم به ویژه ظرفیت قهرمانان و ورزشکاران محبوب کشور استفاده کنیم.

وی در ادامه، پیشنهاد پیشکسوتان ورزش کشورمان رابرای تشکیل کارگروه ورزشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد را پذیرفت و گفت: این کارگروه باید تولید فکر، برنامه و کار اجرایی داشته باشد، همچنین یک نفر به‌عنوان هماهنگ‌کننده در این زمینه انتخاب شود.

مؤمنی بر تجهیز اماکن ورزشی برای جوانان و شناسایی بهبودیافتگان در محلات زندگی ورزشکاران و حمایت از آنان تأکید کرد و افزود: طبق آمار، بیش از ۵۰درصد معتادان شاغل بوده‌اند، پس اعتیاد دلیل مشخصی ندارد.

در این نشست، پیشکسوتان و قهرمانان ملی ورزش از جمله علی پروین، امیر قلعه‌نوعی، علی دایی، سید جلال حسینی، کیانوش رستمی، محسن کریمی، کمیل قاسمی، مجتبی میرزاجانپور، بهداد سلیمی، حسین رنگرز، وحید شمسایی، مهدی رحمتی، محمد انصاری، حمید سجادی و امین نوروزی حضور داشتند و همکاری تنگاتنگ خود را با ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت پیشگیری از اعتیاد اعلام کردند .

همچنین حسین رنگرز به‌عنوان هماهنگ‌کننده و علی دایی، حسین رنگرز، بهداد سلیمی، کمیل قاسمی و محمد انصاری به‌عنوان اعضای کارگروه انتخاب شدند.

نسخه مناسب چاپ