کتابخانه عمومی پارک شهر ‌امروز بازگشایی می‌شود
 

کتابخانه عمومی پارک شهر که حدود دو سال به‌دلیل تعمیرات و بازسازی تعطیل بود، بازگشایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، مراسم افتتاح این کتابخانه عمومی روز سه‌شنبه (پنجم شهریورماه) از ساعت ۱۰تا ۱۹برگزار می‌شود.

بنا بر اعلام نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، این افتتاحیه بدون تشریفات معمول و با حضور مردم، ناشران و نویسندگان، مسئولان و چهره‌های فرهنگی و هنری خواهد بود. در روز بازگشایی، بخش‌های مختلف کتابخانه آماده بازدید همگانی است. والدین با فرزندان خود می‌توانند اوقاتی را در بخش کودک بگذرانند.

همچنین پژوهشگران از اتاق‌های انفرادی مطالعه، دانشجویان از بخش پایگاه‌های اطلاعاتی، دوستداران کتاب از سالن‌های جدید مطالعه بانوان و آقایان، محققان از مخزن مرجع و کتاب‌های غیرفارسی و بخش جدید نشریات و نابینایان از بخش اختصاصی خود می‌توانند دیدن کنند. با تدارک‌های ویژه‌ای که برای دسترسی معلولان و توانیابان صورت گرفته است، آن‌ها نیز می‌توانند در مراسم شرکت داشته باشند.‌

در تاریخچه کتابخانه مرکزی پارک شهر عنوان شده است: کتابخانه مرکزی پارک شهر در سال ۱۳۴۰در محل فعلی سفره‌خانه سنتی واقع در محوطه پارک شهر تهران در منطقه سنگلج، از محله‌های قدیمی تهران، افتتاح شد.

کتابخانه تا پیش از سال ۱۳۴۰در محل سابق دفتر پارک بود. در این سال با همکاری شرکت ملی نفت ایران، کتابخانه‌ای با حدود ۳۸۰۰جلد کتاب گشایش یافت. سه سال بعد کلنگ ساختمان جدید کتابخانه با زیربنای ۲۸۳۰مترمربع در ضلع جنوب غربی پارک شهر به زمین زده شد و در آبان ۱۳۵۰به محل کنونی آن انتقال یافت.

کتابخانه تا سال ۱۳۵۲توسط سازمان کتابخانه‌های عمومی شهر تهران وابسته به شهرداری، اداره و اعتبار آن از ۱ر۵درصد درآمدهای شهرداری تأمین می‌شد. از اواخر ۱۳۵۲اداره کتابخانه مرکزی بر عهده وزارت فرهنگ و هنر و بعد از آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. بودجه آن نیز از سوی این وزارتخانه تأمین می‌شد. از سال ۱۳۷۳تا ۱۳۸۴اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، کتابخانه پارک شهر و سایر کتابخانه‌های عمومی استان تهران را اداره می‌کرد و از سال ۱۳۸۴اداره آن به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور واگذار شد.

این کتابخانه عمومی از خرداد سال ۱۳۹۶به خاطر بازسازی و مقاوم‌سازی ساختمان تعطیل بود.

نسخه مناسب چاپ