کلانتری: ۹۰درصد آب های تجدیدپذیر ایران مصرف می شود
دکترعیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با سفیر نروژ در ایران در زمینه همکاری های مشترک ایران و نروژ و وضع زیست محیطی کشور بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی در زمینه مصرف آب در ایران بیان کرد: یکی از مشکلات کشور ما، مصرف بیش از حد آب است. طبق ضوابط بین المللی حداکثر ۴۰درصد از آب های تجدیدپذیر (بارش منهای تبخیر) باید مصرف شود، اما متاسفانه در ایران این مصرف بالای ۹۰درصد است. متاسفانه وضع آب های زیرزمینی از نظر کیفی و کمی مطلوب نیست. اکنون در حال تجدید نظر کلی هستیم تا بهره وری آب بالا رود و برداشت آب هم کمتر شود. همچنین با وزارت نیرو توافق‌هایی انجام داده ایم تا در دوره دهساله مصرف آب و برداشت آن را کم کنیم.

او افزود: آب در ایران مساله مهمی است و ۷۰درصد جمعیت ایران با میانگین مصرف ۷۵۰متر مکعب آب زندگی می کنند، اما می دانید که طبق استانداردهای بین المللی، زندگی با مصرف آب زیر ۱۰۰۰ متر مکعب خطرناک است .

کلانتری در زمینه صنایع آب بر گفت: صنایع آب بر باید به کنار دریاها بروند و بسیاری از محصولات آب بر هم از چرخه کشت حذف می شوند، مانند برنج و چغندر.

وی با انتقاد از تعهدات بین المللی کشور افغانستان در زمینه حقابه هیرمند گفت: با این که ایران در شرایط بد آبی قرار دارد اما طبق تعهدات بین المللی سالانه ۳ میلیارد مترمکعب و بیشتر آب به عراق ارسال می کند، اما افغانستان، برای سیستان و بلوچستان و هیرمند، فقط ۵ میلیون متر مکعب آب ارسال می کند در صورتی که تعهد آنها ۸۲۰ میلیون مترمکعب ا ست.

سفیر نروژ هم با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: نگرانی اصلی دولت نروژ، گرم شدن زمین، تغییر اقلیم و آلودگی پلاستیک در اقیانوس ها ست. کشور نروژ برخلاف آمریکا دست به تحریم محیط زیست و تکنولوژی های محیط زیست نمی زند و با ایران همکاری خواهد کرد.

هوای شهرهای بزرگ پاک و قابل قبول است

ازسوی دیگر،مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای شهرهای بزرگ، پرجمعیت، صنعتی و کلانشهرها در شرایط پاک و قابل قبول قرار دارد.

شینا انصاری در گفتگو با ایرنا افزود: هوای شهرهای کرمانشاه با شاخص ۱۷، ساری ۲۱، ایلام ۲۵، قم ۳۶، سنندج ۴۰، خرم آباد ۴۰، بیرجند ۴۱، ارومیه ۴۲، تهران ۴۴، قزوین ۴۴، زاهدان ۴۶، زنجان ۴۷، همدان ۴۷ و یاسوج ۴۹ در شرایط پاک قرار دارند.

وی افزود: همچنین هوای شهرهای بجنورد با شاخص ۵۳، کرج ۵۷، مشهد ۵۷، اردبیل ۶۱، اصفهان ۶۲، تبریز ۶۲، یزد ۶۹ ،کرمان ۷۱، بندرعباس ۷۱، شیراز ۷۲، اهواز ۷۵ ، بوشهر ۷۵ و اراک ۸۶ در شرایط قابل قبول قرار دارند.

انصاری با اشاره وضع کیفی هوای تهران در ٢٤ ساعت منتهی به عصر دیروز گفت: آلاینده های منواکسیدکربن با شاخص ۲۵ در شرایط پاک، ازن ۴۳ پاک، دی اکسید نیتروژن ۷۱ قابل قبول، دی اکسید گوگرد ۹ پاک، ذرات معلق با قطر کمتر از ١٠ میکرون ۳۵ پاک و ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون ۴۴ پاک است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ