کنسرت بداهه «جمع استمراری ۱»، در شهرکتاب الف برگزار شد
 

اختتامیه فصل سوم «سه‌شنبه‌ها با موسیقی» در قالب «جمع استمراری۱» در شهرکتاب الف با حضور بیش از ۱۰ هنرمند از میان ۸۰ هنرمندی که در سه فصل گذشته این برنامه به اجرای برنامه پرداخته بودند، سه‌شنبه ۵ شهریور برگزار شد.
در این برنامه، هنرمندان در همان لحظه با هم روبه رو شدند و به اجرای بداهه پرداختند. همچنین از بینندگان خواستند که نظر بدهند و در اجرا به شکلی دخیل باشند. در بخشی از برنامه از یکی از حاضران خواسته شد که نقش رهبر ارکستر را ایفا کند و در بخشی دیگر از کودکان حاضر درخواست شد تا نقش رهبرگروه موسیقی را داشته باشند. در میان برنامه به نظرسنجی از مخاطبان پرداختند و همین امر سبب ارتباط صمیمانه‌تر و فعال‌تر مخاطب شد.
این برنامه با هفت اجرا به پایان رسید. اجرای برنامه‌ها به شرح زیر بود:
اجرای اول: محمدطباخیان «پرکاشن»، علی گرامی «درامز»
اجرای دوم: علی گرامی «درامز»، محمد طباخیان «پرکاشن»، بهنام بیات «کمانچه»، محمدرضا عزیزی«تار»
از اتفاقات جالب این بخش می‌توان به همنوازی کمانچه و پرکاشن اشاره کرد که شاید بتوان گفت بعد از مدت‌ها اتفاق افتاده است.
اجرای سوم: اجرای سولوی پیانو توسط خشایار حیدری بود.
اجرای چهارم: خشایار حیدری «پیانو»، علی گرامی «پرکاشن»، عارف میرباقی «بیس» ،خشایار حیدری «کیبورد» که علیرضا قهرمانی با «گیتار الکترونیک» در ادامه به گروه پیوست.
اجرای پنجم: ماهان محمدی «ترومپت» که به این گروه اضافه شد. در این بخش سعید سلطانی با «ساکسیفون» و محمد طباخیان با «پرکاشن» او را همراهی کردند.
در اجرای ششم، خشایار حیدری با «کیبورد» و ماهان محمدی با«ترومپت» به هنرنمایی پرداختند.
در بخش پایانی نیز عارف میرباقی «بیس»، خشایار محمدی«ترومپت»، پیام حسینی «کاخن»، علی گرامی«درامز»، خشایار حیدری «کیبورد» ، علیرضا قهرمانی«گیتار الکترونیک» و در بخشی هم محمد طباخیان «دربوکن» گروه را همراهی کرد.
در بخشی از این برنامه قرار بود که فرزین تهرانیان با گیتار کلاسیک به همراه پیام حسینی، بداهه نوازی کنند، اما به دلیل خرابی ساز این امکان فراهم نشد. اما فرزن تهرانیان که از استادان دانشگاه هنرهای زیباست به معرفی jam session پرداخت. وی در این‌باره گفت:«بهترین موسیقی‌های دنیا در فضاهایی این چنینی ساخته شده‌اند. این اتفاق حتی در میان قدیمی‌ترین موزیسین‌های دوره باروک به چشم می‌خورد و بسیاری از آن‌ها در کافه‌ها نواختند. یوهان سباستین باخ بزرگ، کوارتتی برای چلو، ریکوردر و آواز دارد که برای کافه‌ای نوشته شده است و حالا در ارکسترها نواخته می‌شود. مثلا برای افتتاحیه کافه‌ای در سالزبورگ و در همین فضای پیاده رو، شعری که می‌خواندند عامیانه بود و قیمت خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را می‌گفت تا مردم ترغیب به خرید شوند. حالا شعرش را تغییر داده‌اند و در ارکسترها خوانده می‌شود. حتی اشترواس هم در کتابفروشی‌ها و کافه‌ها می‌نواخت. در قرن بیستم و بیست و یکم هنوز هم برای چنین فضاهایی موسیقی نوشته می‌شود.‌اجرا در کافه ‌ا سختی‌هایی دارد که کسی متوجه آن نیست.
در فضاهایی این چنین، ساز ما باید کاملا کوک باشد و حالمان خوب باشد تا مخاطب بنشیند و گوش کند. این سری اجراها کاملا برای مخاطب است و هیچ ژستی ندارد. در همه فستیوال‌های دنیا، در پایان موزیسین‌ها با هم ساز می‌زنند و این کار کاملا دلی و حسی است. ولی وجود شما مخاطبان و همدلی شما و یکدل شدنتان با نوازندگان باعث یکدلی می‌شود و حس و حال بهتری به اجرا می‌دهد.»
در این برنامه سروش صحت، مژگان حسینی، هادی نجفی، مریم موفقی، پگاه عینک‌چی، اشکان مختاروند و سعید شمس از هنرمندانی بودند که در اختتامیه حضور داشتند.
اختتامیه فصل سوم «سه‌شنبه‌ها با موسیقی» که در پی تجربه‌ای تازه بود، به شکل ‌jam sessionبرگزار شد. لازم به ذکر است این رویداد موسیقی غیر رسمی، نزدیک و صمیمی است که نوازندگان در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و بداهه می‌نوازند. این بداهه‌ گروهی بسته به موقعیت سیال و مواج است و بدون نت‌های از پیش مشخص شده، بسته به توانمندی نوازندگان در فضای پیرامون شکل می‌گیرد.
«سه‌شنبه‌ها با موسیقی» برنامه‌ای است با هدف ایجاد فضایی نزدیک و صمیمی برای هنرمندان و مخاطبان و همچنین شناساندن و معرفی سازهای موسیقی و نوازندگان مستعد. این برنامه فارغ از چارچوب‌های معمول اجرا، در قالب اجراهای محیطی صدای هنرمندان جوان را به دیگران رسانده و قصد دارد لذت موسیقی را با مردم به اشتراک بگذارد. این برنامه در قالب اجراهای هفتگی در سه فصل در بهار و تابستان ۹۷، پاییز و زمستان ۹۷و در تابستان ۹۸در شهرکتاب الف برگزار شد. فصل چهارم این برنامه در نیمه پاییز امسال آغاز خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ