‌افزودن بخش کتاب و سینما به جشنواره فیلم کوتاه تهران
 

بر اساس تفاهمنامه‌ای بین انجمن سینمای جوان و مؤسسه خانه کتاب، بخش ویژه کتاب و سینما برای رشد فرهنگ و هنر و ترویج کتاب و کتابخوانی به سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران افزوده می‌شود.

به گزارش خانه کتاب، این تفاهمنامه با هدف استقبال جوانان علاقه‌مند به کتاب و سینما، رشد کمی و کیفی فیلم‌های اقتباسی، آموزش و ایجاد امکان تولید آثار مشترک، شناسایی فیلمسازان جوان، تشویق و ترغیب فیلمسازان به بهره‌برداری از ادبیات غنی فارسی، تهیه و تولید فیلم اقتباسی با هدف رشد و بالندگی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین امضا شده است.

بر‌اساس این تفاهمنامه، بخش ویژه کتاب و سینما به منظور رشد فرهنگ و هنر ایران اسلامی و ترویج کتاب و کتابخوانی در فراخوان سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از سوی انجمن سینمای جوانان ایران اعلام می‌شود. همچنین، در

سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از فیلم‌های داستانی، مستند و پویانمایی تولیدشده با موضوع کتاب و کتابخوانی، اقتباس ادبی، پاسداشت، سرگذشت و سرنوشت مؤلفان و ناشران تجلیل می‌شود. در این زمینه، کتاب و کتابخوانی یا اقتباس از یک کتاب می‌تواند محوریت موضوع آثار باشد و اقتباس از آثار ایرانی و اسلامی در اولویت قرار دارد. مؤسسه خانه کتاب در این بخش، به بهترین فیلم دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ ۷میلیون تومان، به فیلم دوم دیپلم افتخار و مبلغ ۵میلیون تومان و به فیلم سوم دیپلم افتخار و مبلغ ۳میلیون تومان اهدا می‌کند. نامگذاری سومین روز جشنواره به نام روز کتاب و سینما، برگزاری مراسم شب کتاب و سینما در سالن پردیس جشنواره و رونمایی از کتاب‌های چاپ شده انجمن در مراسم کتاب و سینما از دیگر موارد این تفاهمنامه است.

جایزه اول بخش کتاب و سینما ۲۴آبان، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، همزمان با هفته کتاب و روز اختتامیه به فیلم برتر اهدا خواهد شد و دو جایزه دیگر در مراسم کتاب و سینما اهدا می‌شوند. مؤسسه خانه کتاب به سه فیلم برتر ۱۵۰میلیون ریال جایزه اهدا می‌کند و برای بهتر و بیشتر دیده‌شدن فیلم‌های بخش کتاب و سینما و اثرگذاری بهینه بر مخاطبان تمامی فیلم‌های این بخش در سئانس‌های بخش ملی اکران خواهند شد. بر‌اساس این تفاهمنامه، نمایشگاه تخصصی کتاب و سینما به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی با نگاه و ترسیم چشم‌اندازی برای نوجوانان و جوانان با موضوع فیلمنامه اقتباسی و استفاده بهینه از گنجینه‌ ادبی‌ غنی و پرارزش‌ اسلامی ـ ایرانی توسط انجمن سینمای جوان و انتشارات آبان برگزار می‌شود. همچنین، در این تفاهمنامه مقرر شد کارگاه‌های تخصصی اقتباس و شناخت داستان کوتاه برگزار شود و به جوانان فیلمساز برای خرید کتاب در نمایشگاه تخصصی کتاب و سینما تخفیف داده شود. مؤسسه خانه کتاب و انجمن سینمای جوانان ایران از سال ۱۳۹۴همکاری‌های دوجانبه‌ای در «جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران» دارند. سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱۸تا ۲۴آبان ۱۳۹۸برگزار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ