‎ ‎اعتراض رسمی ایران به سازمان ملل درباره مصوبه کنگره آمریکا
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای خطاب به دبیرکل این سازمان، مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌های ایران (ایسا) را مغایر نص صریح برجام خواند و خواستار درج این مسأله در گزارش آینده وی به شورای امنیت شد‌.

غلامعلی خوشرو با ارسال نامه ای خطاب به بان کی مون، اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی‌ایران مصوبه اخیر کنگره آمریکا و تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی را مغایر تعهدات آمریکا بر اساس برجام می‌داند.

در این نامه تأکید شده است که بر اساس مفاد برجام، آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های برجام متعهد شده است که از تمدید و وضع مجدد تحریم یا هر اقدام مغایر با اهداف، نص و روح برجام خودداری کند.

خوشرو افزود: تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) بر خلاف تعهدات برجامی‌آمریکاست‌، لذا این کشور مسئول پیامدهای منفی و آثار زیانبار چنین اقدامی‌خواهد بود‌.

در این نامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است از همه طرف‌های برجام به ویژه آمریکا بخواهد به تعهدات خود در قبال این توافقنامه پایبند بمانند.

نماینده کشورمان همچنین از وی خواسته است این اقدام آمریکا و سایر موارد بد عهدی این کشور در اجرای تعهدات برجام را در چارچوب گزارش آتی خود به شورای امنیت منعکس کند.

ازسوی دیگر،یک منبع دیپلماتیک با استناد به یک گزارش محرمانه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌گفت که ایران ۱۱ تن از ذخیره آب سنگین خود را به خارج منتقل کرده است.

به گزارش ایسنا، این منبع دیپلماتیک که اشاره‌ای به نام وی نشده است، با استناد به گزارشی محرمانه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌گفت که ایران برای پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ۱۱ متریک تن از آب سنگین خود را از کشور خارج کرده و به محدوده تعیین شده در این توافق رسیده است.

این منبع آگاه در ادامه گفت که گزارش آژانس در حکم تأیید بیانیه‌ای از سوی ایران است که ماه گذشته اعلام کرد قصد دارد آب سنگین مازاد خود را به عمان منتقل کند‌،اما در این گزارش هیچ اشاره‌ای به مقصد آب سنگین انتقالی ایران نشده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌که موظف به نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش در برجام است، ماه گذشته در گزارش خود از اجرای توافق هسته‌ای اعلام کرد که ذخیره آب سنگین ایران کمی‌از محدوده تعیین شده در برجام فراتر رفته است.

در گزارش آژانس آمده است: «در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۶ آژانس تأیید کرد که میزان ذخائر آب سنگین ایران به ۱۳۰ متریک تن رسیده است. در ۲ نوامبر ۲۰۱۶، دبیر کل سازمان ملل متحد نگرانی خود را از میزان ذخائر آب سنگین ایران به علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی‌این کشور اعلام کرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «در ۸ نوامبر ۲۰۱۶، راستی‌آزمایی آژانس نشان داد که میزان ذخائر آب سنگین ایران به ۱۳۰٫۱ متریک تن رسیده است. ایران در نامه‌ای به آژانس در ۹ نوامبر برنامه‌هایش ‘مبنی بر آمادگی برای انتقال ۵ متریک تُن از آب سنگین سطح تسلیحاتی خود’ به خارج از ایران را به اطلاع آژانس رساند.»

دیپلمات مورد استناد رویترز می‌گوید آژانس در گزارش محرمانه جدید خود خطاب به کشورهای عضو نوشته است: «روز ۶ دسامبر آژانس خروج ۱۱ متریک تُن آب سنگین درجه تسلیحاتی به مقصدی خارج از ایران را تأیید کرد.»

در این گزارش همچنین با بیان اینکه «انتقال این میزان آب سنگین ذخائر آب سنگین ایران را به زیر ۱۳۰ تُن می‌رساند» تأکید شده که ایران به آژانس اطلاع داده که این محموله روز ۱۹ نوامبر از کشور خارج شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ