‏ یادگارگرامی امام: ناکارآمدی مسئولان به انقلاب و تشیع سیاسی ضربه خواهد زد
 

مراسم تجدید میثاق شهردار ، اعضای شورای اسلامی‌شهر و مدیران شهرداری تهران با آرمان‌های امام خمینی(ره) پیش از ظهر یکشنبه با حضور آیت الله سید حسن خمینی در حسینیه جماران برگزار شد.
یادگار گرامی‌امام در این دیدار با تأکید بر مسئولیت یکایک افراد جامعه در بالا بردن کارآمدی نظام، گفت: از دید من بزرگترین انتظار امام، شهدا، مجاهدین اسلام و پیامبر اسلام(ص) از یکایک ما این است که مقداری بیشتر تلاش کنیم و مجموعه را کارآمدتر کنیم.
به گزارش جماران، حاج سید حسن خمینی افزود: اگر بعد از ۳۰ سال به این فکر کنیم که چه وظیفه ای نسبت به امام به عنوان مقتدا و رهبر کبیر انقلاب داریم، یا به تعبیر دیگر اگر بگوییم چنانچه امام امروز در قید حیات بودند چه تقاضایی از یکایک ما داشتند یا به بیان دیگری اگر امام امروز می‌خواستند با جامعه صحبت کنند، آنها چه انتظاری دارند؟ به نظر من پاسخ آن، تببین و بالا بردن و نشان دادن کارآمدی نظام اسلامی‌است.
یادگار افزود: اگر نقطه ای بتواند به انقلاب، نظام، اندیشه امام، اندیشه سیاست دینی، تشیع سیاسی و روح سیاسی جامعه ضربه بزند، بیش از هرچیزی ناکارآمدی مسئولان نظام است.
البته نظام چیزی غیر از یکایک شما نیست. یعنی حقیقتی ورای مسئولان و کسانی که تصدی امور دارند وجود ندارد. مثل داستان عطار که دنبال سیمرغ می‌گشت و سیمرغ چیزی غیر از همان مرغان نبود؛ لذا این که انسان به دنبال یک نظامی‌خارج از وجود یکایک ما باشد ،کار غلطی است.وی اظهار داشت: نظام همین مجموعه ای است که شما هم یکی از اجزای آن هستید؛ یکی از کسانی هستید که آن را به وجود آورده اید و امروز آن را نمایندگی می‌کنید. در هر نقطه ای هستیم، برای ادای دین به خون‌هایی که ریخته شد و زحماتی که پیشینیان کشیدند تا این نهال امروز بارور شود، هرکسی یک گام به جلو بردارد. اگر قرار است کارآمدی این مجموعه بالا برود، همه برخیزیم و قدمی‌پیش نهیم.
حاج سید حسن خمینی با تأکید بر این که کارآمدی را باید از همه بخش‌ها شروع کرد، ادامه داد: یکی از آنها شهرداری است که بخشی را در اختیار دارد. چندان نباید به بیرون نگاه کرد. مجموعه نظام همین تک تک ما و شما هستیم؛لذا امروزباید در بُعد کارآمدی نظام هرچه بیشتر بکوشیم. از دید من بزرگترین انتظار امام، شهدا، مجاهدین اسلام و پیامبر اسلام(ص) از یکایک ما این است که مقداری بیشتر تلاش کنیم و مجموعه را کارآمدتر کنیم.
محسن‌هاشمی: ابعاد فکری ​ امام باید به نسل‌های جدید منتقل شود
محسن‌هاشمی‌رفسنجانی هم در این مراسم گفت: ۳۰ سال از ارتحال امام گذشته است و ۳۰ سال معادل یک نسل فرض می‌شود. یعنی اگر نسلی اول انقلاب تازه به دنیا آمده، می‌شود گفت بار عاطفی حضور امام و یاران ایشان را بعید است که بتوانند حس کنند و آنچه مهم است، قطعا انتقال ابعاد فکری و تحلیلی ایشان است که باید روی آن کار جدی تری شود و جامعیت امام برای جوانترها کاملا تبیین شود. اگر این جامعیت را تحلیل و تفسیر نکنیم، نمی‌توانیم علل اثرگذاری ایشان را در مسیر انقلاب و مردم تحلیل کنیم.
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به این که در تاریخ شخصیت‌های بسیار بزرگی داشته ایم، افزود: امام پنج شاخصه بزرگ دارد؛ فقیه، فیلسوف، عارف، اخلاقمدار بزرگ بود و مهمتر از همه اینها، تعاملات اجتماعی که ایشان می‌توانستند با جامعه برقرار کنند شاخصه ویژه ای به ایشان داده بود؛ که اگر درست تبیین شود می‌توان آثار ماندگاری و اثرگذاری ایشان را در نسل جوان امروز تبیین کنیم و آگاهی بیشتری به آنها دهیم.
وی در باره میراث اصلی امام اظهار داشت: آن چیزی که بسیار مهم است و می‌شود گفت که اصلی ترین آثار ایشان است، انقلاب اسلامی‌و نظام اسلامی‌و نظریه ولایت فقیه است. لازم است که در ۴۰ سالگی انقلاب به این موضوع هم بپردازیم و ببینیم که در چه شرایطی قرار داریم. آیا تمام مسائلی که در مورد ولایت فقیه و نظام اسلامی‌مطرح می‌کردند مورد پسند جامعه هست؟ اگر هست چگونه گسترش پیدا کند و اگر نیست تبیین شود و اگر اشکالی وجود دارد یا درست اجرا نشده، بتوانیم آن را طوری اجرا کنیم که این اثرگذاری و ماندگاری را در جامعه حفظ کنیم؛ به صورتی که هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت آن بررسی و اگر مسائل و مشکلاتی هست، برطرف شود.
هاشمی‌رفسنجانی با ذکر یاد یاران امام و شهدا، گفت: بین آیت ‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی و امام خمینی(ره) رابطه مرید و مرادی بسیار جدی بود و من به عنوان فرزند آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی این احساس را داشتم که مبنا و رمز و راز این رابطه خصلت اعتدالی هر دو این بزرگواران بود. یعنی امام خصلت اعتدالی خودشان را به آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی منتقل کرده بودند و این حس را داشتم که ایشان این حس را درک کرده است.
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: یگانه راه خروج از مشکلات ما همین مسیر اعتدال است و من امیدوارم شما هم این مسیر را دنبال کنید تا جامعه از مشکلاتی که ایجاد شده عبور کند و به رفاهی که به مردم قول داده ایم برسیم.
سخنان شهردار تهران
پیروز حناچی هم در این مراسم گفت: امام بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی‌بودند. تئورسین و پایه گذار این نظام و همچنین یکی از اصلی ترین ارکان بنیانگذاری شوراهای کشور بودند. تمام تصمیمات امام در یک اتاقی گرفته می‌شد که در اوج سادگی بود، اما اوج تأثیرگذاری را هم داشت. یاد ایشان را گرامی‌می‌داریم و یک بار دیگر به نصایح ایشان توجه می‌کنیم.
شهردار تهران افزود: ایشان می‌فرمودند مادامی‌که این مردم را دارید از هیچ چیزی نترسید و بترسید از روزی که مردم پشت این نظام را خالی کنند؛ و همواره باید ترسید.
وی اظهار داشت: تمام تلاش ما و همکارانمان در شهرداری تهران این است که راحتی را در این شرایط سخت برای هموطنانمان فراهم کنیم. حضرت امام در حقیقت بنیانی را گذاشتند که خیلی زود در معرض هجمه قرار گرفت. ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داشتیم و کسانی که تا لحظه آخر به عشق نظام و به عشق ایشان مقاومت می‌کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ