‏ کمال خرازی: نسبت به اروپا بسیار بدبین هستیم
 

‌رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفتگو با نشریه فرانسوی اکسپرس ، برجام را بیماری خواند که با تجویزهای مناسب می‌توان آن را درمان کرد‌.

سید کمال خرازی در پاسخ این سئوال که از دید شما توافق برجام مرده و دفن شده‌، ‌یا شدیدا زخمی‌یا هنوز زنده است؟ اظهار داشت: واقعیت این است که توافق هسته‌ای بیمار است. توافق هسته‌ای در وضع بیماری است که با تجویزهای مناسب می‌توان آن را درمان کرد ، لذا باید نوعی شوک به آن تجویز کرد.

وی افزود: این توافق هدف عادی‌سازی و توسعه روابط، به خصوص در زمینه‌های اقتصادی میان ایران از یک سو، اروپا و مجموعه کشورهای جهان از سوی دیگر را دنبال می‌کرد ولی متاسفانه، در عمل، هیچ اقدام ملموسی در این زمینه انجام نشده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در باره احتمال یک درگیری نظامی‌خاطرنشان کرد: آنچه که اکنون در جریان است یک جنگ روانی است؛البته اگر آمریکایی‌ها تصمیم بگیرند هر نوع اقدامی‌علیه ایران انجام دهند، مشخص است که با یک واکنش جدی از سوی ما مواجه خواهند شد. ما هیچ تمایلی برای آغاز چنین درگیری مسلحانه‌ای نداریم، نه با آمریکا و نه با هیچ کس دیگری. ولی کاملا آماده‌ایم از ملت خود در برابر هر تهاجم خارجی دفاع کنیم.

وی در باره گفته دونالد ترامپ که «برای مذاکره» برخوردی باز دارد، بیان کرد: اگر آقای ترامپ واقعا می‌خواست با ایران مذاکره کند، هیچ وقت از توافق هسته‌ای که خود آمریکا آن را امضاء و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تائید کرده است، بیرون نمی‌رفت؛ لذا اولین گام این خواهد بود که آمریکا به توافق بازگردد.

خرازی در پاسخ به این سئوال که این فرض غیر محتمل است. این طور نیست؟، تاکید کرد: این که ایران هم با کسی که هیچ وقت به تعهداتش عمل نکرده ، مذاکره کند هم غیرمحتمل است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: هدف آمریکا، بسیار فراتر از توافق هسته‌ای است. آنچه آمریکایی‌ها می‌خواهند این است که به‌سادگی نظام سیاسی ایران را خلع سلاح کنند و آن را از بین ببرند.

وی ادامه داد: مسلما این رویا، اجرا نخواهد شد. مردم ایران مردمی‌مقاوم هستند. بلوغ مردم ایران موجب شده است بهایی گران برای حفظ استقلال خود بپردازند.

خرازی در باره عدم پذیرش اروپایی‌ها نسبت به تهدید ایران برای رفع موانع ایجادشده در بخش‌های بانکی و نفتی ایران از سوی آمریکا یادآور شد: در وهله اول باید گفت که «بحث بر سر اولتیماتوم نیست»، بلکه بیان حق ایران در قالب متن توافق هسته‌ای است. ما به اروپا زمان لازم را داده‌ایم که در جهت نجات توافق هسته‌ای عمل کند.

خرازی افزود: اروپا همواره از توافق هسته‌ای حمایت کرده و این یک واقعیت است، ولی اگر اروپا نیت واقعی عبور به مرحله عملیاتی را داشت، ما این همه وقت از دست نداده بودیم. در این مرحله از کار، اینستکس چه معنایی می‌تواند باشد؟ شرکتی در حد یک آپارتمان کوچک با سرمایه ۳۰۰۰ یورو؟ هدف آن این است که فروش محصولات ایرانی به اروپا بتواند درآمدهایی را ایجاد کند که از آن برای تامین خریدهای ایران استفاده شود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ سئوال دیگری مبنی بر این که آیا برای تهران خوشایند است که هر روز اروپا را که پایبند توافق هسته‌ای است به پیروی از سیاست‌های دیکته شده آمریکا متهم کند؟ خاطرنشان کرد: ما مجبوریم به انتظارات افکار عمومی‌خودمان پاسخ بدهیم. ایرانی‌ها نسبت به اروپا بسیار بدبین شده‌اند. صریح باشیم؛ بله تحریم‌ها اثر دارد. آیا این خوب است که مردم ایران از این تحریم‌ها در رنج باشند؟

خرازی در پاسخ این سئوال که این «زورآزمایی» جایگاه حسن روحانی را که امیدوار بود توافق هسته‌ای سرنوشت کم‌درآمدترین اقشار جامعه را تغییر دهد، تخریب کرده و اوضاع کنونی بیشتر به نفع تندروهایی است که حامی‌غرق کردن تعمدی کشتی توافق هسته‌ای یا آنچه از آن باقی‌مانده است، هستند، بیان کرد: مشکل در اعتمادی است که به کشورهای اروپایی شد. آنهایی که فرضیه شما را قبول دارند، باید بیشتر این موضوع را به اروپایی‌ها خاطرنشان کنند و بپرسند که چرا شما به وعده هایتان عمل نکردید؟

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ سئوالی مبنی بر این که چگونه می‌توان بعد از هشت سال سوریه را از این گل‌ولای بیرون آورد؟ گفت: سوریه با مشکلات متعددی روبرو بود . دولت این کشور در آستانه ورشکستگی قرار داشت، ولی به یمن حمایت ایران، روسیه و شکست گروه‌های تروریستی، سوریه موفق شد کنترل بخش مهمی‌از کشور را به دست بگیرد.

خرازی افزود: به این واقعیت هم بپردازیم که کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه، آنچه را باید در مقابله با معضل تروریسم انجام می‌دادند، انجام ندادند. امروز، حضور آمریکایی‌ها در سوریه مانع واقعی بر سر راه صلح قطعی در این کشور است.

وی در این مورد که می‌توانید آن چیزی که پاریس را به خاطر آن مورد مواخذه قرار می‌دهید، دقیقا مشخص کنید؟ تصریح کرد: فرانسه از نفوذ نهادینه در سوریه و لبنان برخوردار است، ولی وقتی این بحران به وجود آمد، پاریس مقامات سوری و لبنانی را تنها گذاشت. اگر ایران از این دولت‌ها در مبارزه با داعش حمایت نکرده بود ،این گروه به داخل لبنان هم نفوذ کرده بود با این تصور که همه مسیحی‌ها راکه در آنجا زندگی می‌کردند قتل‌عام کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی‌،

‌گفت: خیلی از کشورهای منطقه اوضاعی شبیه بشاراسد درسوریه رادارند. شما یک لحظه تصورش را بکنید که عربستان سعودی چگونه دست به قتل عام می‌زند؟ همین چند روز پیش آنها ۳۷ نفر را گردن زدند. اگر از دولت‌های سوریه و عراق حمایت کردیم به خاطر آن بوده که منطقه ما دچار همان سرنوشتی که لیبی در شمال آفریقا داشت، نشو د. ریاض، واشنگتن و چند کشور دیگر خواهان آن بودند که سوریه به چند قسمت تقسیم شود.

خرازی در این زمینه که به چه قیمتی روابط بد موجود میان ریاض و تهران می‌تواند بهبود یابد؟ اظهار داشت: همیشه گفته‌ایم آماده‌ایم با ریاض گفتگو کنیم. این دولت سعودی است و قبل از همه شاهزاده محمد بن سلمان این تنش‌ها را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: هدف داعش که مورد حمایت پادشاهی سعودی است این بود که دولت‌های عراق و سوریه سقوط کنند. این سناریو شکست خورد. سعودی‌ها باید به جنگ در یمن پایان دهند و بپذیرند دور یک میز با ایران و دیگر دولت‌های منطقه مذاکره کنند.

قطعا به ترامپ زنگ زده نمی‌شود

خرازی همچنین در گفتگو با فرانس۲۴،به ادعای رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر آمادگی برای مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت: قطعا به ترامپ تلفن زده نمی‌شود. او علاقه مند‌است به هر قیمت که شده با همه ملاقات کند، عکس یادگاری بگیرد و برای خودش تبلیغ کند. هدف ترامپ این است که فشارهای بیشتری بر ایران وارد کند و ما معتقدیم تلفن کردن به او هیچ فایده‌ای ندارد.

او ادامه داد: دشمنی آمریکا با ایران چیز تازه‌ای نیست اما اکنون فشارهای اقتصادی شدیدی را علیه ما اعمال می‌کند و همان‌طور که خودشان هم اعلام کرده‌اند به دنبال تغییر نظام سیاسی در ایران هستند. البته آنها به این هدف نرسیده‌اند، چون مردم ایران از بلوغ سیاسی بسیار بالایی برخوردارند و در برابر فشار آمریکا مقاومت می‌کنند.

خرازی شرایط فعلی را بسیار حساس و خطرناک خواند و گفت: همه باید محتاط باشیم تا از هرگونه درگیری اجتناب شود. سپاه پاسداران به دلیل خصومت آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است و ما هم متقابلاً سنتکام را یک سازمان تروریستی نامیدیم. اگر آمریکایی‌ها بخواهند کاری علیه ما انجام دهند، خطر درگیری وجود دارد.

وی در پاسخ سئوالی درباره این که آیا ایران از مداخله نظامی‌مستقیم آمریکا بیم دارد؟ گفت: اگر آمریکا بخواهد به هر نحوی مداخله نظامی‌کند ایران برای پاسخگویی محکم به اقدامات نظامی‌آمریکا کاملا آماده است و آمریکایی‌ها هم خودشان این را می‌دانند و به همین دلیل نمی‌خواهند با ایران وارد درگیری شوند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین اتفاقات اخیر در آب‌های عمان برای تعدادی از نفتکش‌ها را مشکوک توصیف کرد و گفت: در شرایط خطرناک کنونی این رویدادها ممکن است از سوی طرف سوم، برای ایجاد تنش و بی‌ثباتی انجام گیرد،اما ایران هرگز دخالتی در این ماجرا نداشته است و باید عناصر دخیل در این حادثه معلوم شوند.

خرازی با اشاره به فرصت دو ماهه ایران به اروپا برای عمل به تعهدات برجامی‌خود گفت: مطابق با متن برجام، ایران حق دارد که در صورت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش، برخی تعهدات خود را کاهش دهد. لغو محدودیت تولید آب سنگین و اورانیوم غنی شده می‌تواند آغازی برای این کار باشد. متاسفانه این کشورها با وجود موضعگیر‌ی سیاسی در حمایت از اجرای توافق هسته‌ای، اقدام محسوسی انجام ندادند تا مشکلات بانکی و مبادلات تجاری حل شود.وی ابراز امیدواری کرد اروپایی‌ها در این دو ماه کاری کنند تا ایران مجبور نباشد از این جلوتر برود. خرازی گفت: ما نمی‌خواهیم از توافق هسته‌ای خارج شویم، بلکه از یک حق مصرح در برجام استفاده می‌کنیم و انتظار داریم اروپا به گونه‌ای عمل کند که توافق هسته‌ای حفظ شود و اقتصاد ایران بتواند کارکرد عادی خودش را داشته باشد.

خرازی تصریح کرد: اگر در پایان این ۶۰ روز خواست های ایران برآورده نشود، ایران از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شود اما تمهیدات دیگری را اتخاذ خواهد کرد که بر اساس آن از اجرای برخی تعهدات دیگرش کاسته می‌شود.

وی همچنین با تاکید بر آمادگی ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز گفت: این کار به میزان صادرات نفتی ایران و تامین منافع ایران بستگی دارد و در صورت لزوم تنگه هرمز را خواهیم بست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ