۱امروز در تاریخ
۲ بهانه برای دولت لندن
۱۵شهریور ۱۲۹۴ معاون کنسولگری انگلستان در بوشهر مورد حمله قرار گرفت و به ضرب گلوله مجروح شد. این حادثه که متعاقب تیراندازی دهم شهریور آن سال به کنسول انگلستان در اصفهان صورت گرفته بود دو بهانه به دست انگلیسی ها که در انتظار آن بودند، داد تا حضور نظامی خود در ایران مخصوصا در خوزستان را گسترش دهند و به «مستوفی» نخست وزیر وقت اولتیماتوم دهند که استاندار فارس را عزل کند که مستوفی چنین کرد!

اجباری شدن درس ورزش
اجباری شدن درس ورزش در مدارس ایران از ۱۵ شهریور ۱۳۰۶ قانون شد و قرارشد که از آغاز سال تحصیلی (دو هفته بعد) به برنامه هفتگی مدارس اضافه شود.در آن زمان هدف از درس ورزش، تندرستی و آشنا شدن دانش آموزان با تاریخچه و اصــطلاحات بازی ها بود، نه تماما تمرین فوتبال و والیبال و ورزشکار حرفه ای کردن دانش آموز و….

اعتراض مصدق به تبعید غیر قانونی اش
دکتر محمد مصدق پانزدهم شهریور ماه ۱۳۳۵ به تــبعید غیر قانونی خود به احمدآباد ساوجبلاغ اعتراض کرده بود، زیرا که به چنین تبعیدی محکوم نشده بود.
خود وی نوشته است که در آستانه اتمام دوره محکومیت، او را تحت الحفظ از زندان به احمدآباد بردند و در اینجا به حالت تبعید (حصر) قرار دادند.

تولد نویسنده «راه ها به کجا ختم می شوند»
«ماریو مونته فورته تولدو » داستان نگار شهیر گواتمالایی و یکی از نویسندگان بزرگ قرن ۲۰ در زبان اسپانیایی چهارم سپتامبر ۲۰۰۳ در ۹۲ سالگی دیده از جهان فرو بست. وی ۱۵ سپتامبر ۱۹۱۱ به دنیا آمده بود. معروفترین داستان او «راه ها به کجا ختم می شوند» عنوان دارد که برپایه آن فیلم سینمایی پُربیننده ای هم ساخته شده است.

عبدالقادر قهرمان ملی الجزایری ها
ششم سپتامبر زادروز «عبدالقادر جزایری» قهرمان ملی الجزایری ها است که در ۱۸۰۸ به دنیا آمد و در ۲۶ ماه می ۱۸۸۳ در ۷۵ سالگی در دمشق درگذشت. وی نه تنها یک رهبر سیاسی ـ نظامی، بلکه یک فیلسوف و اندیشمند بود. او سال ها با فرانسه جنگید تا وطنش مستعمره نشود و در طول این مبارزات، نوعی تازه از جنگ های غیر منظم را ابتکار کرد. او با اسیران فرانسوی رفتاری جوانمردانه داشت و گاهی هم آنان را ـ بدون عوض ـ آزاد می کرد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ