۱۱۰۰سالن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
وزیر ورزش و جوانان از برگزاری تمامی برنامه‌های هفته جوان با رویکرد کمک به مردم سیل‌زده کشور خبر داد و گفت: تعداد سمن های جوان کشور از ۱۰۰سمن در سال ۹۲به ۲۵۰۰سمن افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار ما، دکتر مسعود سلطانی‌فر در مراسم افتتاح طرح‌های اشتغالزایی جوانان افزود: سمن ها هم رشد کمی قابل توجهی داشتند و هم از لحاظ توانمندی و دوره های آموزشی توانستیم ظرفیت های جدیدی برای آنها ایجاد کنیم.

وزیر ورزش و‌ جوانان ادامه داد: همچنین در حوزه اشتغالزایی و مباحث مهارت افزایی سربازان وظیفه نشست‌های خوبی با ستاد کل نیروهای مسلح داشتیم و تفاهم خوبی انجام شد تا شرایطی به وجود آوریم که سربازان بعد از خدمت بتوانند جذب بازار کار شوند. اقدامات سال ۹۷و ابعاد مختلف فعالیت های حوزه جوانان در سال ۹۸هم استمرار خواهد داشت. سلطانی فر با اشاره به سیل چندین استان کشور در آغاز سال جدید گفت: سمن های جوانان و هیات های ورزشی ما از همان ابتدا کمک های خود را آغاز کردند و ما هم همه امکانات خود را برای کمک به هموطنان آسیب دیده بسیج کردیم.

وزیر ورزش و‌ جوانان با بیان اینکه آغاز سال ۹۸با سیل در چندین شهر از کشور همراه بود، توضیح داد: از همان ابتدا وزارت ورزش و جوانان بسیج شد و ۱۱۰۰سالن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت که تا این لحظه ۷۰۰سالن مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین ۱۰۰سالن ورزشی در استان‌های سیل زده آسیب دید .

سلطانی فر با اشاره به طرح های اشتغالزایی که دیروز افتتاح شد، گفت: ۱۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی توسط صندوق کارآفرینی امید و بانک رسالت از کمک‌های اعتباری و فنی وزارت ورزش و جوانان ارائه شد که تلاش کردیم این وام ها به طرح‌های کوچک و مناطق محروم تخصیص یابد و اشتغال جوانان این مناطق را داشته باشیم.

دخالت نهادهای فرا دولتی در تفریحات سالم جوانان

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان هم در نشست خبری دیگری که به مناسبت هفته جوان برگزار شد، با بیان این که سال ۹۷ در سراسر کشور چهار شبکه از بین تشکل‌های جوانان تشکیل شد، افزود: این تشکل‌ها عمدتا در حوزه اشتغال، گردشگری، استارت آپها بوده است.

محمد مهدی تندگویان، تصریح کرد: در حوزه گردشگری، تشکل‌ها، کشور را به هفت پهنه تقسیم کردند و حوزه گردشگری را با رویکرد بومگردی توسعه دادند. همچنین شبکه گردشگری با ارائه خدمات علمی و تخصصی در این حوزه موفق به جذب گردشگران خارجی شده است و امیداوریم در عرصه بین المللی هم با استقرار دبیرخانه گردشگری جوانان کشورهای اسلامی در ایران در این حوزه فعال شویم. وی با بیان این که راه حل معاونت جوانان برای حل مشکلات گوناگون در عرصه‌های اشتغال، فرهنگ، هنر و … ایجاد تشکل های مردم نهاد است اظهار داشت: توسط این تشکل‌ها می‌توانیم اقدامات سمن‌ها را رصد کنیم و به ارائه تسهیلات به آن بپردازیم.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ایجاد شبکه استارتاپی جوانان ادامه داد: دبیرخانه این شبکه در استان زنجان افتتاح شده است و تمامی استارتاپ های حوزه جوانان در این بخش به یکدیگر مرتبط شدند.

وی درباره بخش مشاوره ازدواج هم گفت: در ابتدای دولت وزارت ورزش و جوانان اساساً دفاتری در این حوزه نداشت و این در حالی است که با همکاری با سازمان بهزیستی تعداد دفاتر مشاوره ازدواج این وزارتخانه به ۴۰۰ مورد رسیده است. این دفاتر به ارائه آموزش‌های حین، قبل و بعد از ازدواج به جوانان می پردازند.

تندگویان با تاکید بر این که آمارها نشان می‌دهند که سال گذشته ۷۰ درصد مراجعان به این دفاتر از بین اشخاص مجرد بود ه اند، گفت: این مساله نشان می‌دهد که رسالتی که باید جوانان پیش از اقدام به ازدواج و مشاوره‌های تخصصی دریافت کند را به خوبی انجام دادیم. همچنین از مجلس هم درخواست کرده‌ایم با اجباری کردن این آموزش‌ها از آسیب‌های اجتماعی بعدی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ پرداخت وام ازدواج به روز رسانی شد و حتی کسانی که چندین سال در نوبت بودند موفق شدند در این سال وام ۱۰ میلیونی خود را دریافت کنند، تصریح کرد: سال گذشته هم مبلغ وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت و توانستیم تا پایان سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کنیم، به طوری که بیش از یک میلیون زوج در کشور وام ازدواج دریافت کردند. امسال هم براساس دستور مجلس مبلغ وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است و در صورتی که همین روند ادامه پیدا کند دولت امسال باید حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کند؛ گرچه معتقدیم مبلغ ۶۰ میلیونی وام ازدواج هم کافی نیست، اما تا حدی برای تشکیل زندگی به ویژه در شهرستانها و روستاها مبلغ معقولی است.

تندگویان با بیان این که تا زمانی که معاونت جوانان به جایگاه واقعی خودش یعنی سازمانی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری برنگردد در هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه بین وزارتخانه‌ها دچار مشکل خواهد بود اظهار داشت: مسلماً وزارتخانه‌های مختلف پاسخگوی یک معاونت در دل یک وزارتخانه نیستند واین در حالی است که اگر این ساختمان تبدیل به یک سازمان شود می‌تواند حتی بر نحوه هزینه کرد بودجه حوزه جوانان وزارتخانه‌های مختلف نظارت کند اما اکنون فقط می‌توانیم گزارشی در این زمینه تهیه کنیم.

تندگویان با انتقاد از نهادهایی که مانع از تفریحات سالم و شرعی جوانان می‌شوند گفت: برای مثال علیرغم این که یک تشکل برای اجرای موسیقی مجوزهای مختلفی را از ما و وزارت ارشاد و … دریافت کرد، شاهدیم که شب اجرا، این کنسرت پلمب می‌شود و نهادهایی جلو برگزاری آن را می‌گیرند؛ وقتی شرع و قانون اجازه چنین تفریحاتی را به جوانان می‌دهد این نهادها نباید دخالت کنند و مانع تفریحات جوانان شود. وی در ادامه اظهار کرد: شاهد هستیم که برای حضور خانواده‌ها در اماکن ورزشی تا چه حد دچار مشکل هستیم؛ در حوزه ورزش بانوان برای حضور آنها در ورزشگاه‌ها یا حتی دوچرخه سواری آنها مشکلات زیادی داریم. برخی از این مشکلات به وجود آمده از سوی نهادهای فرادست دولت است.

تندگویان با بیان این که سال گذشته به دنبال دستگیری یک گروه موسیقی خیابانی در رشت از این جوانان دعوت کردم تا در معاونت جوانان حضور پیدا کند گفت: اکنون این گروه تبدیل به یک تشکل موسیقی در گیلان شده است. امسال هم قصد داریم جشنواره‌ موسیقی خیابانی را به شرطی که بخشی از نهادها اجازه دهند ، برگزار کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ