۱۷۵ فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی استخدام شدند
 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: افزون بر ۱۷۵فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها در سال جاری با حمایت این صندوق در شرکت‌های دانش‌بنیان استخدام شدند.
به گزارش خبرنگار “اطلاعات” دکتر بهزاد سلطانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران رسانه‌ها افزود: برای بکارگیری این افراد افزون بر ۳۵میلیارد ریال تسهیلات به ۴۹شرکت دانش بنیان از طریق بانک قرض الحسنه مهر اقتصاد به عنوان بانک عامل اختصاص یافت.
به گفته وی میزان این تسهیلات به ازای هر نفر نیروی لیسانس و بالاترکه به صورت قرارداد بیمه ای در شرکت های دانش بنیان استخدام می شوند افزون بر ۲۰۰میلیون ریال با بهره چهاردرصد و بازپرداخت ۲۴ماهه است.
وی با بیان اینکه افرادی که در این شرکت ها از این طریق جذب می شوند نباید بیشتر از ۴۰سال سن داشته باشند از پرداخت قطعی افزون بر ۱۳میلیارد ریال از این تسهیلات به شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: مابقی این تسهیلات نیز به صورت قطعی تخصیص یافته و با طی فرایند معمول بانکی پرداخت خواهد شد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به پرداخت تسهیلات تحت عنوان “سرمایه در گردش” به شرکت های دانش بنیان توسط این صندوق نیز اشاره کرد و یادآور شد: سقف این نوع تسهیلات افزون بر سه میلیارد ریال برای هر شرکت دانش‌بنیان است و از طریق بانک مذکور به عنوان بانک عامل با بهره ۱۸درصد و بازپرداخت ۶۰ماهه به این شرکت ها پرداخت می شود.
به گفته وی تاکنون در قالب این نوع تسهیلات پرداخت افزون بر ۴۲میلیارد ریال برای ۲۲شرکت دانش بنیان مصوب شده و از این رقم هشت میلیارد ریال به شرکت هایی که مراحل بانکی را بطورکامل طی کرده‌اند، پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه در صورت کامل بودن مدارک شرکت های متقاضی در کمتر از یک هفته به بانک عامل معرفی می شوند از امضاء تفاهم نامه صندوق نوآوری و شکوفایی با هشت بانک داخلی بعد از دوسال تعامل و مذاکره با آنها خبر داد و گفت: برطبق این تفاهم نامه که سقف اعتباری آن افزون بر ۲۶۶۰میلیارد ریال است، قرار شد این بانک ها خدمات بانکی موردنیاز شرکت های دانش بنیان را تامین کنند که افزون بر ۵۴۰میلیارد ریال آن در قالب تسهیلات و مابقی در قالب ضمانت نامه های بانکی است.
دکتر سلطانی در بخش دیگری از سخنان خود از تصویب دوهزار و ۵۰۰ طرح شرکت‌های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: از این تعداد افزون بر ۹۹۴طرح طی دو سال و کمتربه مرحله اجرا درآمده و یک هزار و ۵۰۰طرح نیز بخاطر اقتصادی نبودن و عدم موفقیت در ارزیابی انصراف داده اند.
وی با اشاره به ایجاد موج فناوری در کشور از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت علوم و سایر دستگاه های ذیربط بر فعال شدن و رشد همه آنها در پنج سال آینده تاکید کرد و افزود: تاکنون افزون بر ۳۹صندوق نوآوری و شکوفایی در کشور ایجاد شده که از میان آنها پنج صندوق صرفا خطر پذیر هستند و بقیه خدمات مختلف مانند لیزینگ به شرکت های دانش بنیان ارایه می‌کنند.
به گفته وی در استان‌ها سرمایه‌گذاری مشترک برای تاسیس این صندوق توسط پارک های فناوری، دانشگاه جامع استان و دانشگاه علوم پزشکی استان انجام می شود و کسری آن را استانداری ها تامین می کنند و هر میزان که این چهار دستگاه سرمایه‌گذاری کنند به همان میزان نیز صندوق نوآوری و شکوفایی کمک می کند.‌وی به استقلال کامل استان ها در تاسیس و فعالیت این نوع صندوق ها تاکید کرد و گفت: ارزیابی، تصویب و اجرای طرح های دانش بنیان در خود استان انجام می شود و به غیر از ۱۶استان بقیه استان ها دارای این صندوق هستند.
سلطانی از ایجاد ۵۰صندوق نوآوری و شکوفایی خطرپذیر در سه سال آینده در کشور خبر داد و گفت: وقتی تعداد این نوع صندوق‌ها در کشوری مانند فرانسه از ۷۵ صندوق تجاوز نمی کند می توان به عظمت کار ما در ایران در این خصوص پی برد.
وی همچنین از آمادگی این صندوق برای ایجاد صندوق های جامع پژوهش و فناوری خبر داد و یادآور شد: افزون بر ۳۴ الی ۳۹درصد سرمایه این نوع صندوق ها را ما تامین می کنیم و با وزارتخانه های صنعتی برای تاسیس صندوق های تخصصی و با کارخانجات بزرگ هم آماده مشارکت هستیم به این شرط که شرکت های دانش بنیان را برای توسعه محصولات خودشان در نظر بگیرند.
وی همچنین به تدوین نقشه راه تکنولوژی و ضرورت تعیین تکلیف استارت آپ ها و تعریف از رشته‌های علوم انسانی و تقویت بازار دولتی شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.
براساس این گزارش در حاشیه این نشست از داروی ملی درمان میگرن تحت عنوان “میگرن کات” که توسط شرکت دانش بنیان توسعه یافته “میم دارو” و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی به تولید انبوه رسیده است، طی آیینی رونمایی شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ