۱۹بنگاه اقتصادی با تدبیر دولت به سازمان تأمین اجتماعی بازگردانده شد
سرویس سیاسی – اجتماعی:مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بامصوبه اخیر دولت، ۱۹بنگاه اقتصادی به ارزش ۲۲۰۰ میلیارد تومان که از سال ۸۸تعیین تکلیف نشده بود ، به این سازمان واگذار شد.

به گزارش خبرنگار ما، دکتر سید تقی نوربخش در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه «تامین اجتماعی، سرمایه گذاری و توسعه پایدار» در جمع خبرنگاران، افزود: بخشی از اموال و بنگاه‌های اقتصادی سازمان تامین اجتماعی که از سال ۸۸تعیین تکلیف آنها مسکوت مانده بود، با تدبیر هیات وزیران در جلسه چند روز قبل دولت، تعیین تکلیف و به تامین اجتماعی بازگردانده شد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در باره شرکت های زیرمجموعه شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)گفت: بازده این مجموعه متفاوت است و این که گفته می شود آنها ورشکسته شده یا در آستانه ورشکستگی هستند به هیچ وجه درست نیست و از سود آنها در پرداخت مستمری و هزینه های درمانی بیمه شدگان تامین اجتماعی استفاده می کنیم.

نوربخش تاکید کرد: این شرکت ها ۴۱۰۰میلیارد تومان علاوه بر تقسیم سود، افزایش سرمایه داشته‌اند. این افزایش سرمایه مربوط به بانک رفاه کارگران و شرکت شستا است.

وی با اشاره به این که امسال سه استراتژی اصلی در بخش سرمایه گذاری اقتصادی داریم،گفت: هم در دولت و هم در تامین اجتماعی برنامه های مدونی برای سرمایه گذاری در بخش اقتصادی انجام خواهد شد به گونه ای که بازارهای ایران نباید بر روی کالاهای خارجی باز شود و همچنین ارتباطات با شرکای خارجی به صورت مشارکت در بخش تولید و سرمایه گذاری باشد. به گفته مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، در بخش صادرات، اقدامات بسیار زیادی انجام شده و خواهد شد که یکی از آن صادرات انتقال اصلاح ژن در بخش دامداری به کشورهای اروپایی و آمریکایی است. نوربخش گفت: در شرکت‌های زیر مجموعه شستا برای ۶۰ هزار نفر اشتغالزایی شده است و ۶ درصد سود حاصل از این شرکت ها در سرمایه گذاری هزینه می شود.

وی با اشاره به این که سود شستا پارسال۲۸۰۰میلیارد تومان بود، گفت: ۳۵۰۰ میلیارد تومان هم از سود تقسیمی این شرکت ها در پرداخت مستمری بازنشستگان زیر پوشش هزینه شده است. نوربخش به فعالیت های شرکت های زیر مجموعه تامین اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: علیرغم تحریم های موجود توانستیم در بخش های داخلی و بین المللی اقدامات موثری انجام دهیم به گونه ای که شرکت نفتکش ایران توانست سوخت کشور را تامین کند و علیرغم تحریم ها با تدابیری که اتخاذ شد توانستیم برنامه ریزی و اقدامات موثری در بخش های کلیدی و اقتصادی کشور انجام دهیم .

وی به بخش دارویی اشاره کرد و گفت: به رغم مشکلات موجود در بخش دارویی ، تولیدات بسیار موثری داشتیم و توانستیم با تولید داروهای جدید و ضدسرطان، بخش اعظمی از نیازهای دارویی کشور را تامین کنیم.

وی از تولید خطوط جدید ریلی در شرکت تابعه این سازمان خبر داد و گفت: تا ۴۴ماه آینده این خطوط ریلی تولید می شود که در این صورت می توانیم در حوزه حمل و نقل اقدامات موثر و مفیدی انجام دهیم. وی به هلدینگ اقتصادی عمده در تامین اجتماعی اشاره کرد و افزود: در شرکت سرمایه گذاری شستا هلدینگ گردشگری و هلدینگ خانه سازی از جمله بنگاه های فعال هستند که نقش مهمی در توسعه ملی در کشور برعهده دارند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ