۲۲۷ دزد و مالخر در ۱۵۵ مخفیگاه به دام پلیس افتادند
 

سرویس حوادث: سردار رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به دستاوردهای عملیات رعد۳ که با حضور ماموران کلانتری‌ها در سطح تهران به اجرا در آمده است، گفت: ماموران با شناسایی کامل با کسب دستور قضایی به ۱۵۵ مخفیگاه دزدان و مالخران ورود کردند که دستاورد آن دستگیری ۲۲۷ سارق و مالخر بوده است.
او با بیان این که ۱۲ شبکه سرقت نیز در این عملیات منهدم شد افزود: عمده این شبکه‌ها در زمینه سرقت منزل و خودرو فعال بودند.
وی با اشاره به دستگیری اعضای یک شبکه خانوادگی سرقت اضافه کرد: در اجرای این عملیات ۱۸۰ دستگاه خودرو و موتورسیکلت نیز کشف و ضبط شد.
فرمانده انتظامی تهران ادامه داد: کشف ۳۹۸دستگاه انواع گوشی مسروقه و حدود ۵۰۰دستگاه لپ تاپ از جمله اموالی است که از سارقان کشف شده است و به زودی با شناسایی مالباختگان به آنان عودت داده خواهد شد.
سردار رحیمی ارزش ریالی اموال مکشوفه را بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: ۳شبکه قاچاق کالا نیز منهدم شد که در مجموع بیش از ۹۰۰۰قلم انواع کالای قاچاق از آنان به ارزش یک میلیارد ریال کشف شد.
وی از کشف ۵تن سیم برق مسروقه خبر داد و گفت: دزدان در حال آتش‌زدن سیم‌های برق سرقتی برای به دست آوردن مس آنها بودند که بازداشت شدند.
او از کشف یک ظرف سنگی با قدمت هفت هزار ساله از اعضای یک شبکه قاچاق اشیای عتیقه خبر داد و گفت: دهها سکه قدیمی با قدمت سه هزار ساله و نوشته‌هایی قدیمی از ۲قاچاقچی عتیقه به دست آمده است.
رئیس پلیس تهران با اشاره به دستگیری عاملان کشت مواد مخدر گل و بازداشت آنها در لواسانات از دستگیری ۲ نفر که در خانه خود در شمال تهران اقدام به تهیه لباس‌هایی با نقوش شیطان پرستی می‌کردند، خبر داد و گفت: لباس‌های منقوش به این نقوش کشف و معدوم شده است.
وی با بیان این که پراید پرسرقت‌ترین خودرو در تهران است افزود: بیشترین سرقت خودرو در تهران متعلق به شرکت‌های خودروسازی است که به ایمنی خودروها توجه نمی‌کنند.
* بانکی که از سرقت اطلاع نداشت
رئیس پلیس تهران از دستگیری یک سارق حرفه‌ای که میلیاردها تومان کارت هدیه، چک پول‌های از درجه اعتبار ساقط شده و صدها قطعه کارت بانکی فاقد اعتبار را از انبار یکی از بانک‌های کشور به سرقت برده بود خبر داد و گفت: بانک مذکور اطلاعی از به سرقت رفتن این اموال خود نداشت.
ماموران کلانتری ۱۰۵ سنایی پس از اعلام شکایت یک شاکی این سارق را بازداشت کردند و وقتی خانه او مورد بازرسی قرار گرفت، انباری از اموال سرقتی از شرکت‌ها و بانک‌ها به دست آمد.
متهم که مبادرت به سرقت ده‌ها دستگاه لپ‌تاپ، دوربین‌های مدار بسته، تلفن همراه، ضبط و باند و سایر تجهیزات الکترونیکی کرده بود، با شناسایی شرکت‌ها و ادارات در زمان تعطیلی با بازکردن قفل این اماکن تجهیزات آنها را به سرقت می‌برد.
این سارق حرفه‌ای در یکی از سرقت‌های خود به انبار یکی از بانک‌های دولتی دستبرد زده بود و میلیاردها تومان چک پول‌های از درجه اعتبار ساقط شده را به همراه صدها قطعه کارت بانکی فاقد اعتبار به سرقت برده بود. جالب این که بانک مذکور پیش از دستگیری وی از سرقت میلیاردها تومان چک پول‌های خود اطلاع نیافته بود و براساس گفته مسئولان پرونده، متهم قصد داشته با خمیر کردن چک پول‌های فاقد اعتبار مبادرت به ساخت کاغذ چک پول و اسکناس و جعل چک‌های بانکی کند.
متهم دستگیر شده پیش از این دارای سابقه کلاهبرداری و جعل اسناد را داشته است. این متهم تمام سرقت‌های خود را در محدوده خیابانهای مطهری و سهروردی انجام می‌داد و هیچکدام از اموال مسروقه از این انبار را نفروخته و همه را در منزل مادرش مخفی کرده بود.
این سارق درباره این که چرا اقدام به سرقت از بانک و سرقت از اماکن و ادارات دولتی کرده بود، گفت: شیشه مصرف می‌کنم و هربار که این مواد را مصرف می‌کردم، توهم بدی به من دست می‌داد و حتما باید سرقت می‌کردم. احساس شجاعت زیادی در من ایجاد می‌شد زیرا فکر نمی‌کردم دستگیر شوم.
*ضرورت توجه به تأمین تجهیزات
رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه زیرساخت‌های پلیس به سمت استهلاک می‌رود، بر ضرورت توجه به تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز پلیس در حوزه فنی و انسانی تاکید کرد.
سردار محمد شرفی در حاشیه بازدید از دستاوردهای اجرای طرح رعد۳ در ستاد پلیس تهران افزود: پلیس پیشگیری ناجا در کنار دیگر ارکان نیروی انتظامی برای ایجاد امنیت در جامعه برنامه ریزی‌های مفصلی انجام داده است و برخورد با مخلان نظم از اولویت‌های ما قرار دارد.‏
وی با بیان اینکه مأموران پلیس تهران بزرگ ویژه در کلانتری‌ها طرح بسیار خوبی را اجرا کرده‌اند گفت: توجه به مهارت و افزایش قدرت کشف پلیس، انجام کار گروهی و ایجاد هم افزایی در برخورد با مجرمان و توسعه اشراف اطلاعاتی پلیس بر عملکرد مجرمان عامل مهمی بود که من در اجرای این عملیات‌ متوجه آن شدم که باید برای اجرایی کردن آن به فرمانده انتظامی تهران تبریک گفت.‏
رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به پرونده‌های مکشوفه پلیس در این طرح اظهار داشت: بخش اعظمی از کشفیاتی که شاهد آن بودیم، با استفاده از تکنولوژی‌های روز و حافظه تصاویر ضبط شده در دوربین‌های سطح شهر به دست آمده بود. اینها نشان می‌دهد که استفاده از تکنولوژی می‌تواند فضا را برای مجرمان ناامن کند و من امیدوارم که در آینده‌ای نزدیک به وضع بهتری برسیم.‏
وی درباره حمایت پلیس پیشگیری ناجا از مجموعه کلانتری‌های تهران گفت:در حوزه فناوری و تکنولوژی در تهران پشتیبانی‌های لازم را از کلانتری‌ها انجام می‌دهیم.
شرفی ادامه داد: در صدد خرید خودروهای مجهز به سامانه‌های پیشرفته هستیم و توان مدیریتی و نیروی انسانی را نیز افزایش می‌دهیم و همچنین به دنبال این هستیم تا ایستگاه‌های ثابت رابه ایستگاه سیارتبدیل کنیم تا قدرت عکس‌العمل پلیس را افزایش دهیم. ‏
وی به کمبودهای پلیس در حوزه نیروی انسانی هم اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای جهان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۷ نیروی پلیس وجود دارد اما در کشور ما این شاخص ۵ر۳ نفر است.‏
رئیس پلیس پیشگیری ناجا درپاسخ به سوال خبرنگار ما درباره تحول کلانتری‌ها اظهارداشت: در کلانتری‌ها ۳ درگاه نظارتی وجود دارد. یکی سامانه ۱۹۷ است که مردم در تماس با آن انتقاد خود را مطرح می‌کنند.‏
وی افزود: سامانه دیگر ما سامانه ۱۱۰ است که بر آن نظارت داریم و درگاه دیگر نیز مرکز پایش هوشمند پلیس پیشگیری است که عملکرد کلانتری‌ها را از بدو ورود شهروندان تا خروج از کلانتری تحت نظر دارد.‏
او اضافه کرد: با استفاده از این ۳درگاه خوشبختانه می‌توانم بگویم که رضایتمندی از پلیس پیشگیری و کلانتری‌های ما افزایش داشته و انتقادات نیز رو به کاهش بوده است.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ