۲۳درصد ایرانیان بالای ۳۰ سال درمعرض دیابت هستند
مدیر مرکز جامع ترمیم زخم و بافت جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، ضمن تاکید بر لزوم بازنگری جدی روش‌های مراقبت از زخم پای دیابتی، دیابت را یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر معرفی کرد و گفت: بر اساس آمار حدود ۳۷۰ میلیون نفر در جهان از این بیماری رنج می برند.

دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید در گفت وگو با ایسنا افزود: طبق مطالعات اخیر ۲۳ درصد ایرانیان بالای ۳۰ سال از دیابت رنج می برند یا دچار عدم تحمل گلوکز هستند که در مورد دوم، افراد تقریبا تا ۲۵ درصد احتمال دارد که در آینده دچار دیابت شوند.

وی در ادامه به هزینه بالای زخم پای دیابتی اشاره کرد و افزود: هزینه درمان زخم پای دیابتی از هزینه درمان پنج نوع از گران‌ترین سرطان‌ها بالاتر است که سالیانه بالغ بر ۹ تا ۱۳ میلیارد دلار به هزینه درمان این بیماری افزوده می‌شود.

با وجود این درمان‌ها، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران دیابتی به درجاتی از نوروپاتی مبتلا می‌شوند که در صورت وجود نوروپاتی حسی- حرکتی اندام تحتانی به زخم پای دیابتی و قطع عضو منجر می شود.

مدیر مرکز جامع ترمیم زخم و بافت جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، موارد قطع عضو غیر ترماتیک ناشی از زخم پای دیابتی در کشور را بسیار بالا توصیف کرد و افزود: با توجه به شواهد موجود و سونامی مرتبط با افزایش شیوع بیماران مبتلا به دیابت، باید در نظر داشت که در صورت عدم آموزش و کنترل مناسب بیماری در آینده نه چندان دور شاهد موارد بسیاری از عوارض مرتبط از جمله زخم های مزمن پا و قطع اندام خواهیم بود .

Email this page

نسخه مناسب چاپ