۳۰ درصد دانش‌آموزان در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی هستند
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش‌آموزان دوره متوسطه اول گفت: طبق تحلیل‌های به دست آمده از این آزمون، حدود یک درصد دانش‌آموزان نیازمند درمان و در معرض شدید آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارند. همچنین ۳۰درصد دانش‌آموزان به شدت نیاز به توانمندسازی دارند و در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به وضعیت آسیب‌های اجتماعی در جمعیت دانش‌آموزی اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی جزو اولویت‌های نظامند و در آموزش و پرورش نیز از دغدغه‌های مهم به شمار می‌روند.

وی با اشاره به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش‌آموزان گفت: آمار سامانه غربالگری ائتلاف نماد (نظام مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان) نیز در کنار نتایج این آزمون نشان می‌دهد که یک درصد دانش‌آموزان نیازمند خدمات اورژانسی از سوی دستگاهای ائتلاف نماد هستند. مثلا آنها که در معرض خودکشی یا مصرف مواد قرار گرفته‌اند باید مداخلات را سریعا دریافت کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مصادیق آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: اگر آسیب‌ها را به دو دسته تقسیم کنیم؛ یک بخش اعتیاد و مواد مخدر است و دسته دوم شامل آسیب‌های اجتماعی و روانی از جمله افسردگی، اضطراب، خشم، پرخاشگری، فرار از مدرسه و خانه، انحرافات اخلاقی و اباهه‌گری اخلاقی می‌شود .

وی افزود: آزمون سلامت روانی برای تمامی مدارس و دانش‌آموزان و در یک مرحله نیازمند ۲۰میلیارد تومان اعتبار است و اگر بخواهیم دومرتبه برای سنجش اثربخشی برنامه‌ها، غربالگری را اجراکنیم ۴۰میلیارد تومان می‌شود که با توجه به بودجه‌ای که داریم رقم قابل توجهی است .

حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور هم وی با اشاره به وضعیت نامطلوب آسیب‌های اجتماعی گفت: ۵۰درصد اختلالات روانی در سنین زیر ۱۴سالگی شروع می‌شوند، ولی مطالعات شیوع‌شناسی ما سنین بالای ۱۵سال را در نظر دارد. اگر طرح نماد (نظام مراقب اجتماعی دانش‌آموزان) فراگیر شود می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد. مسعودی فرید با بیان اینکه هشت درصد گزارشات اورژانس اجتماعی مربوط به کودک‌آزاری است گفت: باید بیشترین نیرو و توان را در حوزه پیشگیری قرار دهیم. در آموزش و پرورش و مدرسه به ۹۵درصد بچه‌ها دسترسی داریم و فرصتی است که همه دستگاه‌ها باید از آن استفاده و به آموزش و پرورش در راستای رویکردهای پیشگیرانه کمک کنند.

نسخه مناسب چاپ