مدیرعامل بنیاد برکت :
۳۰ هزار طرح اشتغالزایی در ۶ هزار روستا اجرا می‌شود
 

مدیرعامل بنیاد برکت از ایجاد ۲۸ هزار شغل در سال گذشته توسط این بنیاد خبر داد و گفت: امسال ۳۰هزار طرح اشتغال زایی در ۲۵ استان کشور در دستور کار بنیاد برکت قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ما، سعید جعفری در دومین دوره آموزش تسهیل گران اقتصادی- اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به آموزش ۲۱۰ مجری و تسهیل گر جوان، متخصص و آموزش‌دیده در این طرح گفت: هدف از طرح‌های اشتغال زایی بنیاد برکت، فعال کردن توانایی‌های روستاییان و قابلیت‌های این مناطق است.

جعفری افزود: فاصله طبقاتی،فقر و محرومیت هنوز در کشور وجود دارد و توزیع ناعادلانه فرصت‌ها به چشم می‌خورد اما فقر جز با بکارگیری روش‌های جدید، استفاده از ظرفیت‌های مختلف و بهره‌مندی از تجارب دیگر کشورها ریشه کن نخواهد شد.

مدیرعامل بنیاد برکت به اقدامات این بنیاد برای اشتغال زایی و توسعه پایدار روستاها اشاره کرد و گفت: بنیاد برکت با الگوهای اجتماع محور در حوزه اشتغال اقداماتی را انجام داده و از سال گذشته شاهد دگرگونی در حوزه اشتغال بوده ایم .

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ با آموزش ۲۰۰ تسهیل گر در ۱۵ استان و ۸۰ شهرستان ۱۰ هزار طرح اشتغال زایی را با بیش از ۲۸ هزار اشتغال اجرا کردیم. باور ما این است که تسهیل گر پیام آور توسعه و پیشرفت در روستا است و می‌تواند فضای روستا را متحول کرده و آن را به سمت تعالی پیش ببرد. رسالت وی کمک به مردم روستا و راه انداختن چرخه رشد در روستا است چرا که حلقه اصلی کار را می‌شناسد.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، در دومین دوره آموزش تسهیل گران اقتصادی – اجتماعی ۲۱۰ نفر از شرکت کنندگان به عنوان حلقه‌های ارتباطی این بنیاد با مردم و دست اندرکاران اشتغال زایی در مناطق محروم، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی چون کارآفرینی، نحوه ارتباط موثر با متقاضیان اشتغال، رهیافت‌های مشارکت، شناسایی جامعه مخاطبان هدف، آیین نامه‌ها و طرح‌های اشتغال زایی برکت، تسهیل گری اشتغال و طرح‌های کسب و کار، تهیه مقدمات و ابزار تسهیل گری و نظایر آن را در قالب ۸۰ ساعت آموزش می‌بینند.

تمرکز بر توسعه روستاها برای ایجاد اشتغال پایدار

در بخش دیگری از این مراسم، رئیس هیات مدیره بنیاد برکت با بیان این که جمعیت روستایی کشور در ۵۰ سال اخیر از ۷۵ درصد به ۲۵ درصد رسیده است گفت: یکی از اهداف توسعه ای بنیاد برکت، تمرکز بر توسعه روستاها با محوریت ایجاد اشتغال پایدار است .

محمود عسگری آزاد ۳ چالش حوزه اشتغال را تعداد کم شاغلین، پایین بودن بهره وری و مهاجرت در پی اشتغال دانست و گفت: در کشور ما تعداد افراد شاغل نسبت به شاخص‌های جهانی پایین است و به ازای هر ۳٫۳ نفر، یک نفر شغل دارد. در حالی که این شاخص در دنیا ۲٫۲ نفر است و در برخی کشورها مثل چین به ۱٫۸ نفر می‌رسد.

وی با بیان این که برای رسیدن به استاندارد جهانی نیازمند ایجاد ۱۲ میلیون شغل هستیم گفت: اکنون ۲۴ میلیون نفر در کشور شاغل هستند که باید تعداد آنها به ۳۶ میلیون نفر برسد.

عسگری آزاد افزود: در کشور ما اشتغال موجب مهاجرت می‌شود چرا که ظرفیت‌های ایجاد اشتغال در مناطق برخوردار و توسعه یافته ایجاد شده و سرمایه گذارها ترجیح می‌دهند به دلیل بهره وری بیشتر، مشاغل را در مناطق توسعه یافته ایجاد کنند در نتیجه مناطق توسعه یافته را بیشتر توسعه می‌دهیم و از مناطق کمتر توسعه یافته غافلیم .

رئیس هیات مدیره بنیاد برکت با بیان این که مشکل اشتغال فقط با پول حل نمی‌شود گفت: یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه روستاها اختصاص داده ایم اما این منابع را از طریق سازمان‌های توسعه ای در اختیار مردم قرار نداده ایم بلکه از طریق بانک‌ها بین مردم پول پخش کرده ایم.

عسگری آزاد اقدامات بنیاد برکت را مدل جدیدی در توسعه پایدار کشور دانست و گفت: این بنیاد در اشتغال زایی استفاده از ظرفیت‌های انسانی، اجتماعی، طبیعی و مالی در مناطق روستایی را در نظر داشته است. ما از فضای خانه مردم و امکانات موجود روستاها استفاده کردیم و هر یک تومان سرمایه گذاری ما ۱۰ تومان ارزش افزوده داشته است .

اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال

در روستا

محمد امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز با اشاره به ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها گفت: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده که با اعتبار بانک‌ها، حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌شود که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.وی افزود: جمهوری اسلامی‌ایران در عرصه خدمت به روستاییان، کارهای بزرگی انجام داده با این وجود شاهد کاهش جمعیت روستاها هستیم و این نشان می‌دهد که نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های جدیدی در روستاها ایجاد کنیم.

امید با تاکید بر نگاه ویژه دولت به روستاها گفت: دولت مکلف شده در برنامه ششم توسعه ۱۰۰ هزار تسهیل گر را در کشور پرورش دهد که بنیاد برکت و ستاد اجرایی تاکنون پیشتاز بوده‌اند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ