۳۵۰ شهر و ۶ کلانشهر در حالت تنش آبی قرار دارند
تعداد ۴۵۰ شهر در وضع تنش و شش کلانشهر هم در حالت حاد کمبود آب قرار دارند.

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو در گفتگو با مهر در باره تدابیر جدید وزارت نیرو برای تامین آب شرب موردنیاز شهرها و روستاها در شش‌ماهه بهار و تابستان و همچنین احتمال بروز قطعی و جیره‌بندی آب در برخی از نقاط کشور در فصول گرم سال گفت: معمولا از نیمه دوم اردیبهشت هر سال فصل گرما در ایران آغاز می‌شود که با افزایش مصرف آب همراه است.

وی اظهار داشت: علاوه بر این با افزایش دمای هوا در ماه‌های تیر و مرداد مصارف آب به حداکثر خود می‌رسد و البته در همین زمان مصارف برق هم به شدت افزایش می‌یابد.

محمودی ادامه داد: ما برای اینکه بتوانیم خدمت‌رسانی مناسبی به مردم انجام دهیم و دایره نوسانات را کاهش دهیم، برنامه‌ریزی‌ها را عمدتا در فصول خنک سال و در پاییز و زمستان انجام می‌دهیم.زیرا برای اینکه ظرفیت‌سازی و هر اقدامی که باید برای تامین آب در فصول گرم سال انجام شود باید در این دوره‌ها صورت بگیرد. وی با اشاره به اینکه ممکن است نیاز آنی و لحظه‌ای به خدمات آب و برق در فصول گرم سال به وجود آید، گفت: بنابراین در چنین شرایطی خیلی فرصت برنامه‌ریزی وجود ندارد. پایش شرایط آب و هوایی و بررسی میزان مصارف و منابع آبی به صورت مرتب انجام می‌شود.

نامبرده افزود: اولین اقدام ما این است که یک ارزیابی از فصل گرمای سال گذشته انجام می‌دهیم که بررسی شود پیک مصرف در چه زمانی بوده و در کجاها نقاط قوت و ضعف داشتیم.

وی تاکید کرد: گام دوم کار ما این است که پیش‌بینی رشد مصرف را داشته باشیم که طبق عملکرد سال‌های گذشته و افزایش تعداد مشترکان انجام می‌شود. در عین حال بررسی تغییرات درجه حرارت به صورت مداوم به دلیل اثرگذاری بالای آن در مصرف آب صورت می‌گیرد.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: به ازای هر یک درجه افزایش حرارت، میزان مصارف بالا می‌رود و اینها به ما نشان می‌دهد که ما نیاز آبی سال بعدی مان در چه میزانی خواهد بود و چقدر افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما برای میزان افزایش مصرف آب در سال جاری حدود ۴ تا ۵ درصد است در حوزه برق افزایش مصرف حدود ۶ تا ۷ درصد را پیش‌بینی می‌کنیم و در بخش آب ۱۱۹۰ شهر تعریف شده برای آب‌رسانی داریم .اطلاعات به ما نشان می‌دهد که در سال آبی جاری در برخی از شهرها تنش آبی خواهیم داشت.

این مقام مسئول افزود: در فصول گرم پارسال ۵۴۷ شهر در شرایط تنش آبی قرار داشتند و پیش‌بینی می‌شود که برای فصول گرم امسال حدود ۴۵۰ شهر دارای مشکلات آبی باشند و با اقداماتی که انجام شده تعداد شهرهای دارای تنش آبی از تابستان گذشته تا تابستان امسال کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: با این حال نگاه ما به وضع بارندگی‌ها با شرایط روز است و اگر شرایط بهتر شود، می‌توان گفت که تعداد شهرهای دارای تنش آبی کمتر می‌شوند و اگر غیر از این باشد، تعداد شهرهای دارای مشکل آب ممکن است بیشتر هم بشود.

محمودی تصریح کرد: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا یک و نیم درجه در بهار و تابستان امسال حرارت افزایش می‌یابد که البته قطعی نیست، ولی اگر چنین شود تعداد شهرهای دارای تنش آبی از ۴۵۰ شهر بالاتر خواهد رفت.

وی بیان داشت: علاوه بر این شهرهایی را داشتیم که در حالت حاد تامین آب قرار داشتند که در سال ۹۳ تعداد ۱۲ کلانشهر بزرگ کشور بودند که این تعداد در سال ۹۴ به شش شهر کاهش یافت و در سال ۹۵ پیش‌بینی می‌شود همین شش شهر دارای مشکلات حاد آبی باقی بمانند.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: وضع تامین آب شهرها در سال جاری با اوضاع سال‌های گذشته متفاوت است و آن شهرهایی که برای فصول گرم امسال پیش‌بینی می‌کنیم که نیازمند مراقبت‌های جدی است، بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان است.

وی میزان کل بارش‌ها تا واپسین روزهای سال ۹۴ را ۱۵۰ میلیمتر اعلام کرد و افزود: در عین حال میزان بارش‌ها در میانگین بلندمدت ۱۵۸میلیمتر بوده که این موضوع نشان می‌دهد میانگین بارش‌ها ۵ درصد کمتر شده است.

قائم مقام وزیر نیرو میزان ذخیره فعلی آب در پشت سدهای کشور را حدود ۲۴ میلیارد مترمکعب برشمرد و اظهار داشت: در سال ۹۴ در مدت مشابه ۲۰ میلیارد متر مکعب آب در مخازن سدها وجود داشت که امسال حدود ۴ میلیارد متر مکعب این ذخایر افزایش یافته است که البته با ساخت سدهای جدید تاکنون ۲ میلیارد متر مکعب به ظرفیت آبگیری سدهای کشور افزوده شد. محمودی درباره جیره‌بندی احتمالی در شهرهای دارای تنش و یا مشکل حاد آب در فصول گرم امسال گفت: ما تمام برنامه‌ریزی‌ها را در این جهت قرار دادیم که در سال ۹۵ جیره‌بندی آب نداشته باشیم، ولی این موضوع نمی‌تواند بدون همکاری مصرف‌کنندگان عملی شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ