۳۷ مقام سابق اروپا و ناتو خواستار مقابله با طرح ‌آمریکا برای فلسطین شدند
سرویس خارجی: ۳۷ تن از مقامات ارشد سابق اروپا و ناتو با ارسال نامه‌ای به سران کشورهای اتحادیه اروپا خواستار مقابله با طرح ضد فلسطینی آمریکا برای صلح موسوم به «معامله قرن» شدند.

این افراد شامل نخست وزیران، وزرای خارجه و دبیران کل سابق ناتو با ارسال نامه‌ای به اتحادیه اروپا و سران فعلی کشورهای اروپایی خواستار مخالفت آنها با طرح دولت آمریکا در خصوص مناقشه اسرائیل و فلسطینیان که به معامله قرن معروف است، شدند. در میان امضا کنندگان، نام‌هایی چون «خاویر سولانا» مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه سابق آلمان، «جک استراو» و «دیوید میلی بند» وزیران خارجه اسبق انگلیس دیده می‌شوند. این مقامات سابق اروپایی در نامه خود خواسته‌اند که مقامات فعلی اروپا با هر گونه طرحی که حق فلسطینی‌ها را نادیده می‌گیرد مقابله کنند. گفتنی است، آمریکایی‌ها پیشتر رونمایی از معامله قرن را منوط به برگزاری انتخابات کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی کرده بودند. از سویی نخست وزیر کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطین هم از کشورهای عضو شورای امنیت و اعراب خواست برای مقابله با «معامله قرن» یک کنفرانس بین المللی صلح برگزار کنند. «محمد اشتیه» در دیدار با سفیر روسیه در فلسطین تاکید کرد که روسیه و کشورهای عضو شورای امنیت در کنار کشورهای عربی باید برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح با هدف دستیابی به یک راهکار عادلانه و فراگیر برای حل و فصل مسأله فلسطین تلاش کنند. وی تصریح کرد: این کنفرانس باید برای مقابله با طرح آمریکایی «معامله قرن» برگزار شود.

در چنین شرایطی یک روزنامه آمریکایی هم فاش کرد که معامله قرن، متضمن تشکیل کشور فلسطین نخواهد بود. «واشنگتن پست» برخی جزئیات دیگر طرح معامله قرن را فاش کرده است؛ طرحی که قرار است طی روزهای آتی از آن رونمایی شود. این روزنامه فاش کرد که در طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا موسوم به معامله قرن، اصل و بنا بر راهکار تشکیل دو کشور گذاشته نشده و این طرح متضمن تشکیل کشور فلسطین نخواهد بود. این روزنامه افزود که این طرح بر بهبود اوضاع اقتصادی فلسطینیان تاکید دارد اما متضمن تشکیل کشور مستقل فلسطین نخواهد بود. رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد که معامله قرن به دنبال نابودی حقوق فلسطینیان است. محمد البرادعی رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاون رئیس جمهوری اسبق مصر در سخنانی خواستار اتحاد در برابر طرح معامله قرن شد. وی اظهار داشت که معامله قرن، به دنبال توسعه اقتصادی اراضی اشغالی فلسطین است. البرادعی خاطرنشان کرد که طبق معامله قرن، کشور فلسطین تشکیل نخواهد شد و به حکومت خودگردان فلسطین اکتفا می شود.‌همزمان با این اخبار، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با ذوق زدگی درباره مخالفت دادگاه بین المللی کیفری لاهه با درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان، گفت: تحقیقات درباره اقدامات در کشورهای مختلف به عنوان جنایات جنگی، آزار دهنده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ