۴/۳میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ۴ ماه
 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان این که دولت امسال ۳۴ تا ۳۵ هزار نفر را استخدام می کند، در مورد حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر از افراد پردرآمد گفت: این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد.

به گزارش تسنیم،‌ محمدباقر نوبخت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که آیا امسال دولت برنامه‌ای برای استخدام دارد؟ افزود: امسال هم مانند سال های گذشته دولت استخدام دارد.بند (ج) ماده ۲۶ قانون مدیریت خدمات کشوری به دولت این اجازه را می دهد که به ازای هر سه نفری که بازنشسته می شوند، یک نفر را جذب کند که بر همین اساس در سه سال گذشته، هر سال دولت استخدام هایی را داشته است.

نوبخت افزود: اکنون هم با توجه به استخدام هایی که در سال های گذشته انجام شده بیش از ۵۳ هزار نفر از کارکنان دولت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه مجوز استخدام ۱۶ تا ۱۷ هزار نفر در وزارت بهداشت در سال جاری صادر شده است، گفت: بر اساس این مجوز، واحدهای بهداشتی و درمانی جدیدی که افتتاح می شوند هم از نظر تجهیزات پزشکی و هم نیروی انسانی مجهز می شوند. همچنین اجازه استخدام تعدادی از نیروهای انسانی را به آموزش و پرورش و قوه قضاییه داده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تاکید کرد : موضوع اشتغال را نباید فقط از طریق استخدام حل کنیم، بلکه باید در پی افزایش فرصت های شغلی باشیم.چنانکه در این زمینه امیدواریم امسال با فعال کردن ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در سراسر کشور، ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار نفر به شاغلان اضافه شوند .

وی درباره حداقل و حداکثر حقوق پرداختی کارمندان دولت گفت: اگر حداقل حقوق را ۹۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، حداکثر حقوق کارمندان دولت هفت برابر آن یعنی حدود ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می شود.

نامبرده با اظهار اینکه هر سال پس از ابلاغ بودجه به دولت برای اجرای آن باید بر اساس تبصره های مختلف، آیین نامه های اجرایی را تهیه و به تصویب هیات وزیران برسانیم، افزود: هیات وزیران هم برخی ضوابط کلی را پیش از تصویب بودجه در دستور کار قرار می دهد که اکنون هم در دستور کار آنان است و فردا به تصویب می رسد.

وی ادامه داد: این مصوبه همه جزئیات از جمله حداقل و حداکثر حقوق با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری و پس از تصویب حداقل حقوق، هفت برابر آن را به عنوان سقف حقوق پرداختی تعیین می کند. نوبخت با بیان اینکه امسال ضوابط اجرایی بسیار دقیق است، افزود: این ضوابط حتی شرکت های دولتی و بانک ها را هم شامل می‌شود.از سوی دیگر، شورای حقوق و دستمزد را در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای هر گونه تغییر در ارقام حقوق فعال کردیم و در آن جا هیچ واحد و بانک دولتی اجازه افزایش و تغییر حقوق را ندارد به جز اینکه از شورای حقوق و دستمزد طبق قانون مجوز بگیرد.

وی درباره فیش های حقوقی ده‌ها میلیونی گفت: این موارد خاص برای ۳ تا ۴ مدیر بود با این برداشت که می توانند از فوق العاده شغل استفاده کنند و آن را در سنوات خود بیاورند. این نوع تفسیر ها طبق قانون ‌اصلاح شد و اکنون محدوده حقوق کارکنان دولت برای همه دستگاه ها مشخص است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه در دستگاه های دولتی ذی حساب مقیم و ثابت داریم و همه چک هایی که صادر می شود به وسیله آن ها کنترل می شود، تاکید کرد: امسال حسب دستور هیات وزیران ، رئیس جمهوری و معاون اول، نظارت و دقتمان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزایش می‌یابد .ضوابط هم با جزئیات مشخص شد تا کسی نتواند از تفسیر قانونی به نفع افزایش حقوق غیرمنصفانه و غیرعادلانه استفاده کند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم مسئول اجرای آن شده است. قانون کاملا کف و سقف را مشخص می کند و همه فوق العاده هایی را که وجود دارد در ماده ۶۸ در ۱۰ بند بیان کرده است.

رشد ۲ درصدی اقتصاد در سه ماهه چهارم ۹۴

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه منع استفاده از بازنشستگان در قانون وجود داشته و جاری است، گفت: فقط در موارد خاص برای برخی مشاغل و برای مسئولیت های مدیریتی بر اساس قانون می توان از بازنشستگان استفاده کرد.

نوبخت از بسیج بخش های مختلف برای افزایش نرخ رشد اقتصادی خبر داد وگفت: همان گونه که در بودجه و برنامه طراحی کردیم و همچنین طبق پیش بینی همه سازمان‌ها و مراجع مالی جهانی، در سال ۹۵ بین ۵ تا ۶ درصد می توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا رشد اقتصادی سال ۹۴ به ۹‌دهم کاهش یافت؟ گفت: تاثیر کاهش قیمت نفت بر روی بودجه و منابع دولت و همچنین تردید سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری از عوامل کاهش این رشد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ پس از اینکه متوجه شدیم تا شهریور رکود نسبی وجود دارد و رشد حدود ۳ درصدی در سال ۹۳ درحال کاهش است، دولت بلافاصله بسته سیاستی ضد رکودی را به صورت کوتاه مدت ارائه کرد و ۷ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان منابع دولتی برای فعال کردن طرح های عمرانی و همچنین منابعی برای کمک به صنعت خودرو در نظر گرفته شد.

وی افزود: مرکز آمار گزارش سه ماهه رشد اقتصادی سه ماهه چهارم سال ۹۴ را ارائه کرد که نشان داد رشد اقتصادی کشور به مثبت ۲ درصد افزایش یافته و رشد منفی صنعت و خدمات مثبت شد.

نوبخت به افزایش رشد تولید پس از برجام اشاره و اضافه کرد: پس از برجام موفق شدیم میزان صادرات و تولید را دو برابر افزایش دهیم که با این کار در سه ماهه چهارم سال ۹۴ رشد اقتصادی مثبت ۲ درصد حاصل شد.

وی گفت: رشد اقتصادی مثبت ۲ درصد که در سه ماهه چهارم سال ۹۴ اتفاق افتاد، از طریق افزایش پایه پولی نبود و بخشی از آن مربوط به بیش از ۷هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تزریق منابع مالی از سوی دولت برای طرح های عمرانی بود و برای تحریک تقاضا هم از سیاست های پولی و هم مالی استفاده شده است .

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نظام بانکی هر سال ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا می‌کند، افزود: صندوق توسعه ملی هم از سال گذشته حدود یک میلیارد دلار یعنی معادل ۳هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و کشاورزی تسهیلات داد و رشد بخش کشاورزی از ۵ر۳به ۵ر۵درصد افزایش یافت .

وی گفت: مردم باید آثار رشد اقتصادی را در زندگی خود احساس کنند. اما در حالی این مهم انجام می‌شود که رشد اقتصادی بیش از ۵ تا ۶ درصد باشد.با این وجود همین که پارسال در این شرایط توانستیم رشد منفی را به مثبت تبدیل کنیم، معقول بود. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: هیات های بلند پایه خارجی به کشور می آیند و تاکنون بیش از ۹ رئیس جمهوری، ۵ نخست‌وزیر ، ۳ رئیس مجلس سنا ، بیش از ۱۹ وزیر امور خارجه و هیات های مختلف به ایران آمدند و قراردادهایی را منعقد کردند.

وی در ادامه از سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلاری در ۴۱ طرح از ۲۷ دی پارسال تاکنون خبر داد و تاکید کرد: این پیشرفت ها ادامه دارد و مردم آثار آن را در زندگی خود احساس خواهند کرد.همچنین بیش از ۴ هزار واحد صنعتی اکنون وجود دارند که تکمیل شده اند و تجهیزات و ماشین آلات هم دارند، اما چون سرمایه در گردش ندارند، تعطیل هستند که البته برای فعال کردن این واحدهای صنعتی بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان تامین منابع مالی کردیم و بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان یارانه برای آنها قرار دادیم. نوبخت با اشاره به اینکه شرط لازم این کار برداشتن تحریم ها بود، گفت: دولت تلاش می کند به جای تزریق پول بین مردم زیرساخت ها را آماده و اشتغال مولد ایجاد کند؛ چنانکه در این خصوص قطعا تا پایان امسال بیش از ۶۶۰ طرح عمرانی در سراسر کشور به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه صنعت ما رشد مطلوبی ندارد و واحدهای تولیدی و صنعتی باید فعال شوند، افزود: بخش عمده تولید ما در کشاورزی بود که در ۴ فصل سال گذشته رشد مطلوبی را در این بخش داشتیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هفته گذشته توافق کردیم ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد ضمن اینکه برای صادرات سیب زمینی و سیب هم کمک خواهیم کرد.

وی گفت:‌ پارسال بیش از ۳هزار و۴۵۰ میلیارد تومان فقط به طرح تحول سلامت اضافه بر اعتبارات آنها پرداخت کردیم و امسال هم کمتر از آن نخواهیم داد.رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: همچنین رئیس جمهوری دستور داد که امسال باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با ارائه تسهیلات با نرخ ۵ درصد در روستاها ساخته شود و بنیاد مسکن موظف به انجام آن شده است.در این زمینه نسبت به تامین مسکن ارزان قیمت و حمایتی در حاشیه شهرها هم موظف شدیم اقدام کنیم که آثار آن را تا پیش از پایان سال خواهیم دید.در عین حال حداقل ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار فرصت شغلی هم در بخش واحدهای صنعتی باید ایجاد کنیم.

حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر پردرآمد

وی درباره قانون بودجه و حذف ۲۴ میلیون نفر از افراد پردرآمد گفت: آن مواردی را که مجلس شورای اسلامی در قالب حذف ۲۴ میلیون نفر از افراد پردرآمد مطرح کرد، در دستور کار ما قرار دارد و ۳ میلیون نفری که یارانه آنان حذف شد هم جزو آن بود.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود۴۲ هزار میلیارد تومان و هر ماه۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می کنیم که رقم سنگینی است، افزود: ‌دولت یارانه هر کسی را که تشخیص دهد درآمد بالایی دارد و مستحق این دریافت نیست، قطع می کند .

نوبخت با اشاره به اینکه قانون افراد ثروتمند را کسانی دانسته که درآمد بالای ۳۵ میلیون تومان در سال دارند، گفت: افرادی که این درآمد را دارند، اما در شهرهای بزرگ مانند تهران زندگی می کنند و دانشجو دارند و مستاجر هستند، نمی تواند ثروتمند قلمداد کند. وی همچنین درباره دو نرخی کردن بنزین گفت: دولت اساسا دو نرخی بودن را در یک شرایط اقتصاد سالم ،فسادآور می داند و با دو نرخی کردن بنزین مخالف است. سخنگوی دولت با بیان اینکه به اقتصاد رقابتی وحضور بخش خصوصی معتقد هستیم، افزود: اینکه قیمت، یکی از عوامل تعیین کننده است ،بخشی از اصول ما است. اما دولت باید نظارت لازم را داشته باشد و ضمن حمایت از تولید کنندگان باید حمایت از مصرف کنندگان را هم جزو وظایف خود بداند .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به این پرسش که آیا می شود نظام بانکی را به خاطر نرخ سود واقعی مورد انتقاد قرار داد، گفت: باید به نظام بانکی در جهت اصلاح کمک کرد. اکنون بانک‌ها نه تنها سود تسهیلات را دریافت نمی‌کنند، بلکه در برخی موارد به علت مطالبات معوق نمی توانند اصل آن را هم دریافت کنند. بنابراین باید به نظام بانکی کمک کنیم تا مطالبات معوقه را دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه دولت یکی از بدهکاران معوقات بانکی است، اضافه کرد: تلاش می کنیم بدهی‌های دولت را تسویه کنیم و سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش ۱۲ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۵ گفت: حقوق بازنشستگانی که کمتر از یک و نیم میلیون تومان در ماه است تا ۲۰ درصد هم افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام وجود ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام درکشور، به اولویت‌بندی طرح‌ها در تخصیص بودجه و همچنین واگذاری آنها به بخش غیردولتی به عنوان سیاست مشخص دولت به منظور تکمیل طرح های موجود اشاره کرد.

وی در رابطه با برنامه دولت برای تامین مالی و ساماندهی پروژه‌های عمرانی اظهار کرد: گرچه حدود ۲۰۰۰ طرح عمرانی ناتمام در کشور وجود دارد، اما برآوردها حاکی از آن است که در مجموع این طرح‌ها بااحتساب چند پروژه زیرمجموعه خود و استانی حدود ۷۰ هزار پروژه را در برمی گیرد.

نوبخت ادامه داد: با توجه به حجم بالای پروژه های ناتمام در کشور برآوردهای کارشناسان ما این است که بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع برای تکمیل و رسیدن به بهره برداری این مجموعه لازم است. وی با بیان اینکه سیاست دولت این است که هیچ طرحی به پروژه‌های عمرانی اضافه نشود، ادامه داد: اما اگر در طرح‌هایی که در حال اجرا است ، طرح میانی برای ارتباط آنها لازم باشد، اضافه خواهد شد. ولی هر طرح جدید باید مجوز لازم را از کمیسیون(۲۱۵) که شرایط سختی بر آن حاکم است،دریافت کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ