۴۵درصد مرگ ها به علت بیماری های قلبی رخ می دهد
رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفت: حدود ۳۳ تا ۴۵ درصد مرگ ها در دنیا به علت بروز بیماری های قلبی و عروقی اتفاق می افتد و تنگی عروق قلب شایعترین علت این بیماری هاست .

به گزارش ایرنا، مسعود قاسمی افزود: تنگی عروق قلب به علت عوامل ژنتیکی، فشارخون بالا، دیابت و چربی خون بالا بروز می کند و باید افراد جامعه از عواملی که به این بیماری ها منجر می شود مانند مصرف دخانیات، چاقی و استرس دوری کنند.

وی، بیماری های قلبی و عروقی را عامل اصلی مرگ و میر در دنیا دانست و اظهار داشت: سکته قلبی از دیگر موارد شایع این بیماری هاست که در مردان از سن ۴۰ سالگی به بعد و در زنان پس از دوران یائسگی بیشتر بروز می یابد.

قاسمی، با بیان اینکه تغییرات در قفسه سینه باید جدی گرفته شود، ادامه داد: احساس درد، فشار و سنگینی بر روی قفسه سینه در هنگام راه رفتن، تعریق غیرمعمول، تغییر حال عمومی و خستگی زودرس از دیگر عوامل بروز سکته قلبی است.

رئیس انجمن آترواسکلروز (گرفتگی عروق) ایران، در مورد وضعیت داروهای قلبی و عروقی در بازار گفت: بیشتر داروهای این بیماری در داخل کشور تهیه و توزیع می شود، این داروهای ایرانی کیفیت بالایی دارند به همین دلیل این داروها چندان تحت تاثیر شرایط تحریم و نوسانات ارز قرار نمی گیرند و گران نمی شوند.

البته برخی داروهای قلبی و عروقی نیز با ارز دولتی وارد می شوند که نباید به لحاظ قیمتی تحت تاثیر بازار قرار گیرند .

وی با بیان اینکه برخی تجهیزات پزشکی برای درمان بیماری های قلب و عروق نیز وارد می شوند، تصریح کرد: این تجهیزات نیز با ارز دولتی وارد می شوند و مشکلی وجود ندارد، البته دستگاه های اکوکاردیوگرافی، MRIو دستگاه های بزرگ سرمایه ای درمانی و تشخیصی در فهرست ارز دولتی قرار ندارند، گران می شوند.

مسعود اسلامی، دبیر علمی بیستمین همایش تازه های قلب و عروق هم گفت: ۲۰۰مورد پیوند قلب و عروق در سال در کشور انجام می شود که البته مراقبت های بیمار بعد از پیوند امری مهم است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ