۵۸کشور خواستار ارجاع پرونده سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی شدند
سرویس خارجی: ۵۸کشور با پیشنهاد فرانسه مبنی بر ارجاع پرونده جنایات‌ در سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی موافقت کردند.”پل سیجر” نماینده سوئیس در سازمان ملل در نامه‌ای به نیابت از این ۵۸ کشور اعلام کرد این کشورها طرح فرانسه را تایید می‌کنند. سیجر از شورای امنیت خواست با این طرح فرانسه و دیگر کشورهای عضو سازمان ملل موافقت کرده تا بدین ترتیب حمایت سیاسی گسترده خود را نشان دهند.وی گفت: ما بر این باور هستیم که طرح فرانسه، بعد از سه سال از شروع درگیری‌های داخلی در سوریه بهترین فرصت را برای اجرای عدالت در این کشور فراهم کرده و از وقوع جنایت‌های جدید جلوگیری می‌کند .گفته می شود این ۵۸ کشو از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، تعدادی از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا از شورای امنیت خواسته اند پرونده سوریه را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.این درحالی است که آمریکا عضو دادگاه کیفری بین‌المللی نبوده و این نامه را امضا نکرده اما حمایت خود را از این طرح اعلام کرده است .از آن جا که سوریه عضو دادگاه کیفری بین المللی نیست، این امر ایجاب می‌کند که شورای امنیت درخصوص ارجاع پرونده جنایت‌های صورت گرفته در سوریه به این دادگاه، قطعنامه‌ای را صادر کند.قرار است شورای امنیت فردا به این طرح رای دهد و این در حالی است که برخی دیپلمات‌ها پیش بینی می‌کنند روسیه و چین برای مقابله با این طرح از حق وتو استفاده کنند.بر اساس آمار جدیدی که دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده، تعداد کشته شدگان در درگیری‌های سوریه به بیش از ۱۶۲ هزار تن رسیده است .درچنین شرایطی معاون رئیس ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد گروه “دوستان سوریه” تصمیمی برای سرنگونی نظام بشار اسد ندارد. عبدالحکیم بشار گفت: مخالفان تمایل دارند دولت انتقالی بدون حضور بشار اسد تشکیل شود. وی گفت: شرکت کنندگان در نشست دوستان سوریه اعلام کردند باید حمایت‌ها از مخالفان سوری افزایش یابد و سلاح‌های پیشرفته به آن‌ها ارائه شده تا توازن درگیری‌ها را تغییر دهند و بدین ترتیب نظام سوریه را وادار به پذیرش راه حل سیاسی کنند. این درحالی است که رئیس سابق ائتلاف مخالفان سوریه “دوستان سوریه” را دروغگو و منافق توصیف کرد. معاذ الخطیب گفت: کسانی که خودشان را دوستان سوریه می‌نامند دروغگو، حقه باز و منافق هستند. وی افزود: دوستان سوریه همان کسانی هستند که سوریه را به وضعیت کنونی رسانده‌اند و برخی طرفها نمی‌خواهند بحران سوریه که بیش از ۳ سال طول کشیده است، حل شود. الخطیب گفت: ما چاره‌ای جز گفتگو درباره اشتراکات و به دور از راهبردهای غربی نداریم. در چنین شرایطی سایت “ایلاف” به نقل از منبع نزدیک به سران ائتلاف مخالفان فاش کرد که سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان با احمد الجربا رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در پاریس دیدار کرد. سعود الفیصل و الجربا در مورد نتایج سفر این ائتلاف به واشنگتن گفتگو کردند. از سویی مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد با بیان اینکه آشتی‌ ملی راه حل مهم و اساسی میان سوری‌هاست، گفت: اولویت‌های واشنگتن در منطقه محقق کردن منافع اسرائیل و از بین بردن مقاومت است. بثینه شعبان تأکید کرد: آشتی ملی در سوریه تنها راه حل مهم و درست میان سوری‌هاست چرا که برگرفته از نظر و دیدگاه مردم است و موجب اعتماد و اطمینان بیشتر آن‌ها می‌شود. وی گفت: تمامی سوری‌ها از آشتی‌های ملی سود می‌برند چرا که این آشتی‌ها خون شهدا و فداکاری‌های آن‌ها را گرانبهاتر می‌کند و سوریه را به سمت امنیت و صلح پیش می‌راند.

ادعای عربستان

شورای وزیران عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری سوریه را به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی شد انتخاباتی که قرار است از سوی دولت سوریه برگزار شود نا مشروع است. جلسه هفتگی شورای وزیران عربستان که به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد این کشور برگزار شده بود از بیانیه پایانی نشست دوستان سوریه که در لندن برگزار شده بود و بشار اسد را مسئول بحران سوریه خوانده بود، استقبال کرد. انتخابات ریاست جمهوری سوریه قرار است سوم ژوئن برگزار شود که بشار اسد،‌ یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است. دراین حال نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوریه ضمن تایید اقدامات بشار اسد در زمینه مبارزه با تروریسم مدعی شد که اسد در زمینه اصلاحات مدیریتی در سوریه موفق نبوده است. حسان نوری تاکید کرد: ما باید بر موضوع جامعه مدنی که نقش مهمی را در مرحله آتی خواهد داشت متمرکز شویم. همچنین مساله امنیتی باید اصلاح شود و موضوع بازداشت‌های کورکورانه نیز مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود: دیدگاه‌های من در خصوص برخورد با موضوع اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی با دیدگاه‌های دیگر نامزدها از جمله بشار اسد تفاوت دارد. نوری مدعی شد: نظام کنونی به خاطر روی باز نشان دادن به ترکیه در زمینه اقتصادی، مرتکب اشتباهات زیادی شده است. من اقدامات بشار اسد در خصوص ریشه کن کردن تروریسم را تایید می‌کنم اما از نظر من وی در مساله اصلاح مدیریتی موفق نبوده است. خبر دیگر اینکه رابرت فیسک تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مطلبی در روزنامه ایندیپندنت انگلیس با عنوان «غرب از مقوله شکست دادن بشار اسد عقب نشینی کرد» گفت: اخضر ابراهیمی به همکارانش گفته بود در صورتی که بشار اسد برای انتخابات ریاست جمهوری سوریه نامزد شود، این به معنی پایان توافق برای مرحله انتقالی است. فیسک با اشاره به اینکه بشار اسد برای شکست خوردن نمی‌جنگید بلکه برای پیروزی می‌جنگید، تصریح کرد دولت‌های غربی، تروریست‌ها و بسیاری از روزنامه‌نگاران از تحلیلشان درباره شکست بشار اسد در جنگ با مخالفان طی ۱۸ ماه گذشته دست کشیده‌اند.

وی افزود: غرب، تحلیل «اسد شکست می‌خورد» را کنار گذاشته است. درتحولی دیگر یک روزنامه‌نگار مشهور سوئدی با ارائه اسناد و مدارکی اعلام کرد سوئد از تروریسم و گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت می‌کند. پاتریک پاولف، به اسناد و مدارکی از وزارت خارجه سوئد دست یافته است که نشان می‌دهد سوئد همراه با دیگر کشورهای غربی و عربی در حمایت از تروریسم و به بهانه حمایت از دموکراسی و حقوق بشر، دست داشته است. وی گفت: اموال خزانه‌داری سوئد که به کمک‌های بشردوستانه اختصاص دارد برای مخالفان مسلح در سوریه ارسال می‌شود. پاولف خاطرنشان کرد: اسناد و مدارک زیادی هست که نشان می‌دهد مسئولان کشورهای غربی می‌دانند که ائتلاف مخالفان سوریه از تأیید مردمی در سوریه برخوردار نیست برای همین تلاش می‌کنند از مخالفان مسلح حمایت مالی و تسلیحاتی به عمل آورند و این حمایت‌ها از طریق اموالی تهیه می‌شود که به کمک‌های بشردوستانه اختصاص دارد. برای همین دولت‌های غربی اسم این حمایت‌ها را کمک‌های بشردوستانه می‌گذارند تا صفت قانونی برای اقدام خود بگذارند. خبر دیگر اینکه همزمان با پیروزی های نظامی ارتش سوریه در مناطق مختلف این کشور، صدها تروریست با ابراز پشیمانی و ندامت، خود را تسلیم نیروهای دولتی کردند. به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، از چند ماه پیش تاکنون صدها نفر از شورشیان مخالف حکومت بشار اسد توبه و خود را تسلیم نیروهای دولتی کرده اند.دولت سوریه همواره اعلام کرده که از بازگشت این افراد استقبال می کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ