۵/۸۶ درصد‌ ‌‌مساحت‌‌‌ چهارمحال وبختیاری را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد‏
شهرکرد ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان که اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است، بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

علی محمدی مقدم به مناسبت هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران افزود: امسال از محل صندوق توسعه ملی بیش از ۲۰۰میلیارد ریال برای طرحهای آبخیزداری به استان اختصاص داده شده که برای اجرای ۱۲۰ طرح در ۳۰ حوزه آبخیز استان در سطح حدود ۲۰۰ هزار هکتار در قالب طرح‌های بیولوژیک، بیومکانیک، مکانیکی و آبخیزداری اجرایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیـزداری چهارمحال وبختیاری افزود:۱۰ دشت از مجموع دشت‌های استان ممنوعه و وضعیت ۴ دشت ممنوعـه، بحرانی اعلام شـده است و این در حالی است که با اجرای طرح‌های آبخـیزداری و آبخوان داری در ایـن دشت‌ها مـی‌توان وضعیت را بهبـود

بخشـید. ‏

محمدی مقدم با اشاره به هفته منابع طبیعی گفت: در این هفته بیش از ۳۴ طرح در حوزه منابع طبیعی و از جمله سد و بند خاکی، آبگرمکن خورشیدی و طرح‌های اشتغالزا به بهره برداری می‌رسد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز دراین نشست با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری افزود: ساخت بند سنگی ملاتی و ساحل سازی در مناطق مستعد در شهرستانهای استان، انجام مطالعات آبخوان داری در شهرکرد و اجرای چاله‌های فلسی و سازه‌های ملاتی از جمله طرح‌های این حوزه در استان است.

علیمحمد محمدی افزود: این طرح‌ها با هدف کاهش روان آب‌ها، جلوگیری از جاری شدن سیل و فرسایش خاک و نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی اجرا می‌شود.

وی گفت: در استان چهارمحال وبختیاری به لحاظ شیب زیاد، فرسایش خاک بیش از میانگین کشوری است، به گونه‌ای که میزان فرسایش خاک در کشور ۱۵ و در این استان ۲۰ تن در هکتار است. با اجرای طرح‌های آبخیزداری و توسعه این طرح‌ها از فرسایش خاک تا ۱۵ تن در هکتار در سال جلوگیری می‌شود.

هومان خاکپور، رئیس اداره آموزش و ترویج منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری هم دراین نشست گفت: در ۴۰ سال گذشته در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست مدیریت درست در حوزه سرزمین انجام نشده و در این مدت بیشتر عرصه‌های طبیعی و زیستی و گونه‌های جانوری و گیاهی به دلیل نبود مدیریت صحیح از بین رفته است.

وی افزود: توسعه فرهنگ حفظ محیط زیست و منابع طبیعی از برنامه‌های مهم این اداره کل در حراست و حفظ این عرصه‌هاست.

در سال‌جاری ۱۰۲ روستای هدف در ۳۰ حوضه آبخیز استان برای فرهنگ سازی و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی انتخاب و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شده است.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ