۷۰ ‎هزار کیلومتر بستر رودخانه‌ها در مراکز جمعیتی کشور قرار گرفته است‏
قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: «از مجموع ۱۴۷ هزار کیلومتر رودخانه در کشور نزدیک به ۷۰ هزار کیلومتر آن در مراکز جمعیتی قرار گرفته است.»‏

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این مطلب در همایش ملی مدیریت بحران در قزوین، اساس کار در مدیریت بحران را مردم دانست و افزود: دستکاری در طبیعت بسیار گسترده بوده است به طوری که از ۱۴۷ ?هزار کیلومتر بستر رودخانه حدود۷۰ هزار کیلومتر آن در مراکز جمعیتی قرار گرفته که از این‌میزان تاکنون۷?هزار کیلومتر ساماندهی شده‌‌‌ است.

‎اسماعیل نجار با بیان اینکه بسیاری از شهرهای کشور از جمله:تهران، تبریز، قم، قزوین و… در معرض سیلاب قرار دارند، ادامه داد: همه مسئولیت‌ها بر گردن مدیریت بحران نیست و مردم باید همکاری کنند تا در بستر رودخانه‌ها خانه سازی و تصرف انجام نگیرد‎.

‎وی به آماده سازی نقشه خطر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تهیه نقشه خطر کشور در حال انجام است و در صورت تامین اعتبارات لازم کار تهیه این نقشه نهایی خواهد شد‏‎.

‎وی همچنین از تصویب قانون دائمی سازمان مدیریت کشور در مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: قانون دائمی سازمان مدیریت کشور توسط رئیس‌جمهوری در ۴ شهریور ماه جاری ابلاغ شد و مقدمات اجرای این قانون را آغاز کرده ایم. این قانون ظرفیت مناسبی برای انجام اقدامات مدیران بحران کشور است و با تصویب آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به این حوزه بسیاری از مشکلات و معضلات در حوزه مدیریت بحران کشور رفع خواهد شد و در صورت کوچکترین کم کاری مدیران این حوزه تا مرحله دادگاه باید پاسخگوباشند.‏وی میزان اعتبارات حوزه بحران کشور را برابر با ۵ درصد اعتبارات بودجه کشور اعلام کرد و اظهار داشت: از این میزان ۳ درصد برای حوزه پیش بینی و پیشگیری و ۲ درصد برای حوزه مقابله در حوزه مدیریت بحران در اختیار دولت قرار گرفته است‎.

‎او مجموع اعتبارات حوزه بحران کشور را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتقاد داریم در حوزه پیشگیری برای مقابله با حوادث غیر مترقبه باید بیشتر هزینه شود و اگر مردم در حوزه حوادث همکاری کنند در پیش بینی، پیشگیری و مقابله بسیار تاثیر گذار خواهد بود‎ ‎‏.‏رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در بخش دیگری از سخنان خود میزان برآورد اولیه حادثه سیل فروردین ماه را ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتبارات در نظر گرفته شده مربوط به سیل فروردین ماه برای پرداخت کمک‌های بلاعوض و همچنین پرداخت تسهیلات برای اجرای پروژه‌های زیر ساختی، بخش‌های کشاورزی، مسکن، صنعت و گردشگری در نظر گرفته شده است‎.

‎نجار افزود: تاکنون کار تعمیرات واحد‌های آسیب دیده در سیل به اتمام رسیده است و نوسازی واحد‌های مسکونی هم تا پایان سال نهایی خواهد شد.‏

نسخه مناسب چاپ