۸ منطقه گردشگری و یک شهر بین‌المللی، زمینه‌ساز جذب توریسم در شاهرود
 

شاهرودـ خبرنگار اطلاعات: اولین نشست هم اندیشی کمیته گردشگری شاهرود با حضور فرماندار، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مسئولان امور گردشگری این شهرستان در سالن جلسات فرمانداری شاهرود برگزار شد.

در این نشست فرماندار شاهرود با اشاره به این که باید وابستگی به صنعت نفت را در کشور از بین ببریم گفت: این شهرستان قابلیت‌های بالایی در صنعت گردشگری دارد و باید از این ظرفیت‌ها به بهترین نحو بهره برد.

سید محمدرضا هاشمی با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالای گردشگری شاهرود، یادآور شد: در جهان نیز بعد از صنعت نفت و خودروسازی، گردشگری جایگاه خود را به خوبی یافته است.

وی با بیان این مطلب که برای فعال‌سازی صنعت گردشگری استفاده از توانمندی و پتانسیل‌های شهرستان ضرورت دارد افزود: شاهرود در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت، معدن و کشاورزی هم قابلیت‌های بالایی دارد ولی نباید توجه به آنها موجب غفلت از گردشگری و اهمیت بالای آن در رونق منطقه شود.

معاون استاندار سمنان گفت: هدف از این نشست پاسخ به این سوال است که چه کنیم شاهرود به نحو شایسته به مردم معرفی شود و در کنار آن بتوانیم برای منطقه ارز آوری و ایجاد اشتغال داشته باشیم؟

وی طبیعت، محیط زیست کویرنوردی، میراث فرهنگی و گردشگری را بهترین پتانسیل‌های شهرستان شاهرود معرفی کرد و گفت: انتخاب یک کارگروه برای معرفی پتانسیل‌های منطقه در صنعت گردشگری در زمینه تدابیر مقام معظم رهبری و تامین اهداف دولت تدبیر و امید است.

در ادامه جلسه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود گفت: در این شهرستان هشت منطقه گردشگری، یک شهر بین‌المللی، چندین روستای هدف گردشگری، ۱۲۸ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، کاروانسراها، مقابر علما و عرفا، طبیعت بکر، کویر، کوهستان و جنگل را می‌توان به راحتی در دسترس داشت ضمن این که شاهرود در امور عشایری نیز تنوع زیادی دارد.

حمیدرضا حسنی با تاکید بر معرفی مناطق گردشگری به نحو شایسته و بررسی اهمیت گسترش صنعت گردشگری در شاهرود گفت: اداره میراث فرهنگی در این زمینه و با برگزاری جشنواره‌های متنوع از جمله سفر به زیستگاه زاغ بور، سفر به مناطق خارتوران، جنگل ابر،جشنواره ارس، نغمه و طبیعت و جشنواره زردآلو فرصت‌های خوبی برای معرفی شهرستان فراهم کرده است.

وی با تاکید بر ایجاد گردشگری پایدار، مدیریت تاثیرات گردشگران از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و محیطی و حفظ گونه‌های گیاهی گفت: حفظ بناهای قدیمی شهر، نصب بنرهای معرفی شهرستان در ورودی و خروجی شهر، اطلاع رسانی از گونه‌های متخلف گیاهی و جانوری منطقه توانسته است کمک‌های شایان ذکری در زمینه معرفی منطقه انجام دهد.

در اولین نشست هم‌اندیشی کمیته گردشگری شهرستان شاهرود ساماندهی گردشگری، آمایش سرزمین، گردشگری علمی، کاهش هزینه‌های سفر، حمایت از سرمایه‌گذاران صنعت گردشگری، ایجاد جاذبه‌های ناب برای تبدیل شهرستان به مقصد گردشگری، معرفی شهرستان به دانش آموزان و دانشجویان، ایجاد دانشکده‌های گیاهان دارویی و گیاه‌شناسی، شناسایی جمعیت هدف گردشگری، اولویت دادن کیفیت بر کمیت، تعیین ظرفیت‌های منطقه، ارائه راهکار و امکانات استفاده از ظرفیت‌ها، شناسایی و‌آماده‌سازی زیر ساخت‌ها مورد تاکید قرار گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ