۹۷درصد از مردان دست کم یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی و عروقی دارند
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: مردان کمتر از زنان به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند و زنان مراجعه و مشارکت بیشتری در این زمینه دارند، اما از سال ۸۴ با توجه به سیاست‌های سلامت مردان، با همکاری وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی‌این مساله جدی تر از قبل پیگیری شد.

دکتر علیرضا رییسی دیروز در سومین کنگره سلامت مردان و یازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری که در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: بیش از ۹۳ درصد از زنان و کمتر از ۹۱ درصد از مردان به خدمات بیمه ای دسترسی دارند و این برخلاف تصور اشتغال بیشتر مردان نسبت به زنان است. البته مردان دسترسی کمتری به بیمه مکمل نیز، دارند.

وی تصریح کرد: ۹۷ درصد از مردان حداقل یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. ۴۵ درصد از مردان اضافه وزن و چاقی دارند و چاقی شکمی‌در مردان بیشتر از زنان است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: ۸۳ درصد از بیماران مبتلا به ایدز، مردان هستند و مصرف تنباکو در مردان بیشتر از ۲۴ درصد و در زنان ۴ درصد است. ۱۶ درصد از مردان و ۱۱ درصد از زنان به طور مداوم فست فود مصرف می‌کنند و از سوی دیگر فعالیت‌های بدنی در مردان کمتر است و به همین دلیل یکی از روزهای هفته سلامت مردان ۹۷، به تقویت فعالیت‌های بدنی اختصاص یافته است.

دکتر رییسی با بیان اینکه خودکشی‌های موفق در بین مردان بسیار بیشتر از زنان است، گفت: علیرغم اینکه کارشناس سلامت روان به شبکه بهداشتی و درمانی کشور و مراکز جامع خدمات سلامت اضافه شد، اما مراجعه و پوشش مردان برای دریافت خدمات سلامت روان، بسیار اندک است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین استراتژی‌ها برای تامین سلامت مردان، کنترل عوامل خطر، پیشگیری و تشخیص زودرس، توانمندسازی و آموزش و در دسترس قراردادن مشاوره برای آنها است. البته یا باید مردان برای دریافت خدمات به ما مراجعه کنند یا ما به آنها مراجعه کنیم، اما راه سوم هم استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و تکنولوژی برای تقویت خودمراقبتی است.

دکتر سیدجلیل حسینی رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری هم با اشاره به تفاوت نرخ امید زندگی در بین زنان و مردان، گفت: میزان سرطان‌ها، تصادفات، خودکشی، بیماری‌های مقاربتی و بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های کبدی در بین مردان بیشتر از زنان است.

وی اظهار داشت: شغل مردان سخت تر از زنان است و طبیعتا عواملی مانند عوامل مخاطره انگیز شغلی در سلامت مردان اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر حوادث ترافیکی در مردان ۵ برابر، اعتیاد ۱۰ برابر و سقوط از ارتفاع ۳ برابر بیشتر از زنان است، بنابراین باید به سلامت مردم توجه بیشتری کرد.

وی یادآور شد: دلایل زیادی موجب می‌شود که مردان به سلامت خود اهمیت چندانی ندهند. وحشت از مراجعه به پزشکان، فقدان پزشک خانواده و بیمه، تاکید بر ویژگی‌ها و صفات مردانه مانند رویین تنی، نداشتن زمان کافی، هراس از آزمایش و چکاپ و ابتلا به بیماری و عدم تمایل برخی از مردان به صرف هزینه‌های درمانی از مهم ترین دلایل توجه ناکافی مردان به سلامت خودشان

است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ