چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز دوشنبه۱۲ شهریور ۱۳۵۲، (برابر با۵ شعبان۱۳۹۳، ۳ سپتامبر ۱۹۷۳) نقل شده است
۴۶ زن مدیرکل در تشکیلات دولتی
در تشکیلات دولتی ایران تاکنون ۴۶ زن به مقام مدیریت رسیده‌اند در بین خانمهای مدیر اکثریت با کسانی است که از تحصیلات دانشگاهی برخوردارند. در میان این ۴۶ بانویی که به مقام مدیریت رسیده‌اند ۲۶ نفر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که ۸ نفر آنها دارای درجه فوق‌لیسانس و دکتری میباشند.
هیچکدام از مدیران زن دارای تحصیلات قدیمه نیستند ولی فقط ۲تن دارای گواهینامه ششم ابتدائی میباشند. از میان مدیران زن تنها یک نفر دارای فوق‌دیپلم میباشد و شانزده نفر دیگر دارای گواهینامه دیپلم متوسطه هستند. از چهل و شش مدیر بیش از نصف آنان در استان مرکزی بکار اشتغال دارند و در بین استانهای دیگر استان خراسان با دارا بودن شش مدیر زن بعد از استان مرکزی در مقام دوم قرار دارد بعد از استان خراسان استان کرمان با دو مدیر زن مقام سوم را دارد.

به استانهای سراسر کشور قند و شکر فرستاده میشود
وزیر کشور امروز طی تلگرامی از استانداران خواست تا در صورت نیاز به شکر و قند فورا میزان احتیاج خود را به سازمان قند و شکر اطلاع دهند تا کالای مزبور ارسال گردد.وزارت کشور یادآور شد که موجودی ذخائر قند و شکر در کشور بحد کافی موجود است و در هر نقطه ایران که نیاز به شکر و قند باشد فورا به آنجا حمل میگردد.
وزارت کشور در تلگرام خود یادآور شده است که نرخ فروش قند و شکر در هیچ نقطه ایران نباید دیناری از قیمت دولتی بیشتر فروخته شود و از استانداران خواسته شد تا این دستور دولت را جهت اجرا به ماموران ابلاغ نمایند.

جیپ ماهنورد در نمایشگاه بین‌المللی تهران
امروز سخنگوی نمایشگاهها اعلام داشت علاوه بر صنایع بزرگ و فرآورده‌های کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه، پدیده‌های فضائی و پژوهشهای علمی دو کشور بزرگ امریکا و شوروی در زمینه امور فضائی اختصاصا در نمایشگاه بین‌المللی تهران بمعرض نمایش گذاشته میشود، در این زمینه سخنگوی نمایشگاهها افزود: دو کشور بزرگ سنگ ماه، جیپ ماهنورد و آزمایشگاه فضائی را به نمایش میگذارند.
این پدیده‌های پژوهشی نوین که نمایانگر صنعت عظیم و پیشرفته دو کشور میباشد در غرفه‌های مخصوص دو کشور شرکت‌کننده در نمایشگاه قرار دارد، تصور میرود این دو غرفه مشتاقان و علاقمندان بسیاری را بسوی خود جلب کند.

شیرعلی در سن ۱۶۸ سالگی درگذشت
مسکو ـ یونایتدپرس ـ «شیرعلی» سالخورده‌ترین مرد دنیا در پایان یک بیماری سخت به سن ۱۶۸ سالگی زندگی را بدرود گفت. خبرگزاری رسمی شوروی تاس ـ که در زمان حیات شیرعلی در فرصتهای مختلف گزارشهای کشافی درباره زندگی شیرعلی و راز طول عمر وی منتشر میکرد ـ خبر درگذشت او را با یک گزارش تلگرافی بسیار کوتاه اعلام کرده است. گزارش تاس از اینقرار است:
شیرعلی مسلم اوف سالخورده‌ترین مردی که بر روی سیاره زمین زندگی میکرد در ۱۶۸ سالگی بدرود زندگی گفت فرمولی که شیرعلی مسلم اوف برای برخوردار شدن از عمر طولانی و از زندگی باسعادت تجویز میکرد ـ فرمول ساده‌ای بود. آهسته قدم برداشتن و از شتابزدگی پرهیز کردن نفس کشیدن در هوای پاکیزه، خوردن غذاهای طبیعی ـ داشتن قلب مهربان و کار کردن تقریبا ماحصل نسخه‌ای است که شیرعلی برای برخوردار شدن از عمر طولانی تجویز کرده است.
پیروی از همین راه و رسم به شیرعلی اجازه داد که ۱۶۸ سال زندگی کند و طبق ادعای شورویها تبدیل به سالخورده‌ترین مرد کره زمین شود. طبق گزارش خبرگزاری تاس شیرعلی در آبادی کوهستانی بارزاوو «زادگاه خود در قفقاز که تمام عمر طولانیش را در آنجا سپری کرده بود درگذشته است.شیرعلی در زمستان گذشته دچار بیماری ذات‌الریه شد و بطوریکه روزنامه‌های شوروی نوشتند این اولین بیماری سخت شیرعلی بود.

code

نسخه مناسب چاپ