دعوت از ۶ کمپانی بزرگ خارجی برای مشارکت در توسعه پروژه‌های نفت و گاز
معاونت بین‌الملل وزارت نفت از ۶ شرکت نفتی شل، توتال، رپسول، اینپکس، او ام وی و استات‌اویل برای بازدید از پروژه‌های نفت و گاز و گسترش طرح‌های توسعه دعوت به عمل آورد.
به گزارش فارس اخیرا معاونت بین الملل وزارت نفت به منظور همکاری مجدد با شرکت های چند ملیتی خارجی که سالیان گذشته در ایران فعالیت می کردند، دوباره وارد مذاکره شده است.
این معاونت در تماس با شرکت های نفتی شل انگلستان، توتال فرانسه، رپسول اسپانیا،اینپکس ژاپن، او ام وی اتریش و استات اویل نروژ به دنبال این است که مسئولان این کمپانی های نفتی، بازدیدی از تاسیسات نفتی ایران داشته باشند تا بتوانند همکاری های خود را همانند گذشته ادامه دهند.
حتی وزارت نفت هم به دنبال اصلاح قراردادهای نفتی است تا بتواند شرایط سرمایه گذاری این عده از کمپانی های خارجی را در پروژه های نفتی ایرانی جذابتر کند. به‌ همین منظور به دنبال اصلاح قراردادهای بیع متقابل است. تغییر ساختار قراردادهای بیع متقابل درحالی رقم خواهد خورد که مجله اقتصادی اکونومیست دیروز در تحلیلی از سیاست وزیر نفت ایران برای توسعه صنعت نفت با جذب سرمایه های خارجی می‌نویسد: اکنون ایران مانند مکزیک یک رئیس جمهوری جدید معتقد به اصلاحات دارد که می خواهد تولید نفت را از انحصار شرکت ملی نفت این کشور خارج سازد و سرمایه گذاری بخش خصوصی را با هدف افزایش تولید در این بخش بالا ببرد.
زنگنه قصد دارد میزان تولید نفت ایران به رشدی ۶۰ درصدی نسبت به سطح فعلی تولیدرا به حد سال ۲۰۰۵ یعنی حدود ۴٫۲ میلیون بشکه در روز برساند. وی وعده داده است که کار در میدان گازی پارس جنوبی را هم که به دلیل تحریم ها از مشکلات فنی و مالی رنج می برد، سرعت بخشد.
این نشریه در ادامه این گزارش آورده است: زنگنه همچنین طرح هایی برای اصلاح قراردادهای ایران با شرکت های خصوصی نفتی برای توسعه میادین دارد. در سال های اخیر دولت معمولا به جای قراردادهای سهم بری از تولید، قراردادهای بیع متقابل را به شرکت های خصوصی پیشنهاد می کرد. یکی دیگر از اهداف زنگنه این است که شرکت های نفتی خارجی تکنیک‌های مدرن استخراج نفت را به مهندسان ایرانی بیاموزند.

نسخه مناسب چاپ