همایش ملی حدیث رضوی در قم برگزار می‌شود
قم ـ خبرنگار اطلاعات: همایش ملی حدیث رضوی، ۲۱ شهریور (۶ ذی‌القعده)، برابر با ششمین روز از دهه کرامت در قم برگزار می‌شود.
سیدرسول موسوی نژادیان، معاون فرهنگی ـ هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اعلام خبر برگزاری همایش ملی حدیث رضوی گفت: تعداد قابل توجهی مقاله از تمام شهرهای کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.
او با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی حدیث رضوی با رویکرد سبک زندگی دینی، از برنامه‌های یازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در قم گفت: جشنواره امام رضا(ع) ۱۰ سال است که با محوریت دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار می‌شود و هر سال در حال گسترش بوده و حوزه‌های بیشتری را زیر پوشش خود قرار داده است.
وی ادامه داد:‌ این یک حرکت پسندیده و مورد نیاز بود و دراین ۱۰سال موضوعات مرتبط با امام رضا(ع) در قالب‌های مختلف پژوهشی، داستان، شعر، تئاتر،‌فیلم هنرهای تجسمی و دیگر رشته‌های فرهنگی و هنری ارائه شده است.
معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان این‌که فراخوان نخستین همایش ملی حدیث رضوی در زمانی مناسب اعلام شد و تعداد قابل توجهی از مقالات نیز به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است، افزود: یکی از موضوعات بر زمین مانده‌ای که تا به حال در این جشنواره انجام نشده بود، بحث احادیث امام رضا(ع) بود که با تصویب برگزاری آن توسط این اداره کل با مشارکت موسسه دارالحدیث و سایر مراکز حدیثی کشور انجام شد و به دنبال آن ۲۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.
موسوی نژادیان، پراکندگی جغرافیایی بین شرکت کنندگان در این همایش را از ویژگی‌های خاص آن اعلام کرد و گفت: گاهی در بسیاری از همایش‌ها مشاهده شده که آثار ارسالی فقط از همان شهر برگزار کننده همایش است اما در این همایش از اکثر مناطق کشور مقاله ارسال شده است.
وی تنوع آثار از لحاظ سطح نویسندگان را نیز ویژگی دیگر این همایش دانست و افزود: در اولین همایش ملی حدیث رضوی نویسندگان در سطوح مختلف شرکت کرده‌اند و شاهد ارسال آثار توسط پروفسور، شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی، استادان و همچنین نوقلمان که در سطح کارشناسی تحصیلات دارند، بودیم.
او همچنین گفت: رسم بر این است که نویسنده یا هنرمند، اثر خود را درچنین مسابقه،‌ کنگره و همایش شرکت می‌دهد، اما نکته جالب توجه در این همایش تتبع‌هایی است که صرفاً برای این همایش و برای اولین بار ارسال شده است. وی در پایان از اتمام بازبینی مرحله اول مقالات ارسال خبرداد و گفت: در مرحله اول بازبینی، آثاری که خارج از موضوع همایش بودند تفکیک و نیز مرحله دوم داوری در حال انجام است که گزارش‌ نهایی داوری در روزهای آینده توسط حجت‌الاسلام مسعودی دبیر علمی همایش به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید.
اولین همایش ملی حدیث رضوی با هدف کشف و تبیین حدیثی سیره رضوی، نشر معارف حدیثی اهل بیت(ع) در قالب متون ویژه و ترویج فرهنگ نوشتاری در سطوح مختلف علمی، در دو بخش تخصصی و عمومی برگزار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ