اخبار کوتاه
پیام تبریک دکتر روحانی به مناسبت روز ملی ویتنام
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در پیامی روز ملی ویتنام را به ترانگ تان سانگ رئیس‌جمهوری، دولت و ملت آن کشور تبریک گفت.
متن پیام دکتر روحانی بدین شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای ترانگ تان‌سانگ
رئیس‌جمهوری سوسیالیستی ویتنام
فرا رسیدن روز ملی ویتنام را به جنابعالی، دولت و ملت آن کشور صمیمانه تبریک می‌گویم.
دیدگاه های مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوسیالیستی ویتنام در باره مسائل جهانی در کنار ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور، نقش بسزایی در توسعه مناسبات فی ما بین خواهد داشت.امیدوارم با آغاز فعالیت دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، بیش از پیش شاهد ارتقاء همکاری‌های میان دو کشور در همه زمینه‌های مورد علاقه طرفین باشیم.
سلامتی و موفقیت جنابعالی و بهروزی و سربلندی دولت و ملت ویتنام را آرزومندم.
حسن روحانی
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

روسای مجالس عراق و ترکیه به تهران می‌آیند
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس ، اواخر شهریور میزبان روسای مجلس عراق و ترکیه است.
به گزارش خانه ملت، “اسامه النجیفی “رئیس مجلس عراق ۲۳تا ۲۶ شهریوردر چارچوب سفرهای دو جانبه روسای مجلس دو کشور به تهران سفر می‌کند.”جمیل چیچک” رئیس مجلس ترکیه هم ۳۱شهریور برای سفری دوروزه به تهران می‌آید که در این سفرمیهمان علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان خواهد بود.

دبیر هیات دولت منصوب شد
معاون اول رئیس‌جمهوری در حکمی محسن حاجی میرزایی را به سمت دبیر هیات دولت منصوب کرد.
به گزارش ایسنا، در بخشی از حکم دبیر هیات دولت آمده است:امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال و با بهره‌گیری از توانایی‌های همکاران و کارشناسان محترم داخل و خارج دولت، با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به افزایش کارایی و اثربخشی دفتر هیات دولت، خدمات غنی‌تر و موثرتری را با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدالگرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید و همسو با برنامه‌ها و سیاست‌های ریاست محترم جمهوری در اختیار هیات محترم دولت قرار دهید.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه اتحادیه عرب
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره بیانه اخیر اتحادیه عرب گفت : موضع گیری اتحادیه عرب قبل از اعلام رسمی گزارش بازرسان سازمان ملل متحد نشانگرسیاسی بودن نوعی قضاوت از پیش تعیین شده است. وی با اشاره به این که این مواضع صرفا اعمال فشار هر چه بیشتر بر دولت سوریه را تعقیب می کند اضافه کرد: اینگونه موضع گیری ها به روند جاری کمکی نکرده و به هرچه بحرانی شدن اوضاع می انجامد.
افخم افزود: تحریک و تشویق به توسل به زور امری خطرناک است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این که ابعاد هرگونه اقدام احتمالی نظامی علیه سوریه منطقه خاورمیانه را در بر خواهد گرفت، گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اظهارات و اقدامات باید برای جلوگیری از گسترش بحران و پیشگیری از ورود منطقه به مرحله ای که پایانی برای آن متصور نیست متمرکز شود.
افخم همچنین اظهارات وزیر امور خارجه عربستان را غیر منطقی و برخاسته از تحلیل ها و اطلاعات یکسویه دانست.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: برای حل بحران جاری باید راهکار سیاسی در پیش گرفت و در این مسیر لازم است رویارویی همه جانبه با تروریسم سازمان یافته و گروه های تروریستی که از سوی برخی از کشورها تغذیه می شوند مورد توجه قرار گیرد.

نسخه مناسب چاپ