چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۵۲، (برابر با ۷ شعبان ۱۳۹۳، ۵ سپتامبر۱۹۷۳) نقل شده است
ساختمان بزرگترین پارکینگ تهران شروع شد
عملیات خاکبرداری از سطح میدان بیست و پنج شهریور به وسیله شهرداری شروع شد، در این میدان طرح ساختمان پارکینگ سه طبقه که طبقه زیرین آن بصورت پناهگاه زیرزمینی طراحی شده ساخته خواهد شد. شهرداری تهران از چندی پیش نقشه ساختمان پارکینگ سه طبقه‌ای را که هزار اتومبیل می‌تواند در آن پارک کند در میدان بیست و پنج شهریور آماده کرده است. برای آماده ساختن میدان بدین منظور بیش از پنجاه مغازه و محل کسب این نقطه خریداری و تخریب گردیده است. شهردار تهران امروز اعلام کرد که عملیات خاکبرداری از میدان شروع شده و حفاری میدان طی چند روز آینده بطور جدی آغاز می‌گردد.
در آینده میدان بیست و پنج شهریور یکی از میدانها ورودی تهران خواهد بود، زیرا که جاده سوم بدون ورودی و خروجی که هم‌اکنون در دست ساختمان می‌باشد، شمیرانات و الهیه و پارک وی و قوچک و سلطنت آباد را بطور یکسره به این میدان متصل می‌کند و حرکت آزاد و سائط نقلیه را در این مسیر ممکن خواهد ساخت.
شهرداری در نظر دارد با برقراری سرویس‌های تندرو شهری در داخل تهران و ساختمان پارکینگ شرایطی بوجود آورد تا مردمی که در شمیرانات زندگی می‌کنند و برای کار به تهران می‌آیند اتومبیلهای خود را در این میدان متوقف سازند و فاصله میدان تا محل کار را با سرویس‌های عمومی طی کنند.

محصول پسته اردکان کاهش یافت
با آغاز شهریورماه «پسته چینی» در باغ‌های اردکان یزد شروع شد. اقتصاد شهراردکان و زندگی ساکنانش وابسته به «پسته» است سالانه هزاران کیلو پسته اردکان، به خارج (اروپا و آمریکا) صادر میشود.اردکان از نظر پرورش درخت و تولید محصول پسته، بعد از رفسنجان، دومین شهر ایران است و در این شهر، هزاران نفر از راه توسعه باغ پسته و فروش میوه آن زندگی میکنند.پسته، این طلای سبز، یکی از صادرات عمده اردکان یزد را تشکیل می‌دهد و مردم اردکان به باغ‌های پسته «مزرعه طلای سبز» میگویند.امسال محصولات باغ‌های اردکان، به مقدار زیادی کاهش یافته و شاید باغداران نتوانند یک چهارم محصول سال گذشته را بدست آورند. ولی آنها به امید فروش سریع محصول. شبانه روز در تلاشند.در اردکان یزد، نزدیک بیک میلیون اصله درخت پسته کوچک و بزرگ وجود دارد که فقط سی هزار درخت، محصول می‌دهد. و از هر درخت ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو پسته میتوان بدست آورد.
درخت پسته، در برابر آفت مقاوم نیست ولی گاهی تا ۷۰۰ سال عمر می‌کند!

ضوابط جدید محاسبه ارز، میزان‌ ترخیص اتومبیل را کاهش میدهد
بدنبال تصمیم اخیر گمرک مبنی بر لغو ضوابط محاسبه قیمت ارز در موقع ترخیص اتومبیلهای وارداتی امروز عده‌ای از واردکنندگان اتومبیلهای خارجی در تماس با روزنامه اطلاعات اظهار داشتند: اکثر اتومبیلهائی که هم اکنون درگمرک تهران و یا درگمرک شهرستانها موجود است تقریبا طی یکی دو ماه قبل وارد کشور شده و چنانچه نرخ ارز براساس تاریخ ورود و یا پاساوان اتومبیل ملاک عمل قرار گیرد رقم قابل توجهی زیان متوجه واردکنندگان میشود.
واردکنندگان میگویند: قیمت مارک آلمان‌غربی ظرف دو ماه اخیر از سی‌ریال به کمتر از ۲۸ ریال تقلیل یافته و اگر سود بازرگانی اتومبیل برمبنای نرخ آزاد ۲ ماه قابل محاسبه گردد واردکنندگان متضرر خواهند شد، مطابق قانون امور گمرکی سود بازرگانی و حقوق گمرکی اتومبیل براساس ارزش اتومبیل‌های وارداتی تعیین میگردد.
بنابراین برای تعیین ارزش اتومبیل، گمرک نرخ ارز را به ریال تبدیل کرده و سپس سود بازرگانی اتومبیل دریافت می‌کند. بهمین منظور میزان سود بازرگانی اتومبیلهای وارداتی بر اثر ترقی یا تنزل قیمت ارز تغییرپذیر است.
گمرک قبلا سود بازرگانی اتومبیلهای خارجی را بر مبنای قیمت ارز در تاریخ ترخیص اتومبیل محاسبه و وصول می‌کرد.

code

نسخه مناسب چاپ