اخبار کوتاه
برگزاری مراسم سالروز ارتحال آیت‌الله طالقانی در تهران و طالقان
شهر ری ـ به مناسبت فرا رسیدن سی و چهارمین سالروز ارتحال آیت‌الله طالقانی مراسم بزرگداشت این دانشمند فرهیخته عصر امروز در بهشت زهرا برگزار می‌شود.این مراسم با حضور خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر بر سر مزارش در بهشت زهرا از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می‌شود.
همچنین مراسم دیگری دوشنبه ۱۸ شهریور از ساعت ۲۰ واقع در خیابان جمهوری ـ مسجد هدایت و پنجشنبه ۲۱ شهریور از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در شهرستان طالقان ـ مصلی طالقان برگزار خواهد شد.آیت‌الله سیدمحمود علایی‌طالقانی که از سوی امام خمینی(ره) و انقلابیون به عنوان «ابوذرزمان» نامیده می‌شد؛ اسفند سال ۱۲۸۹ در روستای گلیرد طالقان دیده به جهان گشود و پس از سال‌ها فعالیت و مبارزه سیاسی سرانجام ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ در تهران درگذشت و در بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.‏

حرکت نمادین کاروان امام رضا(ع)در شلمچه، بهبهان و دزفول
اهواز: مراسم ورود نمادین کاروان امام رضا(ع) به شلمچه، بهبهان و دزفول برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به سالروز ورود امام رضا (ع) به خاک ایران، گفت: مراسم ورود نمادین کاروان امام رضا (ع) از مرز شلمچه به ایران در شلمچه برگزارشد.حجت ‌الاسلام والمسلمین سپهر افزود: حرکت نمادین کاروان متشکل از ۲۰۰ زن و مرد و کودک همراه با شتر و اسب است که در کجاوه و پیاده از نقطه مرزی در شلمچه وارد خاک ایران شدند.
وی گفت: برنامه ورود نمادین امام رضا(ع) را با توجه به نظر مورخان مبنی بر اقامت امام رضا(ع) در منطقه ارجان بهبهان و ثبت قدمگاه حضرت در این منطقه، در این شهر نیز خواهیم داشت.

یادواره شهدای روستای (کلیا)بهشهر برگزار شد
بهشهر- خبرنگار اطلاعات: یادواره شهدای روستای کلیا از توابع بخش هزار جریب بهشهر با حضور انبوه روستائیان منطقه یانه سرو انبوهی از اهالی شهرهای بهشهر، گلوگاه، بندرگز و مسئولان منطقه در مسجد حضرت علی این روستا برگزار شد.
در این مراسم معنوی پس از نوحه سرائی، حجت‌الاسلام موسوی تبار، امام جمعه زاغمرز بهشهر به جایگاه و مقام والای شهدا اشاره کرد و گفت: شهدا زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند، ولی ما به علت درک ضعیف و ناتوان خود نمی‌توانیم این مطلب را درک کنیم.
وی افزود: یاد شهیدان را زنده نگهداشتن نوعی شهادت است، زیرا با زنده نگهداشتن یاد شهدا آرمان مقدسشان زنده و جاوید خواهد ماند.

برگزاری جشن ازدواج در مساجد قم
سرویس شهرستانها ـ معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم از برگزاری جشن ازدواج‌ زوج‌های جوان در مساجد، حسینیه‌ها و هیأت‌های مذهبی استان قم برای نخستین بار در کشور همزمان با دهه کرامت خبر داد.
حجت‌الاسلام محمود نجاریان‌زاده اظهار داشت در این ایام ائمه‌ جماعات مساجد برای مزدوجین خطبه عقد خواهند خواند.
وی افزود: برای این که دختران و پسران ما بتوانند به آسانی روانه خانه بخت شوند، قصد داریم از امسال برگزاری مراسم جشن عروسی خودمانی را در مساجد، حسینیه‌ها و هیأت‌های مذهبی قم به عنوان نقطه پایلوت در کشور آغاز کنیم.

انتصاب رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه
سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه با صدور حکمی علی‌اصغر پورمحمدی را به سمت رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه منصوب کرد.
در متن این انتصاب آمده است:
جناب آقای علی‌اصغر پورمحمدی
نظربه سوابق و تجربیات ارزنده جنابعالی، به موجب این ابلاغ به سمت رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه منصوب می‌شوید. امید است به منظور تمرکز در سیاست‌ها، ایجاد هماهنگی در برنامه‌های راهبردی و کلان اطلاع‌رسانی قوه قضائیه، کمک به اجرای طرح‌های مرتبط با آموزش‌های حقوقی و قضایی جامعه و سایر امور محوله موفق و مؤید باشید. توفیقات روزافزون شما را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی از خداوند متعال مسئلت دارم.
آملی لاریجانی

درگذشت شاعر برجسته کرمانی
کرمان- خبرنگار اطلاعات: سعید‌نیاز کرمانی شاعر برجسته کرمانی به دیار باقی شتافت.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: نیاز کرمانی که مدت زیادی در بستر بیماری بود، سه‌شنبه شب در بیمارستان درگذشت.وحید محمدی افزود: وی از جمله شاعران و ادیبان قدیم کرمان بود که در حوزه پژوهش فعالیت‌های زیادی انجام داد و با راه اندازی انتشارات «پاژنگ» خدمت بزرگی به جامعه ادبی کشور کرد.محمدی با تأکید بر حضور پررنگ این شاعر در محافل شعری و ادبی یادآور شد:کارهای پژوهشی، تحقیقاتی، کتاب‌های شعر و دیوان‌های مختلفی در دهه۶۰ و ۷۰ توسط انتشارات پاژنگ منتشر شد.پیکر این شاعر برجسته ساعت ۸ صبح دیروز از مقابل مجتمع فرهنگی عصر انتظار کرمان تشییع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.سعید نیاز کرمانی متولد ۱۳۱۸ در کرمان است و «برگزیده شاهنامه» نخستین کتابی بود که از وی منتشر شد.

نسخه مناسب چاپ