برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل
رئیس جمهوری به نیویورک می‌رود
دکتر ظریف: برنامه کاری دکتر روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درحال نهایی شدن است
 

وزیر امور خارجه با بیان این که سفر رئیس جمهوری به نیویورک قعطی شده است، گفت: قرار است رئیس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند.
به گزارش ایسنادکترمحمدجوادظریف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در باره برنامه کاری رئیس جمهوری در نیویورک گفت: مشغول برنامه‌ریزی برای کارهای رئیس جمهوری هستیم و ایشان یک جلسه سخنرانی در مجمع عمومی، یک سخنرانی در حوزه خلع سلاح هسته‌ ای به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد دارند و همچنین در جلسه وزرای خارجه جنبش عدم تعهد سخنرانی خواهند کرد و بقیه برنامه‌ها شامل دیدار با ایرانیان مقیم ایران است و سایر دیدارها وبرنامه‌های خبری در حال طراحی و برنامه‌ریزی است.وی همچنین در مورد فعالیت‌های ایران در جنبش عدم تعهد گفت: همکاران ما در دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد که در سازمان ملل متحد در نیویورک مستقر است مشغول رایزنی هستند ،چون موضع اصولی جنبش عدم تعهد مخالفت با استفاده از زور خارج از چارچوب منشور ملل متحد است.
ظریف در باره حمله به سوریه هم گفت: این تصمیمی نیست که کنگره آمریکا بتواند قانوناً برای جامعه بین‌المللی بگیرد و مرجع قانونی تصمیم برای اینگونه اقدامات مشخص است.جمهوری اسلامی مواضع خود را اعلام کرده است و گفته‌ایم هرگونه اقدام نظامی در منطقه ما، هم با اصول حقوق بین‌المللی مغایرت دارد و هم بیرون بردن کار از چارچوب سازمان ملل متحد است و همینطور عواقب ناخواسته‌ای در منطقه خواهد داشت چون کسی که حمله می‌کند نمی‌تواند تمام عواقب را خودش کنترل کند.
وی با تاکید براین که ما استفاده از سلاح شیمیایی را به عنوان قربانی همواره محکوم کرده‌ایم، افزود: به هیچ وجه نمی‌پذیریم که سلاح شیمیایی در منطقه به کار رود و از طرف دیگر به هیچ وجه نمی‌پذیریم در منطقه‌ای که به شدت ملتهب است با استفاده از زور شرایط منطقه ملتهب‌تر شود و کمک به افراط و تندروی در منطقه شود و اختلافات درونی منطقه تشدید شود.وزیرخارجه با اشاره به این که آقای اوباما براساس دستور کار مقابله با جنگ وارد کاخ سفید شد، گفت: باتوجه به این که اوباما همواره تلاش کرده است که جنگ‌های آمریکا را پایان دهد، به نظر نمی‌رسد که تمایل داشته باشد وارد جنگ جدید شود و احساس می‌کنیم گروهی در منطقه ما و گروهی تندرو در آمریکا دامی را برای ایشان و متاسفانه همه منطقه ما گسترانده‌اند که درایت حکم می‌کند در این دام گرفتار نشوند و همه کسانی که به آینده بهتر منطقه و دنیا فکر می‌کنند باید تمام تلاششان را بکنند که از یک جنگ فاجعه‌آمیز جدید جلوگیری شود. وی در مورد درخواست وزیر خارجه انگلیس برای ملاقات با آقای روحانی گفت: ایشان درخواست کردند که دیدار کنند و ما آمادگی داریم در قالب احترام متقابل و منافع مشترک دیدار کنیم و باید دید از دیدار چه حاصل خواهد شد.وزیر امور خارجه در مورد تیم مذاکره کننده هسته‌ ای هم گفت: فکر می‌کنم تصمیم نهایی در مورد تیم مذاکره کننده توسط رئیس جمهوری نهایی شده است و دفتر ایشان ابلاغ خواهد کرد.وی در باره وضع دیپلمات‌های ایرانی گفت: هیات کنسولی اعزام کرده‌ایم و دولت یمن قول داده است که این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند و ان‌شاءالله در آینده نزدیک خبرهای خوبی را داریم.
ادامه رایزنی های وزیر خارجه درباره بحران سوریه
وزیر امور خارجه همچنین در تماس هاى تلفنی جداگانه با وزیر امور خارجه هلند و معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و تجارت ایرلند آخرین تحولات بین المللی در قبال سوریه را مورد رایزنی قرار داد. طرفین در این گفتگوها ضمن تاکید بر راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه، توسل به زور را مردود دانستند.
همچنین وزیر امور خارجه اندونزی در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن رایزنی درباره تحولات سوریه، بر ضرورت توجه به روند دمکراتیک به عنوان تنها راه ممکن برای خروج از بحران سوریه تاکید کرد.
دکتر ظریف هم در این تماس هاى تلفنى ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح های شیمیایی بدون توجه به عاملین یا قربانیان آن با انتقاد از برخی طرف هایی که ضمن نادیده گرفتن حقوق بین الملل از وقوع جنگی جدید در منطقه حمایت می کنند، نسبت به پیامدهای نامطلوب آن بر امنیت منطقه ای و بین المللی تاکید و ابراز امیدواری نمود جامعه جهانی بر راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تمرکز یابد.
وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با عنیفه، وزیرامور خارجه مالزی با بیان این که مداخله نظامی خارجی موجب پیچیده تر شدن بحران و تشدید بی ثباتی، تروریسم و افراطی گری در منطقه می شود، هرگونه اقدام نظامی احتمالی علیه ملت و دولت سوریه را نادرست دانست.
محمد جواد ظریف در این تماس تلفنی با بیان این که ایران بزرگترین قربانی سلاح های کشنده شیمیایی است، افزود: کاربرد سلاح های شیمیایی هیچ توجیهی نداشته و کاملاً نادرست و محکوم است .وی ضمن محکومیت استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه، بر ضرورت حل و فصل بحران در این کشور از طریق گفتگو و راهکارهای سیاسی تاکید کرد. وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با آلبرت روزاریو، وزیر خارجه فیلیپین ضمن بررسی تحولات منطقه ای و بین المللی به وی‍ژه سوریه، از دخالت نظامی یکجانبه در سوریه ابراز نگرانی کرد.
محمد جواد ظریف در این تماس تلفنی افزود: توسل به زور کاملا غیرقانونی و مخل امنیت و صلح بین المللی بوده و بحران خاورمیانه را تعمیق و تشدید خواهد کرد.
وزیر امور خارجه فیلیپین هم در این تماس تلفنی با اشاره به روابط دوستانه و نزدیک تهران – مانیل،‌ بر علاقمندی کشورش برای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری های دوجانبه تاکید کرد.وی هم با حساس توصیف کردن شرایط کنونی خاورمیانه و ضرورت دقت و رعایت همه جوانب، تبادل نظر دو وزیر خارجه را ارزشمند و مفید دانسته و خواهان تداوم مشورت های سیاسی میان دو کشور برای حل صلح آمیز مشکل خاورمیانه شد. وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با ارلانادریسف، وزیر امورخارجه قزاقستان، درباره آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه گفتگو و رایزنی کرد.ظریف در این تماس تلفنی، استفاده از سلاح های شیمیایی به هر نحو و توسط هر کس را محکوم و خواستار روشن شدن هرچه سریعتر نتیجه تحقیقات بی طرفانه از سوی گروه بازرسان سازمان ملل اعزامی به منطقه شد.
وزیر امور خارجه قزاقستان هم در این تماس تلفنی ضمن تبریک مجدد به مناسبت انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان ، خواستار تداوم رایزنی های فیمابین در آینده شد.در این گفتگو، دو طرف ضمن تاکید بر فقدان مشروعیت هرگونه دخالت نظامی در سوریه ، خواستار تمرکز تلاش های بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی برای توقف خشونت ها و مجاب ساختن طرف ها برای حل و فصل مسائل از طریق گفتگو شدند.

نسخه مناسب چاپ