وقتی رایانه هنگ می کند!
 

می توان گفت تمامی کاربران با مشکل هنگ کردن رایانه مواجه شده اند که در این صورت هیچ راهی وجود ندارد جز این که رایانه را خاموش و روشن یا به اصطلاح Restart کرد. اما مشکل زمانی جدی می شود که خطر از دست دادن اطلاعات وجود داشته باشد. هر چند که در برخی مواقع هیچ راه حلی برای رفع این مشکل وجود ندارد ولی با استفاده از چند روش ساده می توان در برخی موارد تا حدودی این مشکلات را برطرف کرد.

اگر رایانه به طور ناگهانی هنگ کرد یا سرعت آن کاهش یافت، پیش از انجام هر کاری اندکی صبر کنید و رایانه را به حال خود بگذارید زیرا ممکن است پس از مدت کوتاهی دوباره به حالت عادی برگردد که در این صورت به منظور برطرف کردن اثرات جانبی آن باید سیستم را از طریق ویندوز Restartکرد. برای این کار از منوی Startگزینه Turn off Computerسپس Restartرا اجرا کنید. این کار بسیار لازم است زیرا امکان هنگ شدن هنوز وجود دارد.گاهی سیستم طوری هنگ

می کند که نشانگر ماوس در جای خود بی حرکت می ماند ولی امکان کار با صفحه کلید وجود دارد. در این صورت با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl+Alt+Del، پنجره Task Managerرا باز کرده سپس برگه Applicationsرا انتخاب کنید. حال در ستونStatus به جستجوی برنامه هایی بپردازید که در جلوی آنها عبارت “Not Responding” دیده می شود. اگر چنین برنامه ای را پیدا کردید، آن را انتخاب کرده سپس روی گزینه End Taskکلیک کنید. پس از این کار به برگه Processes بروید و هر فرآیندی که با مقدار ۱۰۰% از توان و بازده پردازنده اجرا می شود را متوقف کنید. این کار زمانی مفید خواهد بود که امکان از دست دادن اطلاعات با Restartکردن وجود داشته باشد.برای خاموش و روشن کردن یا Restartرایانه در صورتی که ماوس کار نمی کند ولی صفحه کلید فعال است، می توان با فشردن همزمان کلیدهای Alt+Uسپس Rاین کار را انجام داد.

در صورتی که صفحه کلید و ماوس هر دو غیر فعال شوند، با فشردن کلید Caps Lock امتحان کنید که چراغ راهنمای صفحه کلید تغییر می کند یا خیر، اگر تغییری رخ نداد به این معنی است که رایانه و صفحه کلید با هم ارتباط برقرار

نمی کنند. این امکان وجود دارد که ماوس و صفحه کلید از لحاظ اتصال دچار مشکل شده باشند که برای اطمینان می توانید اتصالات ماوس و صفحه کلید را از رایانه جدا کرده و دوباره این اتصال را برقرار کنید. اگر مشکل برطرف نشد دیگر هیچ راهی وجود ندارد جز این که رایانه را به روش سخت افزاری خاموش و روشن کنید. یعنی از دکمه پاور روی کیس استفاده شود. برخی مواقع ممکن است سیستم با این کار خاموش نشود که در این صورت باید دکمه پاور را به مدت چند ثانیه نگه داشت. گاهی نیز اتفاق میفتد که رایانه به هیچ طریقی خاموش نمی شود جز این که برق آن را قطع کنیم.

به هر حال اگر رایانه دوباره راه اندازی شود، نسبت به حالت عادی مدت بیشتری طول می کشد تا ویندوز اجرا شود.

code

نسخه مناسب چاپ