توقف پرداخت ارز دولتی برای واردات مواد اولیه صنعتی
پرداخت ارز دولتی به صنعت متوقف شد و در حال حاضر ارز ۲۴۸۴ تومانی بابت واردات مواد اولیه صنعت پرداخت نمی‌شود.
آرمان خالقی عضو کارگروه حمایت از تولید در گفتگو با فارس اظهار داشت: پرداخت ارز مرجع ۲۴۸۴ تومانی بابت واردات مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت متوقف شده و تولیدکنندگان در این زمینه با مشکل روبرو هستند.وی با اشاره به اینکه هم اکنون تخصیص ارز دولتی به واردات کالاهای اساسی هم متوقف است، افزود: مشکل توقف پرداخت ارز به صنایع توسط مسئولان بانک مرکزی در حال پیگیری است.
شروط وزارت صنعت برای لغو ممنوعیت صادرات برخی کالاها
همچنین خبر دیگری حاکیست: معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت وزارت صنعت برای لغو ممنوعیت صادرات برخی از کالاها شرط گذاشت.
کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی در گفتگو با فارس از احتمال لغوممنوعیت ‌صادرات پتروشیمی مشروط به اعلام مازاد نیاز بازار خبر داد و گفت: برای لغو ممنوعیت صادرات سایر کالاها سه شرط باید رعایت شود. در این خصوص اگر کالایی می‌خواهد مجوز لغو ممنوعیت صادرات بگیرد،نباید از ارز رانتی استفاده کند. یعنی نباید ارز کالای اساسی برای واردات مواد اولیه کالایی استفاده شود که دوباره قصد صادرات آن وجود داشته باشد.
وی همچنین گفت: شرط دوم این است که نباید خام فروشی در صادرات صورت گیرد، لذا باید صادرات غیرنفتی ارزش افزوده داشته باشد. همچنین شرط سوم این است که کمیته‌های تنظیم بازار یک بار تا پایان سال در خصوص آن کالا اعلام کنند که می‌توانند نیاز بازار داخل را تأمین کنند؛ لذا برای مازاد نیاز بازار داخل مجوز صادرات داده می‌شود که این برنامه در خصوص پتروشیمی و فولاد قابل بررسی است.
نامبرده افزود: استمرار در بازار صادراتی مشکل‌تر از نفوذ در بازار صادراتی است، لذا ما به دنبال آن هستیم تا صادرکنندگان بازار خود را از دست ندهند.وی گفت: اصولا نگاه ما تسهیل تجارت است و هر مشکلی در کار باشد، سعی می‌کنیم موانع را برطرف کرده و تسهیل تجارت اتفاق بیفتد.کرمانشاهی با تاکید بر اینکه ممنوعیت صادراتی کاهش پیدا می‌کند، گفت: هر ممنوعیت صادراتی که به ناحق باشد، لغو می‌شود .البته باید فرایند آن طی شود، چرا که ممنوعیت‌ها به صورت مستقل از سوی ما انجام نشده، بلکه از سوی معاونت‌های مربوطه وزارتخانه‌های تولیدی به ما پیشنهاد شده است.
وی در خصوص احتمال لغو ممنوعیت واردات گفت: در حال حاضر ۱۸۸۰ تعرفه از گروه ۱۰ اولویت‌بندی با ممنوعیت واردات مواجه هستند و در این مسیر نگاه ما مدیریت واردات و حمایت از تولید داخل است و تا این لحظه راجع‌به این تعداد تعرفه مشکلی نداشته‌ایم، لذا اگر تشکل یا مجموعه‌ای اعتراض کند که کالایی از این تعرفه‌های ممنوعه در تولید لازم است، براساس کار کارشناسی و نظر دستگاه متولی و با نگاه و فضای حاکم و نگاه تسهیل تجارت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نسخه مناسب چاپ