روش محققان ایرانی برای از بین بردن هدفمند سلول‌های سرطانی
پژوهشگران مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با استفاده از فناوری نانو روشی را برای رساندن داروهای ضد سرطان به سلول‌های سرطانی ارائه دادند که موجب از بین بردن هدفمند سلول‌های سرطانی می‌شود.
حمیدرضا رستگی- مجری طرح در گفتگو با مهر، تولید ماده اولیه دارویی را از اولویت‌های تحقیقاتی خود ذکر کرد و گفت: در این راستا اقدام به مواد اولیه دارویی کردیم که در یکی از این مواد موفق به دریافت مجوز “های تک” شدیم.
وی ماده اولیه داروی فولیک اسید را از جمله ماده اولیه دارای مجوز “های تک” ذکر کرد و اظهار داشت: فولیک اسید داروی مورد نیاز برای تقسیم سلولی است به این دلیل برای خانم‌های باردار اسید فولیک برای تقسیم سلولی تجویز می‌شود.
رستگی، با تاکید بر این که در زمان تقسیم سلولی، سلول‌ها نیاز به ماده‌ای با نام “فولات” دارند، ادامه داد: این ماده در داروی اسید فولیک موجود است از این رو در تحقیقاتی که انجام شد تلاش کردیم تا علاوه بر تولید فولیک اسید به عنوان ماده ویتامینه، با متصل کردن نانو ذرات به اسید فولیک داروی هدفمند برای درمان سرطان تولید کنیم. مجری طرح یادآور شد: این امر موجب می‌‌شود که دارو مستقیما به سلول‌های هدف (سرطانی) وارد شود و این سلول‌ها را از بین ببرد.

نسخه مناسب چاپ