رئیس مجلس: جنگ علیه سوریه، آتش‌افروزی در کل منطقه است
 

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه عامل پایداری صلح در منطقه ایجاد پیوند‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی بین کشورهای منطقه است، گفت: ایران همواره معتقد است مسائل امنیتی منطقه با کمک کشورهای منطقه ساماندهی خواهد شد، براین اساس دخالت دیگر کشورها فقط مشکلات را افزایش داده که هزینه آن را کشورهای منطقه باید پرداخت کنند.
به گزارش خانه ملت ، دکترعلی لاریجانی در ادامه سفر به ترکمنستان با حضور در پارلمان این کشور ، گفت: در مذاکرات با رئیس جمهوری و رئیس پارلمان ترکمنستان در زمینه‌های مختلفی همچون گاز، ترانزیت کالا و خدمات مهندسی بحث و گفتگو شد که امیدواریم به دستاوردهای مهمی برای توسعه روابط دو کشور دست پیدا کنیم.
وی در ادامه به شیپور جنگ در سوریه که از سوی آمریکا نواخته می‌شود، اشاره کرد و گفت: جنگ در سوریه ، یک جنگ عادی نیست بلکه آتش‌افروزی در کل منطقه است و معلوم نیست دامنه آن چقدر وسیع شود و چه تعداد از انسان‌ها در این جنگ کشته شوند .
لاریجانی تاکید کرد: ایران از ابتدا که این تحولات در منطقه رخ داد معتقد بود که اقدامات نظامی راهگشا نیست و اصلاحات در سوریه با سرنیزه ممکن نخواهد شد و مذاکرات سیاسی طرفین بهتر می‌تواند مشکلات را حل کند، حتی در این راه هم قدم برداشت و با طرفین مذاکراتی انجام داد، اما برخی کشورها معتقدند فقط از راه نظامی باید دموکراسی ایجاد شود. ما این راه را غلط می‌دانیم چرا که دموکراسی یک خواست داخلی کشورها است و شاید با سلاح خارجی و تروریست‌ها آنارشی ایجاد شود، اما نمی‌توان دموکراسی برقرار کرد.
نماینده مردم قم در مجلس نهم، ادامه داد: ایران به دنبال امپراطوری نیست بلکه معتقد است که نه فقط با همسایگان بلکه با سایر کشورها روابط مسالمت‌آمیز باید داشت. آیا موردی بوده است که ایران در این سه دهه و پس از انقلاب اسلامی به کشوری تجاوز کند؟ چرا که ایران دارای یک نظام مردم‌سالاری دینی است وتمامی شئون ایران با رأی مردم انتخاب شده‌اند و یک نظام دموکراتیک در ایران برقرار است و ایران هیچ‌وقت چشم‌داشتی به کشوری نداشته و ندارد.
وی با تاکید بر اینکه عامل پایداری صلح در منطقه ایجاد پیوند‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی بین کشورهای منطقه است، گفت: سازوکارهایی مثل اکو، شانگهای، غیرمتعهدها و دیگر سازمان‌ها اگر به درستی مورد توجه قرار گیرند، می‌توانند مشکلات را در منطقه حل کنند، اما متاسفانه در این سازمان‌ها هم مشکلاتی وجود دارد که از کارایی آنها کاسته است.

نسخه مناسب چاپ