شرکای جدید پروژه آزادراه تهران- شمال بزودی معرفی می‌شوند
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که بنیاد مستضعفان در ساخت قطعات ۲ و ۳ آزادراه تهران-شمال حضور نخواهد داشت، گفت: به‌زودی شرکای جدید وزارت راه در این پروژه به دولت معرفی می‌شوند.
احمد صادقی در گفتگو با تسنیم با بیان این‌که مشکلات قطعه یک آزادراه تهران-شمال در حال رفع است، افزود: پس از بازدید اخیر وزیر راه و شهرسازی و دو نشست با آقای کیان مدیرعامل شرکت STA توافقات خوبی صورت گرفت. چنانکه به زودی مشکل فاینانس مرحله دوم هم که ۲۰۰ میلیون دلار است، برطرف می‌شود و می‌توان کار را با ماشین‌آلات و سرعت بیشتری انجام داد.
وی با تاکید بر این‌که مشکلات این قطعه تا ۱۵ روز آینده رفع می‌شود، تاکید کرد: می‌توان این امیدواری را داشت که تا پایان سال ۹۳ بتوانیم منطقه یک که مهم‌ترین منطقه آزادراه تهران-شمال است را زیر عبور قرار دهیم.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با بیان این‌که قطعات ۲ و ۳ در مرحله شروع عملیات اجرایی قرار دارد، افزود: طول این مسیر حدود ۶۹ کیلومتر است. ساخت این قطعات یک کار بلند مدتی است که قیمت پایه آن حدود ۵هزار میلیارد تومان است. اگر بخواهیم با تعدیل‌های دوران ساخت که حداقل ۴ سال زمان می‌برد، حساب کنیم، به ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وی با اشاره به اینکه این پروژه یک هدف بسیار بزرگی است که سرمایه‌گذاری سنگینی را می‌خواهد،ادامه داد: با ساخت قطعه یک که حدود ۶۰ کیلومتر از مسیر فعلی تهران-شمال را کوتاه خواهدکرد، به ۷۰ درصد از اهداف طرح رسیده‌ایم.نامبرده در پاسخ به این پرسش که بنیاد قطعات ۲ و ۳ را می‌سازد، گفت: بنیاد قطعا در این پروژه حضور نخواهد داشت، چراکه با مصوبه دولت قبلی این پروژه از بنیاد گرفته شده است. از سوی دیگر بر اساس اعلام معاونت نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری و وزارت دارائی، دوران مشارکت ۱۵ ساله ساخت تمام شده است و وزارت راه با توجه به عملکرد نامناسب بنیاد، شرکای جدیدی را بر اساس مصوبه دولت به‌زودی به معاونت راهبردی و وزارت دارایی معرفی می‌کند.
به گفته صادقی، با توجه به وجود شرکت‌ها و پیمانکاران توانمند داخلی، قطعا شرکای وزارت راه و شهرسازی ایرانی خواهند بود.

نسخه مناسب چاپ