اوراق مشارکت پارس‌جنوبی سررسید می‌شود
با گذشت بیش از ۳ سال، سر رسید بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق ریالی و معادل ۱٫۵ میلیارد دلار اوراق ارزی پارس‌جنوبی فرا رسیده اما هیچ یک از فازهای این میدان مشترک گازی به‌منظور فروش محصولات گازی و تامین سود و اصل پول این اوراق آماده راه‌اندازی نیست.
به گزارش مهر، همزمان با آغاز فعالیت دولت دهم، به‌منظور تامین منابع مالی و اعتباری فازهای پارس جنوبی و شتاب در طرح توسعه این میدان مشترک گازی در چندین مرحله انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی به مردم در دستور کار قرار گرفت.
از این رو با هدف مشارکت بیشتر مردمی و تامین بخشی از منابع مالی پارس جنوبی از روزهای پایانی سال ۱۳۸۸ و سپس سال ۸۹ در چندین مرحله بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی و معادل ۱٫۲ میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی برای تامین منابع مالی این میدان عظیم گازی به مردم فروخته شد.
در این مدت اوراق مشارکت ریالی با سر رسید حدود چهار ساله و اوراق مشارکت ارزی با سر رسید سه ساله به مردم فروخته شد و مسئولان شرکت ملی نفت ایران تاکید می‌کردند با انتشار این اوراق امکان شتاب در توسعه فازهای قدیمی و جدید و به اصلاح ۳۵ ماهه پارس جنوبی فراهم می شود.
از سوی دیگر به منظور افزایش جذابیت اوراق مشارکت ریالی با پیشنهاد شرکت ملی نفت و موافقت بانک مرکزی، سود اوراق مشارکت ریالی فازهای پارس جنوبی به ۲۰ درصد افزایش یافت.
با توجه به استقبال گسترده مردم از انتشار این اوراق مشارکت ارزی و ریالی و حتی مشارکت ایرانیان خارج از کشور، مسئولان شرکت ملی نفت ایران معتقد بودند که با بهره برداری از پنج فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی و صادرات و فروش مایعات و میعانات گازی این پنج فاز منابع مالی برای پرداخت سود و اصل پول این اوراق فراهم می شود.
هم اکنون با گذشت بیش از سه سال سر رسید اوراق مشارکت ارزی فازهای پارس جنوبی فرا رسیده است و تا چند ماه آینده سر رسید اوراق مشارکت ریالی فازهای پارس جنوبی هم فرا خواهد رسید.
با این وجود تاکنون هیچ یک از فازهای پارس جنوبی آماده افتتاح و راه اندازی رسمی نیستند و در خوش‌ بینانه‌ترین حالت تا پیش از زمستان سالجاری تنها بخشی از فاز ۱۲ پارس جنوبی امکان بهره برداری و راه اندازی را دارد. به طوری که پیش بینی می شود از مجموع ۵ فاز تا پیش از زمستان حدود ۱۲ میلیون مترمکعب گاز از مخزن مشترک برداشت شود.
در همین حال سر رسید اوراق مشارکت فازهای مختلف پارس جنوبی و نبود نقدینگی کافی در شرکت ملی نفت ایران یک معضل و چالش اساسی برای توسعه فازهای پارس جنوبی تبدیل شده است که در مورد اوراق مشارکت ارزی این مشکلات دو چندان است.
در سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ قیمت یک دلار معادل ۱۲۰۰ تومان بود و هم اکنون ارزش یک دلار به بیش از ۳۰۰۰ تومان افزایش یافته است، به عبارت دیگر ارزش اوراق مشارکت ارزی در مدت سه سال گذشته بیش از سه برابر شده است.در شرایط فعلی به اعتقاد پیمانکاران مختلف شاغل در پارس جنوبی تحریم‌ها و محدودیت های بین‌المللی هیچ اثری در توسعه فازهای پارس جنوبی ندارند و تنها معضل در توسعه فازهای این میدان مشترک نبود منابع مالی و اعتباری کافی است.حال باید دید که سیاست کادر جدید مدیریتی وزارت نفت برای پرداخت اصل و سود منابع مالی اوراق مشارکت ارزی و ریالی و سپس تامین مالی سایر فازهای پارس جنوبی چگونه و با چه ساز و کاری انجام خواهد شد؟

نسخه مناسب چاپ