از تخلیه فاضلاب به رودخانه کارون جلوگیری کنیم
در نزد تمامی اقوام و ادیان و بخصوص ایرانیان، حفظ بهداشت آب از اهمیت بالایی برخوردار است و خوزستان از نظر منابع آبی به جهت سرازیر شدن رودخانه‌های استان‌های همجوار موقعیت خاصی در این مورد دارد که در این میان، رودخانه کارون علاوه بر برداشت بی‌رویه در بالادست، امید هزاران کشاورز در مسیر است. اگرچه روزی هم قابل کشتیرانی بود، اما سدهای بالادست و برداشتهای فراوان این قابلیت را از کارون گرفتند، در حالی که در مناطق ایذه و مسجد سلیمان می‌توان ریگ‌های کف رودخانه را دید، در اهواز «کارون آبی» به «کارون سیاه» تبدیل شده است و اکثر فاضلاب‌های شهری به رودخانه می‌ریزد و آلودگی آن، زندگی آبزیان را تهدید می‌کند.
عموماً اهواز از سیستم قدیمی آب و فاضلاب رنج می‌برد و در زمان بارندگی در حالی که مردم کشورمان شکرگزارند، در اهواز مردم باید زانوی غم در بغل بگیرند، زیرا فاضلاب‌ها به خیابان‌ها نشست می‌کند و بعد از خشک شدن، گرد و خاک آن به گلوی عابرین می‌رود.
این کم توجهی به معابر عمومی و عدم اطلاع‌رسانی در مورد نقاط آسیب‌پذیر آب و فاضلاب و تعمیر و مرمت آن‌ها، بی‌بهداشتی را توسعه و کم‌آبی را در سطح شهر اهواز گسترده است و برای حل این مشکل چند پیشنهاد ارائه می شود:چنان‌که در این قسمت نیروی انسانی و وسایل مربوطه کمبودی وجود دارد، وزارت نیرو در اسرع وقت موضوع را پی‌گیری کند.
باید سریعاً تمامی فاضلاب‌های ورود به رودخانه کارون را برای تصفیه به جاهای دیگر انتقال بدهند و بعد از تصفیه به رودخانه برگردانند، تا مردم خرمشهر و آبادان از آب سالم بهتری برخوردار شوند و آبزیان هم نفس راحتی بکشند!اداره آب و فاضلاب با ایجاد گشت در تمامی مناطق، از خرابی لوله‌ها و پاکسازی فاضلاب‌ها اطلاع پیدا کند و رفع معایب نماید و در صورت امکان از ماموران نظافتچی شهرداری در جهت اطلاع رسانی کمک بگیرد.از ریختن گل و لای ساختمان‌های مخروبه به درون و کنار رودخانه کارون شدیداً جلوگیری شود و سواحل طبیعی آن را کم عرض نکنند.در شهرهای بالادست کارون، فاضلاب‌های شهری و نیشکر نباید وارد کارون شود. بی‌شک با پی‌گیری موارد یاد شده، دیگر بوی تعفن از کارون به مشام نمی‌رسد و با تعمیر لوله‌های شکسته آب آشامیدنی و بالا بردن فشار آب، دیگر شاهد لب‌های خشک مردم اهواز و حومه نخواهیم بود.
اهواز ـ بیت‌اله بابادی

نسخه مناسب چاپ