محسنی اژه‌ای: ۱۶میلیارد تومانی که از حساب دولت خارج شده بود، برگردانده می‌شود
 

سرویس خبر: دیوان محاسبات مجلس گزارشی درباره خلاف بودن خروج ۱۶ میلیارد تومان از حساب دولت برای دانشگاه ایرانیان ارائه کردکه پس از تحقیق از ذیحساب قرار شد این مبلغ برگردانده شود ودستگاه قضایی نیزپرونده و تخلف آن را بررسی خواهد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در پنجاه و یکمین نشست خبری با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: با دریافت گزارشی در خصوص ۱۶ میلیارد تومان بلافاصله ذیحساب احضار و از او تحقیق شد و وی اسناد و مدارکی ارائه داد و گفت براساس آن عمل کرده‌ام و ما نیز این اسناد و مدارک را در دست بررسی داریم. البته قرار شده وجه مسترد شود. وی درباره احضار« م.ر» یکی از معاونان دولت سابق به قوه قضائیه و انجام تحقیقات لازم از وی گفت:‌ از او تحقیق شده اما بازداشت نشده و در حال حاضر آزاد هستند. البته مطلع نیستم که از فرزند ایشان تحقیق شده است یا خیر.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد فروش ساختمان ۲۸ طبقه جهاد کشاورزی به دستگاه قضا گفت: واگذاری این ساختمان شرایط ویژه ای را گذراند که پیشنهاد آن از سوی خود دولت مطرح و در این زمینه توافقات لازم صورت گرفت. این ساختمان تحویل قوه قضائیه شد که در آن هزینه شدو نسبت به پرداخت وجه ساختمان نیز در دولت قبلی حرف‌هایی زده شده است که اگر دولت فعلی نسبت به آن ادعایی دارد طبق مقررات می تواند پیگیری کند.
مبارزه با مفاسد اقتصادی
سخنگوی قوه قضائیه با بیان این که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت یازدهم فعال‌تر شده است، به برگزاری جلسات این ستاد با حضور نمایندگان سه قوه اشاره کرد و گفت: مسئله‌ای که در این جلسات در مورد آن بحث شد این بود که پیش‌بینی لازم را داشته باشیم که فساد شکل نگیرد، اگر هم شکل گرفت خود دولت هم پیگیر آن باشد و دستگاه قضا هم سریع‌تر و قاطع‌تر با آن برخورد کند.
سخنگوی قوه قضائیه درباره بحث مبارزه با زمین‌خواری هم گفت: مبارزه با زمین‌خواری در دستور کار قرار دارد و اگر در این مورد دستگاه‌های متولی وظایف اصلی خود را انجام دهند مشکلات راحت‌تر حل می‌شود.
دادستان کل کشور به وضعیت پرونده‌های اقتصادی برادران «ر» و شرکت مس سرچشمه اشاره کرد و گفت: در پرونده اول پنج نفر بازداشت شدند که از این عده یک کارمند، یک وکیل، یک نفر از بانک و دو برادر بازداشت شدند. همچنین اشیای کشف شده تحویل بانک داده شده است و پرونده در حال رسیدگی است. درباره پرونده شرکت مس در این پرونده دو نفر بازداشت هستند و عمده وجوهی که به حسابی در خارج از کشور انتقال داده شده بود، به کشور بازگشته و امیدواریم بقیه وجوه نیز به کشور بازگردد. البته یکی از آن دو متهم پرونده اتهام‌های دیگری دارد اما در کل پرونده مذکور در مرحله دادسرا است.
سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده سه نماینده مجلس در پرونده ۳۰۰۰ میلیاردی افزود: دونفر ازاین افراد به جزای نقدی و ردمال محکوم شدند و یکی دیگر از آنها تبرئه شد.
محسنی اژه‌ای درباره ادامه روند فیلترینگ فیس بوک باتوجه به اینکه کاربران ایرانی دارد و شماری از وزرا نیزعضو آن هستند گفت: اگر جرایم و مصادیق مجرمانه در فیس‌بوک رفع شده باشد، فیلترینگ می‌شود. اما در غیر این‌صورت اقدامی صورت نخواهد گرفت. اعضای کارگروه تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه، این موضوع را تشخیص می‌دهند.
وی در باره پرونده خاوری گفت: پرونده آقای خاوری در دادگاه است، اما با توجه به این که سمت آقای سراج تغییر کرده هنوز تصمیمی در این راستا گرفته نشده است.
تعقیب قضایی ۳۰ نفر
سخنگوی قوه قضائیه درباره طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده‌های ثبتی و شائبه دادن رشوه برای تسریع درکارها گفت: در طول یکی دو سال اخیر شاید بیش از ۳۰ نفر از مجموعه خودمان تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. همین الان بعضی‌ها بازداشت هستند، برخی‌ها دادگاه رفتند، بعضی‌ها آزاد شده و منتظر محاکمه هستند که افرادی از اداره ثبت هم در بین اینها هستند. وی با بیان این‌که «برخی از وکلا نیز در این مدت تخلفاتی داشتند» گفت: همین امروز متوجه شدم دو وکیل بازداشت هستند که یکی از آنها در پرونده اقتصادی که در این جلسه تحت عنوان «ر» به آن اشاره شد بازداشت است.
محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا رئیس مرکز رسانه‌ای، وظایف سخنگوی قوه قضائیه و روابط عمومی را انجام می‌دهد یا خیر؟ گفت: جناب آقای پورمحمدی که این مسئولیت را به عهده گرفتند، می‌خواهند مسائل رسانه قوه قضائیه را سامان بدهند که یکی از این مسائل اطلاع‌رسانی است. یک بخش از اطلاع‌رسانی، سخنگویی و بخش دیگر روابط عمومی است. مرکز رسانه‌ای ممکن است بخواهند روزنامه‌ای داشته باشند یا از طریق صداوسیما اطلاع‌رسانی کنند. البته آقای پورمحمدی به عنوان سخنگو مسئولیت نخواهند داشت و مسئولیت روابط عمومی را نیز برعهده ندارند.امید است با تجربه ایشان بتوانیم بهتر ازگذشته اطلاع‌رسانی کنیم.

نسخه مناسب چاپ