ظریف: شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیر موضوع هسته‌ای است
“تصمیم‌گیری درباره موضوع هسته ای همان‌طور که در خبر دستور رئیس‌جمهوری برای محول کردن مذاکرات هسته‌ ای به وزارت خارجه آمده بود، کماکان تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است.”
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگارانی که وی را در سفرش به عراق همراهی می‌کردند، با اشاره به این مطلب خاطرنشان کرد: سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری درباره موضوع هسته‌ ای در شورای عالی امنیت ملی شکل می‌گیرد و هماهنگی‌های پرونده هسته‌ ای در آنجاست، اما مذاکرات بین‌المللی توسط وزارت خارجه انجام می‌گیرد که براساس ضرورت مذاکرات استراتژی و تاکتیک‌های مذاکراتی در اختیار وزارت خارجه خواهد بود.
۱+۵ با رویکرد جدید وارد مذاکره شوند
او در پاسخ به سئوال ایسنا مبنی بر این که یک مقام انگلیسی اعلام کرد پیشنهاد ۱+۵ در آلماتی به ایران به جای خود باقی است و در مذاکرات آینده مطرح می‌شود، گفت: من فکر می‌کنم آن‌ها (۱+۵) نیاز دارند به گذشته برنگردند و با رویکرد جدید وارد مذاکره شوند. رویکردی که نشان دهد، اراده سیاسی‌شان حل موضوع است.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال دیگری درباره تیم مذاکره ‌کننده هسته‌ ای گفت: تیم مذاکره مجموعه‌ای از همکاران وزارت خارجه و دوستان تخصصی دستگاه‌های ذیربط است که آن‌ها براساس پایبندی به رویکرد دولت تدبیر و امید در روابط بین‌الملل و داشتن نگاه کارشناسی به موضوع هسته‌ ای انتخاب می‌شوند.
وی تصریح کرد: برای این کار از دوستانی که در تیم دکتر روحانی و تیم‌های هسته‌ ای دولت‌های نهم و دهم حضور داشتند استفاده می‌کنیم. البته از افراد جدید از وزارت خارجه و دستگاه‌های مختلف که توانمندی پیگیری مذاکره را داشته باشند و نقش سازنده‌ای برای پیشبرد اهداف مذاکره مبنی بر حراست از دستاوردهای هسته‌ ای دانشمندان کشور و برطرف کردن نگرانی‌های جامعه بین‌الملل است، استفاده می‌کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اهمیت رفع نگرانی‌های بین‌المللی از موضوع هسته‌ ای اظهار کرد: رفع نگرانی‌های بین‌المللی را برای امنیت ملی و ثبات کشور و حضور فعال در صحنه بین‌الملل ضروری می‌دانیم، بنابراین آمادگی داریم با کسانی که با این رویکرد همراه هستند، همکاری کنیم.
او خاطرنشان کرد: برخی از افراد تیم مذاکره‌کننده انتخاب شده‌اند و منتظریم کسانی که باید از دستگاه‌های دیگر معرفی شوند هم اعلام شوند تا یک تیم منسجم تشکیل شود.
وی ادامه داد: بسته به این که سطح مذاکرات چه باشد، افراد مذاکره کننده هم تغییر می‌کنند. اگر بنده مذاکرات را هدایت کنم، یک گروه همراه من خواهند بود و اگر قرار شود دوستان دیگر مذاکرات را هدایت کنند برخی از افراد تغییر می‌کنند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این که مذاکرات در چه سطحی برگزار خواهد شد؟ تصریح کرد: خیلی به دنبال شکل کار نیستم. ترجیح می‌دهیم مذاکرات در سطحی برگزار شود که اراده سیاسی لازم برای رسیدن به راه‌حل در آن سطح متبلور شود. ما احساس می‌کنیم تاکنون چنین اراده سیاسی از طرف مقابل نشان داده نشده است. البته ممکن است آن‌ها (۱+۵) هم ادعا کنند ایران چنین اراده سیاسی برای حل مساله نداشته است. به هرحال امروز شرایط جدیدی وجود دارد که البته به معنای کوتاه آمدن از اصول جمهوری اسلامی نیست، بلکه به معنی تلاش برای رسیدن به تفاهم براساس منافع و اهداف مشترک است که از یک طرف این اهداف باید دسترسی و اعمال حق به استفاده از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ ای از جمله غنی‌سازی را برای ایران فراهم کند و از طرف دیگر همراه با این هدف تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ ای ایران می‌تواند مدنظر باشد. به نظر من تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ ای بدون دسترسی شفاف و قانونمند ایران به فن‌آوری هسته‌ ای که توسط دانشمندان پرافتخار کشور بومی شده است، معنی می‌شود. بدون تضمین این امر ممکن نیست بتوانیم به راه‌حلی برسیم.
ظریف تاکید کرد: ایران هر دو هدف یعنی دسترسی به حق استفاده از تکنولوژی هسته ای و رفع نگرانی‌های بین‌المللی را در جهت مصالح خود می‌بیند و آمادگی دارد در این زمینه اقدام کند.
همچنین مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که این آژانس به همکاری سازنده با دولت روحانی به منظور حل و فصل مسایل مهم از راه های سیاسی متعهد است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، یوکیا آمانو که در نشست شورای ۳۵ نفری حکام این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد سخن می گفت ، نسبت به دستیابی به پیشرفت در این منازعه ده ساله ابراز امیدواری کرد.
ایران و عراق مخالف با افراطگری و جنگ در منطقه
محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی که در راس هیاتی به بغداد سفر کرده در ادامه دیدارهای خود بعد از ظهر یکشنبه با ابراهیم جعفری ، رئیس اتئلاف ملی عراق دیدار و گفتگو کرد.
وی به نقش ابراهیم جعفری در ایجاد توافق و همدلی میان گروه‌های مختلف عراقی اشاره کرد و گفت: ما به وحدت و تمامیت ارضی عراق احترام می‌گذاریم.
ظریف با اشاره به اوضاع کنونی در سوریه خاطرنشان کرد: یکی از اهداف سفر من به عراق همفکری با مسئولان عراقی درباره تحولات سوریه بود و در میان همه مسئولان عراق اراده سیاسی برای مبارزه با گسترش فتنه و آتش جنگ در منطقه را مشاهده کردم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: ایران و عراق همراه و همرزم در مبارزه با افراط و جنگ در منطقه کوشش خواهند کرد.
ظریف با اشاره به این که ایران و عراق خود قربانیان سلاح شیمیایی هستند، تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند به مردم عراق وایران درس مبارزه با سلاح شیمیایی بدهد .وی ادامه داد:‌ ما همه مثل شما سلاح شیمیایی را جرم و جنایت علیه بشریت دانسته و استفاده از آن را توسط هر کسی محکوم می‌کنیم. ولی نمی‌پذیریم گروهی که قبلا در مقابله با سلاح شیمیایی بی‌تفاوت بودند این اختیار را به خود بدهند که اعلام کنند چه کسی مسئول استفاده از سلاح شیمیایی است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد که سلاح شیمیایی در اختیار گروه‌های تکفیری است، این را تهدیدی علیه ایران، عراق و سایر کشورهای منطقه برشمرد و افزود: به هیچ شکل نمی‌توانیم بپذیریم به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی جنگی در منطقه درگیرد زیرا قربانی این جنگ در درجه اول مردم سوریه، مردم منطقه و سایر کشورهایی هستند که امروزه با کوته‌بینی جنگ را تشویق کرده و به آن دامن می‌زنند.
ظریف بر استفاده از تمامی امکانات برای جلوگیری از جنگ تاکید کرد و افزود: ‌باید همه طرف‌های سوری را به میز مذاکره دعوت کنیم. ما تمامی کسانی که با آنها در ارتباط بودیم را تشویق کردیم تا به سمت مذاکره بروند ولی متاسفیم برخی از دولی که به دنبال جنگ هستند طرفداران خود را از مذاکره دور کردند.
رئیس دستگاه دیپلماسی بر زمینه‌های متعدد موجود در دو کشور ایران و عراق برای تقویت همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ، تاکید کرد.
ابراهیم جعفری هم در ابتدای این دیدار ضمن تبریک به ظریف برای تصدی این سمت ابراز امیدواری کرد که این سفر آغازی برای گسترش روابط دو جانبه باشد.
وی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده به ایران خاطرنشان کرد: در دیدار با سفرای کشورهای اعمال کننده تحریم اعلام کردیم که تحریم‌ها بر همه منطقه و از جمله عراق تاثیر می‌گذارد.
ابراهیم جعفری جمهوری اسلامی را کشوری باثبات در منطقه برشمرد و انتخابات اخیر در جمهوری اسلامی را بیانگر وجود دموکراسی و نمونه خوبی برای سایر کشورها خواند .
وی با اشاره به اوضاع کنونی سوریه و احتمال حمله به این کشور خاطرنشان کرد: هیچ سازمان بین‌المللی نتوانسته استفاده کنندگان از سلاح شیمیایی را مشخص کند. استفاده از این سلاح‌ها محکوم است.
دیدار ظریف و عمار حکیم
وزیر امور خارجه همچنین با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در این دیدار یاد و خاطره شهید محراب آیت‌الله محمدباقر حکیم و مرحوم عبدالعزیز حکیم را گرامی داشت و گفت: نقش خاندان حکیم در وحدت عراق قابل توجه است.
همچنین عمار حکیم در این دیدار استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و اقدام نظامی علیه این کشور را محکوم کرد.
بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه کشورمان و هیات همراه یکشنبه شب به زیارت حرمین کاظمین رفتند.
همچنین وزیر امور خارجه با حضور در کربلای معلی ، مرقد مطهر امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و شهدای کربلا را زیارت کرد.
دیدار با مراجع
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با آیات عظام در نجف با بیان مخاطرات شکل گرفته در منطقه و به ویژه پدیده افراط گرایی و فتنه مذهبی، آن را تهدیدی برای منطقه و جهان اسلام دانست.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان در ادامه دیدار با مقام های سیاسی عالیرتبه عراقی روز گذشته در نجف اشرف با حضور در بیوت مراجع عالیقدر تقلید به طور جداگانه با آیت الله العظمی سیستانی و همچنین آیات عظام حکیم، فیاض و بشیر نجفی دیدار و در باره موضوعات مهم منطقه، جهان اسلام و روابط دو ملت و دوکشور ایران و عراق به تبادل نظر پرداخت.وزیر امور خارجه کشورمان با بیان مخاطرات شکل گرفته در منطقه و بویژه پدیده افراط گرایی و فتنه مذهبی، آن را تهدیدی برای منطقه و جهان اسلام دانست.مراجع عظام تقلید هم در این دیدارها ضرورت وحدت، همدلی و جلوگیری از فتنه های مذهبی در جهان اسلام را مورد تاکید قرار دادند.
وزیر امور خارجه که برای زیارت عتبات عالیات به نجف سفر کرده بود، در جمع خبرنگاران با بیان این که نقش مراجع در حفظ وحدت بی بدیل بوده است، گفت: یقین دارم که مراجع عظام از این نقش در مقابله با فتنه طایفه گرایی که در منطقه آتش افروخته است، استفاده خواهند کرد.وی با ابراز خرسندی از این که نخستین سفر خارجی خود را به عراق و تشرف به عتبات اختصاص داده است، ادامه داد: برای ما روابط باهمسایگان به ویژه عراق، اهمیت بسیار زیادی
دارد.
وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: بحث های زیادی در زمینه سوریه و ضرورت همکاری و همفکری با مسئولان عراقی برای جلوگیری از وقوع جنگ جدید در منطقه داشته ام. ظریف از مردم و مسئولان کشور دوست و برادر عراق به خاطر مهمان نوازیشان تشکر کرد. دکتر ظریف بعداز ظهر دیروز به تهران
بازگشت.

نسخه مناسب چاپ