آیت الله هاشمی رفسنجانی: آماده مذاکرات واقعی و بدون پیش شرط هستیم
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: اگر بهانه‌گیری طرف های غربی مطرح نباشد، انجام مذاکرات جدّی و دستیابی به تفاهم امکان پذیر است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار ماساهیکو کومورا فرستاده ویژه نخست‌وزیر ژاپن و هیأت همراه ، افزود: دولت و ملت ایران با توجه به اطمینان از عملکرد خود، آماده اعتمادسازی متقابل بوده و به دنبال مذاکرات واقعی و بدون پیش‌شرط و مشخص کردن راه‌های اعتمادسازی بدون از دست دادن زمان و فرصت‌سوزی هستند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و فراز و نشیب‌های آن، بر ضرورت توسعه روابط با ژاپن به عنوان یک کشور قدرتمند اقتصادی در خاورمیانه تاکید کرد.
وی ضمن ظالمانه خواندن تحریم‌های تحمیلی و غیرقانونی بر ایران، در پاسخ به مسائل مطروحه درباره انرژی هسته‌ای گفت: اهداف ما مشخص و بر اساس معاهدات بین‌المللی و مقررات آژانس بوده و هست و صراحتاً اعلام می کنیم که نه تنها مخالف ساخت سلاح‌ هسته‌ای و کاربرد آن هستیم، بلکه براساس فتوای رهبر انقلاب، آن را حرام می‌دانیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حتی خواستار انهدام سلاح‌های کشتار جمعی در سراسر جهان است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: فتوا برای مردم ایران دارای تقدس ویژه‌ای است و هیچ مرجع تقلیدی فتوایی صادر نمی کند که برخلاف آن عمل کند.
وی در پاسخ به اصرار فرستاده ویژه ژاپن مبنی بر شروط ایران برای مذاکره گفت: اگر بهانه‌گیری از سوی دوستان شما مطرح نباشد، انجام مذاکرات جدّی و دستیابی به تفاهم مقدور است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی همواره در چارچوب مقررات آژانس عمل کرده و خواهد کرد و در انتظار حمایت‌های قانونی آژانس بین‌المللی اتمی و برداشتن گام‌های مؤثر و کنار گذاشتن بهانه‌گیری‌هاست.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه پیرامون مسائل سوریه تأکید کرد: هنوز نتیجه بازرسی بازرسان مشخص نشده، بنابراین عجله آمریکا و طرفداران غربی‌اش در برافروختن آتش جنگ در منطقه راهبردی سوریه ممکن است برای کل منطقه شرایط وخیمی را به همراه داشته باشد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: این اقدام،حاکی از سیاسی بودن اقدام آمریکا و نشأت گرفته از روحیه زورمداری این کشور برای مقابله با سوریه است.
وی تأکید کرد: اقدام یکجانبه آمریکا بدون هماهنگی و اجازه سازمان ملل متحد، اقدامی جنگ‌طلبانه است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهارداشت: هنوز نتایج گزارش ها و تحقیقات بازرسان سازمان ملل اعلام نشده و تهدیدها و زورگویی آمریکایی‌ها جواب معکوس خواهد داد.
فرستاده نخست وزیر ژاپن هم در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم و صمیمانه نخست وزیر ژاپن، بر تصمیم وی مبنی بر تعمیق روابط دوجانبه و بازگشت این روابط به سال های قبل با در نظر گرفتن احترام متقابل و توسعه روابط همه‌جانبه به ویژه در بخش‌های اقتصادی در سایه تبادل‌نظر و گفتگوهای سازنده تاکید کرد.
ماساهیکو کومورا گفت: نه تنها دولت ژاپن بلکه تمام دنیا با وضعیت جدید به وجود آمده پس از انتخابات، انتظار حل مسائل و توسعه روابط با ایران بر پایه احترام به حقوق متقابل را دارند.
کومورا با اشاره به موقعیت و جایگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، بر نقش کشورمان در مبادلات منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، وی با بیان این که ژاپن علاقه مند به توسعه روابط با ایران است، ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ اعتمادسازی متقابل انجام و زمینه رفع تحریم‌های جهانی برداشته شود.

نسخه مناسب چاپ