اینترنت دایل‌آپ منقرض نشده است
هنوز یادمان نرفته که برای اتصال به اینترنت باید یک کارت می خریدیم و شماره پسورد و نام کاربری را وارد می‌کردیم و با اندکی زمان به دنیای وب متصل می‌شدیم. صدای خش خش کیس کامپیوتر و بعد شنیدن صدای بوق نشانگر اتصال به اینترنت آنچنان هیجان‌انگیز بود که گویی اتفاق بزرگی رخ داده است. این روزها تقریبا همه از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند چراکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است. اما آیا هنوز هم وجود دارند کاربرانی که از اینترنت دایل آپ استفاده می‌کنند؟
به گزارش ایسنا، به منظور دستیابی به شبکه اینترنت از گزینه‌های پرشماری استفاده می‌شود. یکی از این گزینه‌ها، گزینه شماره‌گیری(Dial-Up) به شرکت خدمات اینترنتی(ISP) است. از این روش، در سازمان‌های کوچک و برخی کاربران خانگی استفاده می‌کنند. به این صورت که یک خط اختصاصی به یک شبکه محلی متصل می‌شود و در واقع سرویسی است که با شماره‌گیری خط تلفن معمولی شمارا به اینترنت متصل می‌کند.
مودم‌های شماره‌گیر جدید معمولاً دارای حداکثرسرعت ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه هستند. اگرچه در اکثر موارد به علت بار اضافه یا همان داده‌های سربار ممکن است تنها ۵۳ کیلوبیت بر ثانیه سرعت داشته باشد.
روش نام‌برده در گذشته برای سازمان‌های بزرگی که دارای کاربران متعدد با نوع استفاده متنوع از اینترنت بودند، راه حل مناسبی بود. سازمان‌ها و نهادهایی هم که تمایل به راه‌اندازی وبگاه یا سرویس پست الکترونیک وسایر سرویس‌های اختصاصی خود در اینترنت را دارند هم می‌توانند از این گزینه استفاده کنند.
کارشناس یکی از این شرکت‌ها می‌گوید: درحال حاضر تعداد زیادی از کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند، از ای دی اس ال استفاده می‌کنند. اما تعداد کمی از آن‌ها همچنان مایل به استفاده از اینترنت دایل آپ هستند. سرعت این اینترنت تنها برای دیدن صفحات کاربرد دارد. در رابطه با سرعت دانلود،مانند گذشته سرعت پایین است و سرعت آپلود هم تعریفی ندارد.
شرکت‌های دیگر هم که این سرویس‌ها را ارئه می‌دادند، نظراتی مشابه دارند. در این زمینه یک کاربر اینترنت می گوید: من ازاینترنت دایل آپ استفاده می‌کنم و همانند گذشته سرعت این سرویس چندان تعریفی ندارد.البته من نیازی به سرعت بالا ندارم و از موبایلم برای سایر خدمات اینترنتی استفاده می‌کنم.
البته این موضوعات چندان هم دور از ذهن به نظرنمی‌رسد. چراکه تکنولوژی دیگر جایی برای اینترنت دایل آپ در نظر ندارد و حتی نمی‌توانید شیار کابل تلفن را برروی کامپیوترهای امروزی پیدا کنید. اینترنت دایل آپ روشی قدیمی با استفاده از خطوط تلفن است که کاربر را به دنیای اینترنت متصل می‌کند. حداکثر سرعت در این روش برای اتصال به اینترنت ۵۶ کیلوبیت بر ساعت است و معمولا این سرعت در ایران کمتر است.
دراین روش رایانه بوسیله دستگاهی به نام مودم که وظیفه آن کد کردن داده‌هاست از طریق‌شماره‌گیری و با اتصال به خطوط تلفن به شبکه جهانی اینترنت متصل‌می‌شود.به گزارش ایسنا با پیشرفت دنیای تکنولوژی مودم‌های دایل‌آپ در درون رایانه‌ها طراحی شدند و با گذشت زمان این مودم‌ها جای خودرا به خروجی‌هایی به نامLAN دادند. کاربر می‌تواند با استفاده از این خروجی مودمADSL خود یا کامپیوتر دیگری را به دستگاه خود متصل کرده و از سرعت ۱۰۰ مگابیت برثانیه این خروجی استفاده کند.اما همچنان در ایران تعدادی از شرکت‌ها به ارائه این سرویس مشغول هستند. در گذشته کاربر با خرید یک کارت اینترنت دایل آپ و باوارد کردن تنظیماتی در رایانه از اینترنت به این شیوه استفاده می‌کرد. با گذشت زمان این روش جای خود را به اینترنت هوشمند داد.
طریق استفاده از اینترنت هوشمند بدین صورت بودکه کاربر برای اتصال تنها یک شماره را به رایانه می‌داد و از طریق کابل تلفن به اینترنت متصل می‌شد. در آخر ماه هزینه میزان داده مصرفی کاربر روی قبض تلفن خانه می‌آمد.در هر حال دیگر این روش اتصال به اینترنت دردنیا چندان رایج نیست و تعداد شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند، رو به کاهش است .چراکه کاربران دیگر تحمل انتظار کشیدن و خیره شدن به پیام “سایت در حال بارگذاری است” را ندارند.

نسخه مناسب چاپ